• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дигитални потписи

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Ако сакам некому да пратам порака и тој да е сигурен дека јас сум му ја прател пораката, а без притоа да ми е важно некој да може да ја прочита истата, тогаш можам пораката да ја енкриптирам со мојот приватен клуч (да ја скремблирам), и да ја пратам ко таква, и да ја пратам истата порака екриптирана со неговиот јавен клуч . Тогаш примачот ги има двете пораки. Со помош на мојот јавен клуч (кој веќе рековме дека е достапен за секого, затоа е јавен), може да ја декриптира (дескремблира) пораката (која јас сум ја енкриптирал со мојот приватен клуч) и да ја спореди со другата (која била енкриптирана со неговиот јавен клуч, а тој ја декриптира со неговито приватен клуч), ако тие се совпагаат тогаш јас сум ја пратил, пошто само јас го имам мојот приватен клуч , за да можам првично да ја скремблиран пораката.

Друг метод кој често се користи, е пораката која ја праќам да ја ставам на hash функција, и да не ја склембирам целата порака, туку замо излезот од хешот, на тој начин, пократок е потписот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,807
Мислења
850,878
Членови
29,494
Најнов член
Nikimoler
На врв Дно