• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,212
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Чекаме резултати за 24 часа колку БТЦ ке извади.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,058
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Ајде да стануваме милионери, можеби, порано него што мислев ќе го градиме ИТ замокот :cool:
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,058
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Па шо кажав јас, не ме нервирај сеа :)
 

Sintrax

Gaining Experience
20 септември 2012
105
85
Skopje
ако се добро му е подесено треба да вади 0.013 дневно
Точно така според моментален курс и diff lvl. До сега 0.0097 за 19 часа работа, како што беше договорот кога ќе направи 24 часа ќе објавам официјални резултати :).
 

vane44

Баниран/a
26 ноември 2010
1,417
778
Гевгелија
Кај сте копачи мои мили пофалете се колку вадите дневно,пред два месеци немаше графички за лек низ продавниците сега на кило гледам ги има што е работава не ми е јасно :D
јас копам дрк моментално ако ви е за утеха да си знаете
 

viksa86

On your way to fame
22 април 2011
838
773
Кај сте копачи мои мили пофалете се колку вадите дневно,пред два месеци немаше графички за лек низ продавниците сега на кило гледам ги има што е работава не ми е јасно :D
јас копам дрк моментално ако ви е за утеха да си знаете
Сите копаме х11 Ване
А и графички не гледам на кило :)
Koпај си дарк сигурна добивка е
 

sisko

Gaining Experience
14 декември 2010
182
117
И јас се префрлив комплетно на x11 , претежно дарк (1.81 mhash со 7950-ките и 2.02 mhash со 280x-ките по GPU)
некој друг x11 коин кој вреди?
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,193
4,992
OHRID кај ензероно
Кај сте копачи мои мили пофалете се колку вадите дневно,пред два месеци немаше графички за лек низ продавниците сега на кило гледам ги има што е работава не ми е јасно :D
јас копам дрк моментално ако ви е за утеха да си знаете
Не потценувај,од сигурни извори знам дека добро им оди :D Графички можда има на кило за продажба,ама со тони има кој копаат,па мора малку да се армортизира :D
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,058
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
vlavot даде точна пресметка ни помалку ни повеќе
 

vane44

Баниран/a
26 ноември 2010
1,417
778
Гевгелија
И јас се префрлив комплетно на x11 , претежно дарк (1.81 mhash со 7950-ките и 2.02 mhash со 280x-ките по GPU)
некој друг x11 коин кој вреди?
не ги мачи до толку 7950-ките, кај мене со OC 1050/1250 дава 1.7 MH/s но затоа пак вртат на минимум фановите-1100rpm :D
дефинитивно најисплатливи графички за Х11 се 5850-ките кој ги има на 950/1100 даваат 1.4MH/s
копав heavycoin две недели исто и тој лесно се копа Х11 е ама за 3-4с. повеќе грејат графичките на него
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,098
2,973
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64

sisko

Gaining Experience
14 декември 2010
182
117
не ги мачи до толку 7950-ките, кај мене со OC 1050/1250 дава 1.7 MH/s но затоа пак вртат на минимум фановите-1100rpm :D
дефинитивно најисплатливи графички за Х11 се 5850-ките кој ги има на 950/1100 даваат 1.4MH/s
копав heavycoin две недели исто и тој лесно се копа Х11 е ама за 3-4с. повеќе грејат графичките на него
Ајде ако не ти е тешко провери колку степени ти е врм-то.
 

vane44

Баниран/a
26 ноември 2010
1,417
778
Гевгелија
prvata 5850, vtorata 5870, tretata 5970 , ama ubavo nastimani.
те прашувам за долната слика во плаво што ти е sg минерот тие што копаат дарк што графички се

Ајде ако не ти е тешко провери колку степени ти е врм-то.
на асусот гпу-то му е 55с. а врм-48с.
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
552
330
Се уше копам XPM. 5 x r9 280X ми вадат околу 10 долара дневно. Температура на картиците од 55 степена повеке не дига и тоа беа никакво допонително ладење и вентилаторите поставени на ауто, мегутоа и они на повеке од 50 проценти не работат никогаш.

п.с. мерено детално цел риг троши околу 700-800 вати струја, значи и економично е.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,533
Мислења
858,857
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно