1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Димер за лед сијалици?

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од skullmonkey, 25 Јули 2017.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,128
  3,273
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Имам земено лед ленти за во кујна од Икеа, два метра и нешто. Како да добијам различна јачина?
   
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,422
  8,899
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Најверојано никако.
  LED сијалица не е како халогенка па ако пуштиш помала волтажа да свети послабо.
  Мислиш на двете ленти да ти светат различно? Или на истата лента на почетокот појако на крајот послабо?
  Мислам дека ни двете варијанти не можеш да ги добиеш со LED лента ама не сум 900% сигурен.
   
 3. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,618
  1,708
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Ти треба вакво (контролер + далечински управувач), не знам дали кај нас ги продаваат одделно овие, треба да ги има на пазар и на FB оние што шиткаат LED чуда. Прашај тука.

  [​IMG]
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 4. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,128
  3,273
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Иста лента да биде послаба и појака.
   
 5. maci

  maci
  On your way to fame

  2,885
  648
  2 Април 2008
  мислиш на еден крај појако и на друг крај послабо или на цела должина на лента да се менува интензитетот на светлината?
  ако е како првото,неможе,
  ако е како второво може во зависност дали лед лентата е со диоди кој може да работат на потенциометар.
  има едни диоди кој не трпат промена на волтажата има некој трпат промена на волтжата.
  тие од икеа незнам какви се,види дали пишува нешто на паковањето или сликај.
   
 6. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,128
  3,273
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Во икеа има како тастер кој се врзува безжично со трагото и има две јачини. Али идиотката таму ми де послабо трафо кое не го користам зашто беше пре слабо туку стаив мој адаптер. И сеа не ми брка работа да купувам. Значи може само прашање е како.
   
 7. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,377
  19 Јули 2013
  Како што ти пиша -={K-O-R-U-N}=-
  Само провери дали ти е лентата RGB или еднобојна, за да купиш соодветно далечинско. Ги има по дуќаните каде што продаваат ленти, вклучително и тезгите на зелен пазар. Бонус ти се фејдови, трепкања и останати светлосни ефекти :)

  п.с. има потенциометри и без далечинско, ама поедноставно е со.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 8. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  5 и 12V некој свич направи, провери прво дали работат на 5v, би требало, имам такви T20 за задни штопови кои работат со еден интензитет во позиција а друг кога се кочи.
   
 9. Astro

  Astro
  Guru

  6,422
  8,899
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Тоа е као замена за оние сијалици што се со по две влакна? Каде најде такви другар?
   
 10. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,128
  3,273
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Јас имам залепено две х 80цм и една 40цм.
  1 х OMLOPP LED осветление за плот, бяло, Кухненско осветление - IKEA

  2 х OMLOPP LED осветление за плот, бяло, Кухненско осветление - IKEA

  Глупката место да ми даде вакво - ANSLUTA електронен трансформатор, бяло, Аксесоари - IKEA ми даде од 10 вати.

  Значи ако зиам со даљинско да барам над 25.3 вати?

  Ова - ANSLUTA дистанционно, бяло, Аксесоари - IKEA го даваат како додаток да го пали и две јачини да има. како работи? Му намалува волтажа? Исто и кинескиве така работат?
   
 11. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,618
  1,708
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Најверојатно намалува волтажа. Кога ставав на РС лед ленти, поврзав еднаш на 6 и еднаш на 12 волти, имаше голема разлика во јачината на светлината, нормално :)
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 12. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,128
  3,273
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
 13. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  Ибеј, конкретно овој модел:

  Pair 7443 W21W ECE 48 SMD 3014 LED Brake Light Corner Lamp Tail Bulb Auto ZG031

  [​IMG]

  Имаат и во dogsecurity кај усје, таму и за отпорник ќе средат за тие што не можат да се снајдат, отпорот мора да остане ист кај понови возила инаку прави проблеми: или не светат доволно, или даваат грешки во ABS/TCS итн..

  Нарачав неколку модели, од сите овој горе најдобар се покажа. Ако ти е ќејф и сакаш да си играш помини ќе ти дадам 2 вакви гратис (10 комада беа $5.26):
  [​IMG]

   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 14. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,618
  1,708
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
 15. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,410
  2,029
  12 Август 2009
  Машко
  Интензитет на LED се намалува и зголемува со PWM. До одредена граница додека не почне да се приметува трепкањето и да смета на очи.
  Обично на секое трафо има еден мал потенциометар за контрола на напонот на излез.. Треба некој стручен да каже дали може од таму да се извади контрола на уграден потенциометар на ѕид.
   
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 16. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,128
  3,273
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Секако ќе биде скриено во ормарчето над ледовите само што сеа гледам дека неписмените стаиле 12В што би значело дека е 12 вати најверојатно така да не паше валда.
   
 17. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,618
  1,708
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  12 волти?

  Испратено од иднината, саат време од сега...
   
 18. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,128
  3,273
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  12-24 волти.
  Тоа 8В е мистика.
  Уствари ива не е трафо, него само отпорници па да го гуши напонот... или ја нешто мрсам конци :)
   
 19. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,377
  19 Јули 2013
  Чекај сега малку.
  Далечинското нема врска со моќноста, само со јачината на струјата.
  Коректорот на напон е во напојувањето, ова далечинсково од икеа само го активира.
  Со оглед дека конекторите не се стандардни 5,2mm конектори за 12V напон, можно е овие ленти да работат и на некој друг напон, не можам да најдам таков податок.
  Може да ти заврши работа и било кое од кинеските доколку напонот е до 24V, ама ќе треба да сечеш жици. Исто важи и за потенциометарот од групер.
  Значи најдобо и најелегантно решение ти е далечинското од икеа.
  п.с. а без далечинско како се пуштаат диодиве? Има прекидач на напојувањето или се вади од штекер?
   
 20. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,128
  3,273
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Веќе е сечено, лепено и монтирано. Ни бутур ни конектори. Лемено е со мој прекидач и напајање од монитор.
   
 21. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,754
  7,193
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  А за само 200 бонус точки си можел да земеш лед крушка со безжично регулираНе на светлината. Ич не размислуваш :D

  [​IMG]
   
  На omegaRED му/ѝ се допаѓа ова.
 22. m@rT1n

  [email protected]
  Intern

  30
  19
  3 Април 2009
  Ако тој од Групер е како овој, а треба да е и гледам дека е со PWM, на IN(V+ и V-) врзи ги 12-те волти од твојот адаптер, на OUT(V+ и V-) врзи си ја лентата и ќе можеш да регулираш јачина.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 23. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,128
  3,273
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
 24. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,128
  3,273
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Апдејт на темава:
  И двете решенија работат ПЕР-ФЕКТ-НО! Димерот си намалува без проблеми, но е многу робусен па затоа го ставив тоа со далечинското кое исто така беше 300-400 денари. Значи слободно земете ледови од ИКЕА и пукајте ги на димер.
   
 25. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,302
  2,702
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Последниов пат во IKEA ги видов сијалициве со далечинска безжична (ваљда WiFi) контрола, со можност за зголемување/намалување на јачината + за температурата на светлото. Имаше и само сијалици за 20-25€, далечински 20€, и сетови сијалица + далечинско за 40€ (веројатно може да се поврзат повеќе сијалици на едно далечинско), а имаше и сетови со 2 сијалици, далечинско, модул за врзување на WiFi рутер, ваљда нешто како hub, што овозможува и контрола преку мобилен. Округло 100€.

  Smart Lighting - Wireless Remote Control Lighting | IKEA

  Интересно, секако. Не неопходно, ама интересно.

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...