1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем Дилема во врска со SSD

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од NothingElse, 9 Април 2020.

 1. NothingElse

  NothingElse
  Intern

  96
  15
  14 Февруари 2012
  Машко
  Здраво друштво, во намера сум да го подобрам мојот лап топ па сакав една мала консултација.
  имам HP 250 G4 Notebook PC
  целосната конфигурација во фото.
  Imgur
  Imgur
  Imgur
  Imgur

  добив препорака во поглед на SSD за Samsung SSD 860 EVO 500Gb.
  е сега:
  1. Дали би добил некое позначајно подобрување од аспект на брзина со наведеново SSD? и;
  2. Бидејќи немам намера да го фрлам стариов hdd (имам потреба од него како простор за складирање) дали кога би го приклучил истиот со SATA SSD HDD Caddy 9.5 - би имал некаков проблем од аспект на издржливост на лаптопот со SSD-то i HDD-то паралелно.

  Секако ако имате некој предлог за промена на некој друг дел ве молам слободно пишете.

  Фала
   
 2. alkibijad01

  alkibijad01
  Gaining Experience

  196
  158
  8 oктомври 2016
  1.Да, осетно побрзо ќе работи.
  2. Нема да има проблем.

  Sent from my Redmi
   
  Astro, NothingElse и на draganamon им се допаѓа ова.
 3. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  802
  743
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  ќе имаш разлика со ССД, јас имам core2duo Lenovo, што е сеуште usable одкако му ставив 60GB SSD.
  ако не го користиш редовно дискот може да си земеш и надворешно кутифче за на USB. Полесен лаптопот ќе ти биде, ем нема да има вибрации од дискот и сл. Ако го користиш редовно ондак кеди.
   
  На NothingElse му/ѝ се допаѓа ова.
 4. secrettoni2508

  secrettoni2508
  Intern

  2
  2
  13 ноември 2017
  Машко
   
  На NothingElse му/ѝ се допаѓа ова.
 5. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,258
  2,759
  21 Јануари 2011
  Машко
  1.да
  2.не
   
  На gOJDO и NothingElse им се допаѓа ова.
 6. NothingElse

  NothingElse
  Intern

  96
  15
  14 Февруари 2012
  Машко
  А некој ваш предлог за друг SSD ?
  и предлог за цена од некој маркет низ ск?
   
 7. alkibijad01

  alkibijad01
  Gaining Experience

  196
  158
  8 oктомври 2016
  Види кај @gOJDO

  Sent from my Redmi
   
  На Ace Lud и gOJDO им се допаѓа ова.
 8. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,970
  21 Јануари 2009
  30че немаше?
   
  На Mao, Futurelakimens, PC_GAMER и уште 4 други им се допаѓа ова.
 9. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  802
  743
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  првото ссд ми е тоа (технички второ пошто првото умре) Интел 330 ка мислам ако не го грешам (замена за OCZ Petrol, пошто и OCZ умре, па замена ми дадоа Интел), што не беше ич ефтино тоа време! нит па имаше нешто поголеми од 120 ки :) и уште фура без проблем нема ништо јавено на SMART

  не реков дека е тазе променава :p
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Astro

  Astro
  Guru

  6,753
  9,462
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Нема друг ССД што е подобар. Има само поефтин.
   
 11. secrettoni2508

  secrettoni2508
  Intern

  2
  2
  13 ноември 2017
  Машко
  Imas evtini ssd maxell.
  Ali sto firma se ... Nekoj poiskusen neka ti kaze...
   
  На NothingElse му/ѝ се допаѓа ова.
 12. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  433
  343
  1 Февруари 2017
  Машко
  Maxell e ista firma so hitachi
   
  На NothingElse му/ѝ се допаѓа ова.
 13. krema

  krema
  Professor

  11,006
  10,542
  24 Јуни 2009
  Машко
  Јака Фирма, најбољи празни касети за аудио правеа, хромки и метал.
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,706
  14,439
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  1. Да
  2. Не

  Повели понуда:
  Sandisk Plus 480GB = 4000 денари;
  Samsung 860 EVO 500GB = 5200 денари.
   
  NothingElse, secrettoni2508, gremlin и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. NothingElse

  NothingElse
  Intern

  96
  15
  14 Февруари 2012
  Машко
  Зборуваме за нови ссд -а така ?
   
  На secrettoni2508 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. NikolovskiM

  NikolovskiM
  Gaining Experience

  63
  107
  20 Април 2019
  Ја коа земав ССД беа значително поскапи и истражував доста дали се исплати да се дадат повеќе пари за Самсунг или да се иде на некоја поефтина варијанта. У тој момент, имаше ССДа со ист капацитет шо беа скоро упола цена, ама коа ги ставив сите работи на маса, искочи дека се исплтати да се дадат повеќе пари за Самсунг. Инаку го имам истиот Samsung 860 EVO само со друг интерфејс.

  Во поглед на брзината, верувај дека за постар (или mid-range) компјутер најдобар апгрејд шо можеш да му напраиш е ССД. Ја имам солиден лаптоп со одличен процесор, добра графичка, ама сепак кога го ставив ССД-то се остети вистинската моќност на лаптопот. Се шо ќе палиш ќе е скоро инстантно. После некое време, ако се најдеш у ситуација да работиш на компјутер без ССД, ќе ја сфатиш предноста шо ја уживаш ;)
   
  На PC_GAMER и Deksa им се допаѓа ова.
 17. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  847
  330
  9 Август 2018
  Машко
  А зошто баш Samsung SSD?
  Види ако имаш m.2 слот на лаптопот подобро ќе ти се исплати ако веќе зимаш, за futureproofing а и нема некоја огромна разлика у цена од обично SSD и m.2
  Јас имам Kingston 400 серија 128gb и моментално плаче за повеќе сториџ, па ќе си земам околу 400 - 500 GB, m.2 оваа пат, оти на матичната си имам слот за m.2 SSD.
  Samsung не се лоши, ама многу ти се скапи а и немаат нешто посебно. За тие пари што ќе дадеш Samsung SSD 200GB ќе можеш на пример Kingston SSD 400 GB да земеш реално.
   
 18. Astro

  Astro
  Guru

  6,753
  9,462
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Пак ли да го правиме муабетот Кингстон версус Самсунг?
   
  На borcep и Deksa им се допаѓа ова.
 19. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  847
  330
  9 Август 2018
  Машко
  kingston онака општо го земав, не дека одреден бренд vs одреден друг бренд
  има и други производители што ги фалеа за евтино.
  А за иста цена (приближно) со Samsung - от , ако не се грешам има и побрзи Intel SSD - иња.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Astro

  Astro
  Guru

  6,753
  9,462
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  И да има, маргинално се побрзи. Али Самгунг ти је Самсунг бајо мој, му доаѓа нешто како Гoлф 4 TDI 110кс. Нема боље.
   
  На goce03, borcep, Rikimaru и уште 6 други им се допаѓа ова.
 21. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  194
  109
  16 Јуни 2017
  Машко
  Да и јас баш вчера ја забележав таа ценовна разлика по нашиве продавници.
   
 22. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,412
  865
  12 Април 2017
  Машко
  Шо мислење имаш за Golf 4 R32?
   
 23. DACIA

  DACIA
  Gaining Experience

  82
  102
  5 Јули 2015
  Машко
  Другар јас имам кингстон а400 240гб, пц-во ми се пали за отприлика 7 до 8 секунди, купено ми е во Август мислам.. се отвара инстант
  Јас тогаш го платив 1800, сеа глеам 2500 денари незнам како поскапи....
  А за споредба со Самсунг нема да, ама има и цената. Уште 2500 плус.
  како и да е, и наефтиното да го земиш нема споредба со хдд
  Чисто колку за споредба видеово
   
  Последна промена: 10 Април 2020
 24. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,970
  21 Јануари 2009
  Само менели ми боде очи флеров?
   
 25. Astro

  Astro
  Guru

  6,753
  9,462
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Фин проект, направен за курч. Голфот има перформанси само на право, хендлинг никаков, огромни трошоци за одржување, предницата е претешка и страда ради тоа, троши 15 литра градска ако го пазиш. :oh::cool: Се конзумира најчесто во Западна Република Македонија.
   
Слични теми
 1. filipvselena
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,085
 2. Damjan_DD
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  802
 3. snowmen
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,746
 4. Despodov
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,046
 5. Martinovski
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,313
Вчитување...

Сподели

Вчитување...