• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,058
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,058
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
jas sega doznav za kopanjeto inace ja zemav samo za igranje ali sega ke ja koristam za kopanje ili ke ja prodadam i ke zemam 2 280x
Може да извадиш околу 600 k/hash со gtx 780. Не се исплати да препродаваш и да земеш 290-ka само за 250 k/hash повеќе. Помалце и ќе ти троши gtx 780 за нијанса, што значи практично исто како да си направил downclock на 290-ка му доаѓа...
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,128
4,452
Ethermine
www.facebook.com
Презадоволен сум со копањево сеа ко што троше помалце графичкава и грее помалце. Оваа е моментално во просторија каде што имаа грење на собата а без да се мислам сеа на конфигурацијата дека ке прегрее . majnerot.jpg
 

vane44

Баниран/a
26 ноември 2010
1,417
778
Гевгелија
Презадоволен сум со копањево сеа ко што троше помалце графичкава и грее помалце. Оваа е моментално во просторија каде што имаа грење на собата а без да се мислам сеа на конфигурацијата дека ке прегрее.
не е лошо една картица да ти вади 30 долари месечно 10 одат на струја 20 чисти.Одлично
 

Sintrax

Gaining Experience
20 септември 2012
105
85
Skopje
ДРВЕНА РАМКА ЗА "КОПАЊЕ" НА ДИГИТАЛНИ КРИПТО ВАЛУТИ
-Изработката на оваа рамка ме чинеше 400 денари.
(4 х 2 метри долги даски со димензии 2 х 2,5mm и 20 парчиња саморезни штрафови
со димензии 3,5 х 0,3)
-Материјалот за изработка го набавив од Бриколаж.
-Рамката предвидена е да собере 6 графички, 2 напојувања и 1 матична плоча.
(постои можност и за надградба според желби и потреби односно истата може да се направи подолга/поголема според истиот дизајн).
Чекор 1.
Потребни ни се 3 парчиња долги 2 метри или 6 по 1 метар даски со димензии 2 х 2,5mm или 2 х 2mm, нема никаква разлика. Јас најдов 3 по 2 метри должина и 2 х 2,5mm дебелина. И 20 парчиња саморезни штрафови со димензии 3,5 х 0,3.
Ги обележуваме даските според димензии за сечење, односно би требало да добиеме:
  • 4 парчиња со должина од 56cm
  • 2 парчиња со должина од 52cm
  • 2 парчиња со должина од 37cm
  • 2 парчиња со должина од 23cm
  • 2 парчиња со должина од 20,5cm
  • 2 парчиња со должина од 11,5cm
IMAG0819.jpg
Чекор 2.
Со веќе исечените парчиња, формираме "правоаголник" користејќи 2 парчиња од 56cm и 2 парчиња од 37cm.
IMAG0820.jpg
Чекор 3.
Обележуваме која страна би ни била предна, каде би лежела матичната и напојувањето и каде би требало да ги заштрафиме средните 2 даски со должина од 52cm.
(Најдобро е да се измери според димензии за одреден модел на матична плоча, односно да се стави матичната плоча на веќе формираниот правоаголник, бидејќи не се сите плочи со исти димензии!).
Во мојот случај, првата е на 16cm а втората 26cm, растојанието помеѓу изнесува 5cm.
IMAG0822.jpg
Чекор 4.
Ги местиме ногарките со димензии 20,5cm. Од веќе обележаната позиција за предна страна,односно каде би лежела матичната плоча, обележуваме од лево 2,5cm од десно 5cm.
IMAG0828.jpg <--- Лева страна Десна страна----> IMAG0834.jpg
Истото го повторуваме и со помалите ногарки 11,5cm само што тие ќе бидат наместени на втората даска, гледано од позицијата на матичната плоча нагоре.
IMAG0837.jpg <--- Лева страна Десна страна ---> IMAG0838.jpg
Чекор 5.
Ги местиме даските со должина од 23cm помеѓу ногарките, поради поголема цврстина на самата рамка и стабилност. И преостанатите 2 од 56cm врз ногарките.
IMAG0842.jpg
Чекор 6.
Финален прозивод.
IMAG0846.jpg IMAG0848.jpg
 

vane44

Баниран/a
26 ноември 2010
1,417
778
Гевгелија
Одлично изработено уште да сликаш како изгледа наредена рамката со хардверот и ќе биде полн погодок
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
552
330
И кој шо копа сеа од X11? Качија тежина на share на primecoin до сега ако копав 10-12 у ден сега копам едвај 4-5, шо не вреди за ништо.
 

bizmak

Gaining Experience
6 декември 2013
110
84
bizmak's setup  
Motherboard
Gigabyte 990XA-UD3
PSU
Antec TP-750C
RAM
8GB DDR3
Video card
2x Sapphire 280X
Case
DeepCool Tesseract SW Black
И кој шо копа сеа од X11? Качија тежина на share на primecoin до сега ако копав 10-12 у ден сега копам едвај 4-5, шо не вреди за ништо.

Dark i Hiro od starite
Badger i Pink od novive
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
552
330
kolku se pravat prosek u den? primer edna r9 280x kolku ke npravi u den? normalno od prilika ako imas brojki....
 

bizmak

Gaining Experience
6 декември 2013
110
84
bizmak's setup  
Motherboard
Gigabyte 990XA-UD3
PSU
Antec TP-750C
RAM
8GB DDR3
Video card
2x Sapphire 280X
Case
DeepCool Tesseract SW Black

vane44

Баниран/a
26 ноември 2010
1,417
778
Гевгелија
kolku se pravat prosek u den? primer edna r9 280x kolku ke npravi u den? normalno od prilika ako imas brojki....
0.7 DRK на ден прави една 280Х , ама тоа ќе биде уште многу кратко време,ќе се качи дифот летово многу и ќе биде исто како лајткоинот што се копа сега
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
552
330
Значи сега можам да кажам, дефинитивно отиде се у q-рац....
 

SpiroC

Gaining Experience
29 ноември 2013
18
77
Prilep
advenchergames.com
Новата 280ka


Сеа некој нека кажи што и каде да се копа и ако има некое посебно подесување или да ги користам тие што ги има претходно во постовиве објавено.

Поздрав и благодарам
 

igorce1

Баниран/a
31 август 2013
140
133
pocnav da kopam
Litecoin kako da prefrlam pari na moja smetka nema nikade kade sto treba da ja pisam smetkata na mojata karticka pisete ili pratete link
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,128
4,452
Ethermine
www.facebook.com
pocnav da kopam
Litecoin kako da prefrlam pari na moja smetka nema nikade kade sto treba da ja pisam smetkata na mojata karticka pisete ili pratete link
Ти тешки ископај 1000 долари или не знам колку се тоа лајткоин па после ке можеш да си ги префрлаш директно на твоја мастер кард сметка :)
 

igorce1

Баниран/a
31 август 2013
140
133
nikade ne pisuva kade da pisam broj dali moze so visa karticka toa me interesira inace polesno se kopat Litecoin a za 1000 dolari daleko e
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,193
4,992
OHRID кај ензероно
nikade ne pisuva kade da pisam broj dali moze so visa karticka toa me interesira inace polesno se kopat Litecoin a za 1000 dolari daleko e
Отвори акаунт на битстамп и таму префрлиги коините што ке ги собереш(во биткоини)па продадиги таму и можеш да ги повлечеш на твоја траснакциона сметка.Ке приложиш-скенирап лична карта,и све што се бара на битстамп па ке чекаш да ти го верификоваат акаунтот,ко ке го верификоваат тогаш ке можеш да префрлаш пари.Е сега не е лесно секогаш да се верификова акаунт,затоа прати добро што се бара и како се бара,скенираната лична карта да биде ептен видлива до детали во точна големина што се бара и слично,исто и сметка за струја ако имаш на твое име и се знае трансакцијата ке ја внесеш ибан код и све што се бара.И да те одбијат биди упорен,прашувајги каде си згрешил па пак покушај додека успееш.
 

causevd

Gaining Experience
4 октомври 2011
452
374
causevd's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4790K 4.0GHz Quad-Core Processor
Motherboard
Asus Z97-DELUXE(NFC&WLC) ATX LGA1150 Motherboard
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" 7200RPM & Corsair Force LE 240GB 2.5" SSD
PSU
Cooler Master 650W 80+ Gold Certified Fully-Modular ATX Power Supply
RAM
G.Skill Sniper Series 16GB (2 x 8GB) DDR3-2400
Video card
Asus GeForce GTX 980 Ti 6GB STRIX Video Card
Case
Fractal Design Define R5 (White) ATX Mid Tower Case
Mouse
MSI Clutch GM50
Keyboard
G Skill KM570X
Monitor
IIyama G-master GB2488HSU-B3
OS
Windows 10 Pro
Ако сака некој може да си копне OMC (OmniCoin) - Scrypt
Тука може да ја проверете тежината на копањето и колку може да вадите КЛИК а тука може да ја проверете цената КЛИК. Сајт за размена КЛИК. Или доколку веќе некој копа и има за продавање слободно може да ме контактира. Ако има некој заинтересиран можам да ви пишам поопширно.
 

vane44

Баниран/a
26 ноември 2010
1,417
778
Гевгелија
nikade ne pisuva kade da pisam broj dali moze so visa karticka toa me interesira inace polesno se kopat Litecoin a za 1000 dolari daleko e
може од пред некое време да се вадат пари и директно на MasterCard
не сум точно запознаен како оди процедурата кога ќе научам ќе ви пишам тука
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,128
4,452
Ethermine
www.facebook.com
може од пред некое време да се вадат пари и директно на MasterCard
не сум точно запознаен како оди процедурата кога ќе научам ќе ви пишам тука
Имаше една страна каде што директно можеш да подигнеш долари или во евра али треба да имаш над 1000 долари за да можеш да префрлеш на пејпел или мастеркард да ја најдам страната и ке ја постирам тука.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,534
Мислења
858,867
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно