1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дијагноза на SONY телевизор врз кој била истурена вода

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од NecrotoX, 14 Март 2017.

Дали се прави?

 1. Да, лесно е

  4 глас/а
  30.8%
 2. Можеби, но ќе кошта

  5 глас/а
  38.5%
 3. Не.

  1 глас/а
  7.7%
 4. Стварно не знам

  3 глас/а
  23.1%
 1. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,848
  2,699
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Како што кажува насловот истурив вода врз SONY KDL-32EX340, од горе кај што се дупките за вентилација, па таа се растекла надоле. Во моментот кога ја истурив телевизорот беше исклучен. После неколку саати пробав да го пуштам но зеленото светло само трепка и телевизорот не се пали. На support вика дека телевизорот треба да биде сервисиран:
  Но дали може некој вака да претпостави што би можел да биде проблемот или дефектот?
   
 2. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,452
  6,564
  27 Март 2014
  @Daniel86 нешо можеш да помогнеш?
   
 3. Ulrezaj

  Ulrezaj
  Gaining Experience

  350
  460
  20 Јуни 2012
  Машко
  Расипан е :)
   
  На SaleSk, Lokvan, Zippo и уште 4 други им се допаѓа ова.
 4. yasho

  yasho
  On your way to fame

  452
  577
  11 Јануари 2014
  Машко
  Секој што ќе одговори без да го отвори и види што станало внатре, ќе збори на памет. Немаш таков одговор во анкетата :)

  Дека може, најверојатно може (види прва реченица), дали се исплати ... кој знае?
   
 5. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,848
  2,699
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Па мислев нешто како можни дефекти.
  Вака јас како што можам да видам телевизорот ми изгледа нормално пред да пробам да го уклучам, значи црвеното за stand-by си свети, а кога ќе го уклучам дава сигнал само што наместо да остане зеленото да свети и да се појави слика како што е нормално, тоа се гаси, па пак се пали и така цело време додека не го исклучам пак. Значи не е скроз мртов, едно време мислев нешто фирмверот да не се пореметил или нешто, ама пробав и хард ресет и све, нејќе..
   
 6. zmija

  zmija
  Gaining Experience

  326
  194
  26 Мај 2007
  NoLifer
  стави го во ориз неколку дена
   
  На Oktar, Molec, Teget и уште 7 други им се допаѓа ова.
 7. architect

  architect
  Unstoppable

  1,962
  2,344
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  тука главното прашање би било : Како успеа да истуриш вода во делот за вентилација на телевизорот ?
   
  На PandaBomber и olikomerc им се допаѓа ова.
 8. krema

  krema
  Professor

  10,747
  10,305
  24 Јуни 2009
  Машко
  Две вреќи ориз таман :D
   
  На Zippo, Molec, olikomerc и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,278
  4,807
  4 ноември 2013
  Машко
  Подобро на пазар да го однесе и да го набута на некоја тезга :oh:
   
  На Zippo, Teget, olikomerc и уште 4 други им се допаѓа ова.
 10. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  974
  1,703
  20 Јануари 2015
  Машко
 11. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,583
  4,038
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Однеси го во кочани во некој амбар со ориз и тртни го таму нека отстое и нема да има гајле :D
   
  Teget, Arabian и на NecrotoX им се допаѓа ова.
 12. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  974
  1,703
  20 Јануари 2015
  Машко
  Не е ориз ама silica gel packets,јас би пробал полека со фен, ако небива на сервис, најарно @Daniel86
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,372
  1,441
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Чистил го со цревото. :D

  Инаку јас гласав ДА ЛЕСНО Е вие што гласавте ?
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 14. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,848
  2,699
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Добри сте со оризов :D
  Имам растение позади и над телевизорот, на прозорска даска. Го проверував дали има лисни вошки и сум го навалил, а во тацната од саксијата имало вода и се истурила. И не само вода, и малце земја влегла..

  Иначе го сушев неколку саати, ама проблемот е што не сум приметил веднаш кога се истурила водата и така тој стоел уштекан во струја, е сега дали тоа направило поголема штета не знам..

  Sent from my A8 using Tapatalk
   
 15. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,372
  1,441
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Добар си :D

  Истресе ли ја земјата во делот за вентилација ? Треба тоа да се исчисте, најверојатно мора на сервис да се носе.
   
 16. krema

  krema
  Professor

  10,747
  10,305
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не највероватно, туку обавезно!
  Сам од себе нема да се оправи.
   
 17. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,761
  7,226
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Една работа не ми е јасна. Зошто после истурање на течност во некој апарат упорно се обидувате да го уклучите? Предизвикувате уште поголема штета. Пробај еднаш на кратко, ако не сака, готово, магично нема да се поправи само од себе.

  @NecrotoX Не знам дали и колку може да се поправи вака зборувано преку форум, како што спомна Јашо погоре, би било само зборување на памет. Да го погледнам па ќе можам да дадам совет.
   
  На Lokvan, civikom, hipo и уште 8 други им се допаѓа ова.
 18. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,848
  2,699
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Не е проблем земјата, повеќе е како ситен талог, водата е главен проблем.

  Иначе за сервис знам дека треба, јас не можам сам ни капакот да го отворам, ама мислев да не има некој искуство што би можело да биде или да не знае трепкањево на зеленото светло што значи. Најдов илјада кодови ама ако трепка црвеното светло, за трепкање на зелено освен тоа што го цитирав во првиот пост друго нема ништо.

  @Daniel86 2 пати вкупно се обидов да го уклучам, првиот пат затоа што не бев свесен што се случило и најнормално сакав да си пуштам ТВ, а вториот пат кога пробував хард ресет, откако претходно го сушев неколку саати.
   
 19. architect

  architect
  Unstoppable

  1,962
  2,344
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  според муабетиве, дефинитивно би ти забранил секаков електричен уред во близина, него ќути лисни вошки што не влегле внатре во телевизорот е тек тогаш би ти немало спас :D
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 20. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,848
  2,699
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Не суди толку брзо, се деси рано сабајле, поспан бев..
  А растението е ОК, нема лисни вошки.
   
 21. krema

  krema
  Professor

  10,747
  10,305
  24 Јуни 2009
  Машко
  Уште тоа фали, вирус да му фати OS-от:)
   
 22. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,603
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  На StalkeR и NecrotoX им се допаѓа ова.
 23. Sm0k3y25

  Sm0k3y25
  Баниран/a

  279
  235
  7 ноември 2012
  Машко
  Тури му пепел купи си нов.
   
 24. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,647
  13,006
  2 Август 2012
  Машко
  Затоа што е too mainstream да го чекаш да се суши :)
   
  Lokvan, Zippo и на smole им се допаѓа ова.
 25. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,848
  2,699
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Епа ајде да ја завршиме приказната со телевизоров :)

  После последниот пост во темава, телевизорот го однесов на сервис. Сервисерот го виде и констатираше дека е рикната матичната, а можеби и екранот ама без функционална матична не можеше да го провери. Бидејќи се работи за постар модел, матична требаше да нарачувам од ибеј, постоеше ризик и екранот да е цркнат, лево-десно и така го отпишав, го зафрлив на страна и купив нов.

  Сега пред 5-6 дена расчистував по дома, налетав на него и сакав да го фрлам. Ама го гледам и жал ми падна, личен SONY, во добра состојба, расипан на многу глуп начин.. Си викам дај онака чисто да видам што ќе бидне да го уклучам во струја и да пробам да го пуштам. Зимам даљинското, притискам на ON и одеднаш логото на SONY се појавува! :eek:
  Замислете, 10 месеци стоел така во некој ќош и се поправил сам од себе? Требало долго време да се исуши? Матичната воопшто и не била цркната?

  Откако се вклучи го поврзав на кабелска и почнав да гледам рандом канали. После 20тина минути работа се слушна еден непријатен, пискав звук после кој звучниците тотално откажаа. Сега се поврзани екстерни звучници и си работи најнормално како никогаш ништо да не се случило.

  Happy end.
   
  На Delta111, NERD., Krkac и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...