1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем Дијагностицирање неонка

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Avid, 16 Август 2019.

 1. Avid

  Avid
  Guru

  4,508
  6,816
  21 Јануари 2009
  Неонката во кујна не ми работи, односно на палење двата краја остануваат портокалови и не се вклучува.
  При мало мрдање/подбутнување од левата страна за многу кратко засветува бело и ништо.
  Дали од овие симптоми може да се донесе заклучок дали е стартерот или тоа поголемото ballast кое не знам како се вика на македонски?
  Ако е стартерот да зеам и да го сменам а баластон не би го чепкал.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,597
  4,061
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  ja bi starterot. ili nova neonka.
   
  На Avid и yasho им се допаѓа ова.
 3. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  875
  856
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  А да ги извадиш стартерот и тоа другото и да си ставиш лед цевки, не е опција?
   
  На Avid и yasho им се допаѓа ова.
 4. Avid

  Avid
  Guru

  4,508
  6,816
  21 Јануари 2009
  Па веројатно е опција ама ми делува дека е поскапа варијанта и има „многу“ правење барем за мој вкус.
  Под другото мислиш на баластот?
  Што е лед цевка? Тоа е замена за неонка ама не и треба стартер а и баласт?
  Неонката е сменета, проблемот е ист.
   
 5. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  875
  856
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Да, доаѓаат во стандард варијанти Т8, Т5, и идат директно на 220в, треба само да ги извадиш стартерот и баластот, и да врзеш 220 на конекторите.
  Поекономични(релативно), подолго траат, и го немаат оној проблем со трепкање што може да прави главоболки.
  Пример:
  Led Market | Лед Маркет - Online Продавница за Лед осветлување
   
  На DonFrozex и Avid им се допаѓа ова.
 6. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,462
  11,730
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  99% е стартерот, пукаа ко крушки кога ги користев (одамна). Имаше лоши серии. Тоа баластот (сега и јас заборавив како се вика по нашки) е трансформатор и не може толку лесно да се расипе, односно ако се расипе (прегоре некоја жичка), има прекин во струјното коло и ќе има само темница... мислам.

  Едит (ќе експлодира):
   
  Последна промена: 16 Август 2019
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 7. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  151
  158
  1 Март 2013
  Машко
  Сум имал исти проблем неколку пати, и јас гласам дека е стартерот.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  397
  188
  20 Април 2008
  Машко
  абре профеционалци сте за 100 теми не знаете да се снајдете со една неонка ;)
  LED стај си и не се замарај (2-3x) подолго време (и од неонка) ...
   
  boro1, Avid и на Arabian им се допаѓа ова.
 9. DarkDeFnx

  DarkDeFnx
  Gaining Experience

  66
  104
  20 Јули 2016
  Машко
  Ballast-от се вика пригушница и ако е таа изгорена, воопшто не би се вклучувало ни портокалово, ни потсветнување, ништо. Башка изгорени пригушници сум видел само при крајно големи варијации на напон во индустриски услови (280V-480V трифазен напон кајшто нормално е 400V), во домашни услови не верувам да се случи вакво нешто ни во најбатал дел од дистрибутивен систем, може не е невозможно ама е крајно ретко.

  Или нов стартер (пази, декларирани се по моќноста) или да ги демонтираш и пригушницата и стартерот и да монтираш лед цевка (кај нив пази, има и такви со палење на двата краја т. е. фаза на еден и нула на друг, но и такви со палење фаза-нула на едниот крај и премостен друг крај. Тебе би ти требле од првите.)
   
  На Avid и Metuzalem им се допаѓа ова.
 10. Avid

  Avid
  Guru

  4,508
  6,816
  21 Јануари 2009
  Фала на сите.
  Неонката е 45 сантима а не глеам на линкот погоре лед цевка со таа должина.
  Ама и вадење стартери и тоа белото и врзуење 220 на конектори ми се нешта што не би ги правел.
  Ако купам цела лед цевка со прекинувач арматура што ти ја знам, како се монтира, со штрафчиња? Нема нешо смислено полесно плукни залепи? :DDD ќе изнервирам некои, знам...

  Ова сеа глеам изглеа со 2 штрафа е некако монтирано.
  viber_image_2019-08-16_19-32-44.jpg
  viber_image_2019-08-16_18-32-47.jpg

  Пошо сум нуб, ми смрди работава дека утре ќе отидам на пазар по стартер...
   
 11. krema

  krema
  Professor

  10,808
  10,362
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мењај стартер и ке биде се во ред. :)
   
 12. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,343
  1,078
  3 Декември 2008
  Машко
  Земи си лед, стегни си жиците, заштрафи го или залепи го со силикон, провери дали работи после отвори фрижидер, земи си пиво и седни уживај
   
 13. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,098
  3,250
  2 Септември 2012
  Машко
  Стартерот 103,7%. :)
  Закачалчето со пешкирчето ти е врв. :p
   
  На JunkieMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Avid

  Avid
  Guru

  4,508
  6,816
  21 Јануари 2009
 15. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,343
  1,078
  3 Декември 2008
  Машко
  Контактите на самите "фасонки" на држачот на неонката, може да ги подстегнеш со штрафцигерче само исклучи струјата. Би требало да си пали после најнормално. :D ова со стапчето е ЏИИИШШШ
   
  DonFrozex, DarkDeFnx и на igor_igor им се допаѓа ова.
 16. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,098
  3,250
  2 Септември 2012
  Машко
  Само "Mazda" неонка може така за запали, другите не. :cool:
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 17. DarkDeFnx

  DarkDeFnx
  Gaining Experience

  66
  104
  20 Јули 2016
  Машко
  Наједноставни арматури се тие како првите од линкот од Лед Маркет, типлон и штраф систем и крај на приказната.

  Директна замена на неонката со лед цевка кај тебе потешко, не само на линкот погоре туку воопшто како локална понуда не сум сретнал друга димензија освен 60цм и 120цм. Да побараш по интернет и дали воопшто се произведува 45цм лед цевка, јас не сум барал искрено.

  Наједноставно ти е да смениш соодветен стартер за неонката, види ја моќноста на стариот и неонката и барај таков (ваљда 4-22W е).
   
 18. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,343
  1,078
  3 Декември 2008
  Машко
  LED трака и канал за лед, 10 штрафчиња и пола саат работа... ден денес немам никакви маки.

  [​IMG]
   
 19. DarkDeFnx

  DarkDeFnx
  Gaining Experience

  66
  104
  20 Јули 2016
  Машко
  @Avid Види и ова ако делуваат расклапано тие страничните држачи со приклучоци за неонката, чисто да се осигураш.
  Макар што, според ова...
  ... би требало да е до стартерот.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Avid

  Avid
  Guru

  4,508
  6,816
  21 Јануари 2009

  View: https://youtu.be/av3-3SRPuIQ

  Ги стискав ги праев ги вртев ги пустев не можев. Штрафчињата од страните ги зацврстив убаво.
  Она што е интересно а го нема на видеото е коа го земав стаклото што стоеше порано врз неонката (одамна извадено) и со самото доближување до неонката без да допре ништо, се палеше неонката!?!?
   
 21. Avid

  Avid
  Guru

  4,508
  6,816
  21 Јануари 2009
  Патем тоа у средина баластот е прежежок, скоро до се изгориш ако држиш прст неколку секунди.
   
 22. krema

  krema
  Professor

  10,808
  10,362
  24 Јуни 2009
  Машко
  Una magia.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 23. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,648
  13,007
  2 Август 2012
  Машко
  Не ми се верува дека читам тема со преостанатите 2% батерија во која главниот лик има страв да поврзи две лицнасти факинг жици.

  На IT форум!
  Во 2019 година
   
  На Ceco, Стап, BEST и уште 5 други им се допаѓа ова.
 24. Avid

  Avid
  Guru

  4,508
  6,816
  21 Јануари 2009
  Не ги осудувајте луѓето, ќе немате време да ги сакате.
   
  На yasho и 123456 им се допаѓа ова.
 25. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  965
  1,172
  9 Јуни 2011
  Машко
  Имав ист проблем (симптоми) у купатило. Прво беше проблем стартерот. Па баластот (или како и да се вика)... за на крај да испадне да си купам лед неонки и да ги заменам старите.
  Џабе потрошено време (3 пати идење до пазарче и ЕлектроМетал)
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...