• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

Sintrax

Gaining Experience
20 септември 2012
105
85
Skopje
до кога вака :speechless: ммвн.
Се додека живееме во нашава мила ем драга државичка и мораме да плаќаме данок што и самите незнаат да објаснат зошто плаќаме данок на производ што не е од Македонија и веќе му е платен данок од таму од кај што е нарачан. Така да мора да се снајдеш или застани во ред за "колење" .
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,058
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Али шала на страна, стварно тотално неисплатлива инвестиција е Bitcoin мајнер. Освен ако не чуваш сега тоа што ќе успееш да ископаш, да чекаш вредноста да се качи.
 

Sintrax

Gaining Experience
20 септември 2012
105
85
Skopje
Али шала на страна, стварно тотално неисплатлива инвестиција е Bitcoin мајнер. Освен ако не чуваш сега тоа што ќе успееш да ископаш, да чекаш вредноста да се качи.
Па никој не рече дека ќе ги продавам одма или слично. А инаку за исплатливост според мои математики има затоа и го земав. Да не се повторувам 360W влече и е поевтина инвестиција од ПЦ за било кој друг коин. Пример колку ќе те чини ПЦ да склопиш ? Само3 7950 се над 33.000 а мене толку ме чинеше се вкупно... а каде е матична, процесор, рам... плус колку струја влечат 3х7950...
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,058
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Па никој не рече дека ќе ги продавам одма или слично. А инаку за исплатливост според мои математики има затоа и го земав. Да не се повторувам 360W влече и е поевтина инвестиција од ПЦ за било кој друг коин. Пример колку ќе те чини ПЦ да склопиш ? Само3 7950 се над 33.000 а мене толку ме чинеше се вкупно... а каде е матична, процесор, рам... плус колку струја влечат 3х7950...
Не си во право, поисплатлива инвестиција ќе ти беше графички да земеш. Сега излегуваат нови Coini со X11 алгоритам (тоа се повеќе алгоритми во едно) на кој им рипа цената додека збориме. Жешки коини, исплатлива инвестиција...Многу искулиран алгоритам во однос на потрошувачка и трајност на хардверот.
 
3 февруари 2014
2
0
drustvo, gledam site zboruvaat za x11... jas ostanuvam na clevermining (zarabotkata e od .010 do .018 BTC so 4x280 vapor x)... bar se dodeka temperaturata ne stanala kriticna... nekako shaltanjevo od eden na drug pool bar za mene bese bezuspesno zasto sekade gi fativ losite periodi.. Ima uste nekoj od vas sto e uporen so clevermining???
 

bizmak

Gaining Experience
6 декември 2013
110
84
bizmak's setup  
Motherboard
Gigabyte 990XA-UD3
PSU
Antec TP-750C
RAM
8GB DDR3
Video card
2x Sapphire 280X
Case
DeepCool Tesseract SW Black
a dali moze so gtx 780 da se kopa ili samo so ati graficki

Би можел да копаш и со GTX780. На Scrypt би добил околу 320KHs (ако е 780Ti околу 430). Ако веќе ја имаш може да пробаш, колку да осетиш како е да се копа :)
 

igorce1

Баниран/a
31 август 2013
140
133
ne imam momentalno r9 290tri-x ama sakam da ja dadam i da zemam gtx 780 pa dali e podobro so 290 ili so 780 da se kopa
 

bizmak

Gaining Experience
6 декември 2013
110
84
bizmak's setup  
Motherboard
Gigabyte 990XA-UD3
PSU
Antec TP-750C
RAM
8GB DDR3
Video card
2x Sapphire 280X
Case
DeepCool Tesseract SW Black
ne imam momentalno r9 290tri-x ama sakam da ja dadam i da zemam gtx 780 pa dali e podobro so 290 ili so 780 da se kopa

Далеку подобро е со 290 tri-x. Доколку си копал со неа можеш да направиш споредба во KHs (2-3 пати подобра е).
 

igorce1

Баниран/a
31 август 2013
140
133
ne sega ke pocnam da kopam pa da prasam koja e po dobra za kopanje stom 290 e po dobra ke ja zadrzam
 

bizmak

Gaining Experience
6 декември 2013
110
84
bizmak's setup  
Motherboard
Gigabyte 990XA-UD3
PSU
Antec TP-750C
RAM
8GB DDR3
Video card
2x Sapphire 280X
Case
DeepCool Tesseract SW Black
Xapo најавува пуштање на првата Bitcoin дебитна картичка. Копачи, бидете спремни - линк :)
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,193
4,992
OHRID кај ензероно
ne sega ke pocnam da kopam pa da prasam koja e po dobra za kopanje stom 290 e po dobra ke ja zadrzam
290ката е супер за копање моментално цена-перформанси,особено референтните поради поефтинувањето но се прилично бучни,Tri-X се поскапи но се тивки.
 

vane44

Баниран/a
26 ноември 2010
1,417
778
Гевгелија
не знам за igorce1 но сега некој да даде толку пари за 290-ка и само да копа со неа треба да е луд :D
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,212
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
@viksa86Идемо Miami со Мерцедесот на Тито...
 

vane44

Баниран/a
26 ноември 2010
1,417
778
Гевгелија
кај ги наоѓате бе овие забегани коини за копање прв пат го гледам
дајте навреме кажувајте не се правете стипси :D
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,212
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
кај ги наоѓате бе овие забегани коини за копање прв пат го гледам
дајте навреме кажувајте не се правете стипси :D

Овој е ископан одамна само 100.000 коини се ископани реална цена му е 0.5 +/- БТЦ пред неполни 2 саати заврси ордер од 48.000 коини кој некој луд ги стави по цена од 0.001 БТЦ и сега се чека цената да се врати на место 0.2 БТЦ +
 

bizmak

Gaining Experience
6 декември 2013
110
84
bizmak's setup  
Motherboard
Gigabyte 990XA-UD3
PSU
Antec TP-750C
RAM
8GB DDR3
Video card
2x Sapphire 280X
Case
DeepCool Tesseract SW Black
Zosto nikoj od vas ne kopa Summercoin ?
Denes ja pustija, vecerva.
Da izmetam malku na pocetok, bogami, pred sat i pol se pravese po 100 coins za 10 minuti.Znaci zatoa odlicno se rentase nokjta ? Na startot bogami edvaj gi dobrojuvase coinite :) Inaku da ne izleze deka se falime, coinov ne gledam nesto posebno da vetuva (vo pogled na nemanje bash jasna ideja i vizija na osnovacot (https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=319419)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,534
Мислења
858,861
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно