• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

nikigo

Gaining Experience
6 март 2013
274
271
nikigo's setup  
Processor & Cooler
XEON [email protected] Noctua NHD14
Motherboard
Gigabyte GA-X58A-UD7 (rev. 1.0)
Storage
2xLiteonit 120GB RAID0, WD10EZEX
PSU
Cooler Master V700
RAM
6 x 2GB Kingston HyperX 1600
Video card
GIGABYTE GTX 1070 G1 Gaming
Case
Coolermaster HAF XB
Mouse
Logitech MX518
Keyboard
IBM Model M
Audio
Steinberg UR12, Raspberry Pi HiFiBerry, Yamaha AS-500, JBL Studio 530, Pioneer HPM50, Grado SR-60
Monitor
DELL U2312HM
OS
Windows 7
Анализите што ги правев јас покажаа дека најниската цена помина на 10ти април кога цената беше $363, и нема да достигне $140. Исто така мислам дека во август(типчево вика 24 јули) цената ќе биде над $3500. Дали ова ќе се случи? Ќе видиме...
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,299
29,302
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Аууууууу
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,299
29,302
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
LOL.
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
552
330
Кузенее шо копаат. Ама поарно нека не ни кажуваат на нас да не им ја дигнеме тежината на коинот со сите наши 2 картици. :)
 

Sintrax

Gaining Experience
20 септември 2012
105
85
Skopje
Епа дечки еве што ми стигна денес...

За оние кој што не знаат, ова е ASIC Antminer S1 Double Blade, секако наменет за "копање" на Bitcoin$ :) .

Накратко, машинава работи со 180Gh/s, троши 360W (постои можност за оверклок, каде што струјата би одела некаде околу 400W и би се постигнала брзина од 200Gh/s),
има 2x6 12V пински конектори.
Поврзувањето е преку мрежен кабел и е голем плус бидејќи нема подреба од дополнителен компјутер за негова работа, односно истиот може да се поврзе директно на рутер! :)
Има 120mm фен кој што ги лади двете ПЦБа затоа што Кинеска работа штедат :D. Димензии 30x15x13. Исто така има и 3 месеци гаранција :).

Цена 650$ + 3.577 денари царина. Го добив преку ДХЛ за 6 дена од денот на плаќање.

Резултати од прво тестирање утре бидејќи немам додатно напојување :).
 

Атачменти

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,098
2,973
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Убаво со здравје да го користиш, ама ова моментално прави 180 исд наредна тежина 150 и се така. Ќе треба 5 според сегашната состојба 3-5 месеци само да го исплатиш а реално 7 месеци минимум да го исплатиш. До тогаш нема ни да се прави 5 долари. :)
 

Sintrax

Gaining Experience
20 септември 2012
105
85
Skopje
Убаво со здравје да го користиш, ама ова моментално прави 180 исд наредна тежина 150 и се така. Ќе треба 5 според сегашната состојба 3-5 месеци само да го исплатиш а реално 7 месеци минимум да го исплатиш. До тогаш нема ни да се прави 5 долари. :)
Ако згрешам - нека изгорам :D Во секој случај подобра инвестиција е од хардвер за Litecoin или шознам коин, така да ќе видиме колку ќе извади. И мала корекција 192$ долорес поточно. А да, и фала да си купиш побрзо :).
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,098
2,973
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
192 со никаков динај, при копање, со никаков пул процент, и со никаква провизија и со никаква провизија при вадење на пари.
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,212
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Ако згрешам - нека изгорам :D Во секој случај подобра инвестиција е од хардвер за Litecoin или шознам коин, така да ќе видиме колку ќе извади. И мала корекција 192$ долорес поточно. А да, и фала да си купиш побрзо :).

Па не би рекол така зошто ?

Затоа што сега моментално копам Scrypt и вадам минимум 200$ месечно, после 3 месеци ако ова не вреди да се копа ке копам Scrypt-N и ке вадам 250$ пак месечно ако пак тоа не вреди после 6 месеци ке копам X11 или некоја друга scrypta која ке излезе у мегу време :)
 

Sintrax

Gaining Experience
20 септември 2012
105
85
Skopje
Па не би рекол така зошто ?

Затоа што сега моментално копам Scrypt и вадам минимум 200$ месечно, после 3 месеци ако ова не вреди да се копа ке копам Scrypt-N и ке вадам 250$ пак месечно ако пак тоа не вреди после 6 месеци ке копам X11 или некоја друга scrypta која ке излезе у мегу време :)
А колку имаш инвестирано во опрема за да вадиш 200 на месец ? тоа ми беше поентата сигурно повеќе од 650 плус и колку плаќаш за струја. :) Не реков дека не се исплати туку помала инвестиција е.
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,212
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Во споредба со другите не сум инвестирал многу пошто векје имав готова машина додадов само 1 Графича + PSU, иначе кај мене векје е исплатено све , сега што копам све е бонус.
 

tomi

Guru
16 април 2007
9,833
8,965
Скопје
Ако згрешам - нека изгорам :D Во секој случај подобра инвестиција е од хардвер за Litecoin или шознам коин, така да ќе видиме колку ќе извади. И мала корекција 192$ долорес поточно. А да, и фала да си купиш побрзо :).
Ако не ти е проблем можеш да ми кажеш подетално од каде и како ја купи машинава, како ти го декларираа на царина за да платиш толку малце ?
 

causevd

Gaining Experience
4 октомври 2011
452
374
causevd's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4790K 4.0GHz Quad-Core Processor
Motherboard
Asus Z97-DELUXE(NFC&WLC) ATX LGA1150 Motherboard
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" 7200RPM & Corsair Force LE 240GB 2.5" SSD
PSU
Cooler Master 650W 80+ Gold Certified Fully-Modular ATX Power Supply
RAM
G.Skill Sniper Series 16GB (2 x 8GB) DDR3-2400
Video card
Asus GeForce GTX 980 Ti 6GB STRIX Video Card
Case
Fractal Design Define R5 (White) ATX Mid Tower Case
Mouse
MSI Clutch GM50
Keyboard
G Skill KM570X
Monitor
IIyama G-master GB2488HSU-B3
OS
Windows 10 Pro
Епа дечки еве што ми стигна денес...

За оние кој што не знаат, ова е ASIC Antminer S1 Double Blade, секако наменет за "копање" на Bitcoin$ :) .

Накратко, машинава работи со 180Gh/s, троши 360W (постои можност за оверклок, каде што струјата би одела некаде околу 400W и би се постигнала брзина од 200Gh/s),
има 2x6 12V пински конектори.
Поврзувањето е преку мрежен кабел и е голем плус бидејќи нема подреба од дополнителен компјутер за негова работа, односно истиот може да се поврзе директно на рутер! :)
Има 120mm фен кој што ги лади двете ПЦБа затоа што Кинеска работа штедат :D. Димензии 30x15x13. Исто така има и 3 месеци гаранција :).

Цена 650$ + 3.577 денари царина. Го добив преку ДХЛ за 6 дена од денот на плаќање.

Резултати од прво тестирање утре бидејќи немам додатно напојување :).

Со здравје да си го користиш. Порачано ти е од AliExpress?
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,193
4,992
OHRID кај ензероно
А колку имаш инвестирано во опрема за да вадиш 200 на месец ? тоа ми беше поентата сигурно повеќе од 650 плус и колку плаќаш за струја. :) Не реков дека не се исплати туку помала инвестиција е.
Сака да ти каже дека со GPU кога ке биде непрофитабилно копанјето скрипт ке копа друга па трета валута -алгоритам.А со ASIC само БТЦ и SHA 256 се копа,ако тоа падне нема што да се копа.А баска графичките може да ги продадеш ако не ти се копа за пола цена ако треба а ASIC нема друга намена и тешко дека ке го продадеш.Како и да е создравје да го користиш,чувајси БТЦа не ги продавај пошто ке вредат бајаги повеке потака.
 

Sintrax

Gaining Experience
20 септември 2012
105
85
Skopje
Ако не ти е проблем можеш да ми кажеш подетално од каде и како ја купи машинава, како ти го декларираа на царина за да платиш толку малце ?
Од Aliexpress со visa electron, а на царина ми го декларираа како мрежен модул :D царината е толку

-Складишнина - 453 денари
-Подготовка и поднесување на ДЕД - 454 денари
-Манипулативни услуги за прифат и отг - 593 денари
-Царински давачки - 2.077 денари

е сеа требаше да платам и данок, ама среќа се најде пријател мој и ми заврши работа да помине без данок.
 

Sintrax

Gaining Experience
20 септември 2012
105
85
Skopje
Ajde Sintrax, testiraj ja, i pisi tuka sto kako si napravil, da znaeme.
Еве резултати од 1 саат работа, за сега одлично.
Брзината варира од 171 до 191 Gh/s просек 178 Gh/s, температура од 44 до 49 C`, брзина на фен од 1560 до 1920 константно на full load (релативно тивок, очекував искрено многу поголема бучава).
 

Атачменти

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,533
Мислења
858,857
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно