• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

vane44

Баниран/a
26 ноември 2010
1,417
778
Гевгелија
Немаше two factor authentication активирано? Удтвари не знам дали има на cryptsy 2FA... Жал ми, навистина... Нема да реагираш до cryptsy дека ти е пробиен акаунтот?

имав активирано 2FA ама влегле без да се активира таа заштита им пишав на супорт ќе видам што ќе вратат ги прежалив нема друго чаре
еве ја адресата на крадецот кој ќе го најде има бакшиш од мене 300eu.
LUBuc2pnjEnGFvYjSiTJciUMV4PmubXpxT
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,201
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
имав активирано 2FA ама влегле без да се активира таа заштита им пишав на супорт ќе видам што ќе вратат ги прежалив нема друго чаре


Кога ти викавме покопај ги некаде нејкеше :D :D
 

viksa86

On your way to fame
22 април 2011
838
763
ај да ви се пофалам денес дур бев на работа некој ми го разбил акаунтот на мочаниот Cryptsy и ме олеснил за 0.78 бтц 37 лтц и 270 000 доге :(
аир да не види од тие пари му ја најдов адресата кај ги пратил па ќе видам дали е некој наш или странец
Пушти ја адресата на кој се префрлени ке побараме од каде што може ќе се најде кој е.
 

Dr_KleX

Gaining Experience
26 јануари 2014
65
65
И да згрешил малце пак не е ништо, сепак разликата е во некои си 200-300 денари :)

чисто да појаснам...

Не е згрешено, намерно е одбрано 3.25ден. според ценовникиот на регулартна комисија за средна тарифа (или едно тарифен систем). А јас го зедов таа вредност ради послено и по јасно за пресметување. Затоа на крајот напишав дека цената ќе ти варира зависно колку си потрошил во ефтина или скапа тарифа, А ако сакаш прецизно да пресметаш тогаш треба како што о кажа дечкото ако работи 24часа(16 скапа и 8 ефтина тарифа) тогаш средана вредност доаѓа 3.37ден. + во недела цел ден е ефтина стурја и тоа треба да се земи во обзир.

А јас ја направив пресметка чисто информативно (не прецизно), целта ми беше да го објаснам процесот на пресметување.
...и то. :)
 

vane44

Баниран/a
26 ноември 2010
1,417
778
Гевгелија
Пушти ја адресата на кој се префрлени ке побараме од каде што може ќе се најде кој е.

многу тешко е адресата да се открие чија е само овие од крипси ако сакаат може да кажат на која ИП адреса е сметката кај што се префрлени коините
LUBuc2pnjEnGFvYjSiTJciUMV4PmubXpxT
 

Dr_KleX

Gaining Experience
26 јануари 2014
65
65
Пушти ја адресата на кој се префрлени ке побараме од каде што може ќе се најде кој е.

Од кај ќе е....90% дека е од Кина (како на што беше со WoW scam-овите).
И значи сега ја имаме неговата адреса (највероватно мислеше на wallet-от кинезот) и сега ајде сите да му префрлиме по некој биткоин :) Чим земал дечкото највероватно му требале, да му помогнеме по малку.
И да разбереш дека е од Кина што ќе правиш? Ќе одиш таму да го бараш или ќе му се јавуваш по телефон и ќе му дишеш на слушалка ?

А највероватно го скамовале ради тоа што не се одлогирал. (и јас често заборавам да го правам тоа).
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,802
9,331
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Безбедни крипто валути лол.. Оно златни заби во уста што ги носат луѓе не се безбедни не пак вакви дигитални играчки за мали деца каде секој Петко отвара своја валута/коин, свој пул, своја берза или посреднички сајт со домени не постари од 1 месец...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

iceman2u

Intern
19 јануари 2012
18
3
Skopje
Нема фајде само пасворди на кирилица и 2фа заштита ама како тргнало може и да не вредат до утре ништо па да си ги купиш за 100 еур
 

Dr_KleX

Gaining Experience
26 јануари 2014
65
65
многу тешко е адресата да се открие чија е само овие од крипси ако сакаат може да кажат на која ИП адреса е сметката кај што се префрлени коините
LUBuc2pnjEnGFvYjSiTJciUMV4PmubXpxT

Јебига Ване се дешаваат и вакви непријатни работи, заборавив да ти кажам, моја препорка е да си пуштиш антивируси и антималвер програми и да си го скенираш компјутерот (да сум јас на твое место би одел со порадикални мерки и би го форматирал компјутерот), за да не ти се деси пак по некое време.
И не посетувај сајтови кој не се официјални (ризични) или барем намали го бројот на такви сајтови што ги посетуваш. (мада во денешно време незнаеш на кој сајт да му веруваш).

Ова ти го кажувам од лично искуство, бидејки сум се изгорел и јас. (иако бев доста убеден дека сум безбеден и дека некој може да ми го пробие акаунтот ама не било така, но мислам дека знам кај згрешив).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,229
5,094
OHRID кај ензероно
имав активирано 2FA ама влегле без да се активира таа заштита им пишав на супорт ќе видам што ќе вратат ги прежалив нема друго чаре
еве ја адресата на крадецот кој ќе го најде има бакшиш од мене 300eu.
LUBuc2pnjEnGFvYjSiTJciUMV4PmubXpxT
Toa e некој што ти го знаел акаунтот,пассвордот и слично.Обично преку мајнери пуштаат ЦФГ фајл со аддвер кој пренесува информации.Така да едно од тоа е,пријави ама тешко дека ке се вратат.Баш штета :(
 

viksa86

On your way to fame
22 април 2011
838
763
многу тешко е адресата да се открие чија е само овие од крипси ако сакаат може да кажат на која ИП адреса е сметката кај што се префрлени коините
LUBuc2pnjEnGFvYjSiTJciUMV4PmubXpxT
BTC адресата оваа не може да се прати
 

causevd

Gaining Experience
4 октомври 2011
460
382
causevd's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4790K 4.0GHz Quad-Core Processor
Motherboard
Asus Z97-DELUXE(NFC&WLC) ATX LGA1150 Motherboard
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" 7200RPM & Corsair Force LE 240GB 2.5" SSD
PSU
Cooler Master 650W 80+ Gold Certified Fully-Modular ATX Power Supply
RAM
G.Skill Sniper Series 16GB (2 x 8GB) DDR3-2400
Video card
Asus GeForce GTX 980 Ti 6GB STRIX Video Card
Case
Fractal Design Define R5 (White) ATX Mid Tower Case
Mouse
MSI Clutch GM50
Keyboard
G Skill KM570X
Monitor
IIyama G-master GB2488HSU-B3
OS
Windows 10 Pro
чисто да појаснам...

Не е згрешено, намерно е одбрано 3.25ден. според ценовникиот на регулартна комисија за средна тарифа (или едно тарифен систем). А јас го зедов таа вредност ради послено и по јасно за пресметување. Затоа на крајот напишав дека цената ќе ти варира зависно колку си потрошил во ефтина или скапа тарифа, А ако сакаш прецизно да пресметаш тогаш треба како што о кажа дечкото ако работи 24часа(16 скапа и 8 ефтина тарифа) тогаш средана вредност доаѓа 3.37ден. + во недела цел ден е ефтина стурја и тоа треба да се земи во обзир.

А јас ја направив пресметка чисто информативно (не прецизно), целта ми беше да го објаснам процесот на пресметување.
...и то. :)


Ќе видиме кога ќе ги наместам за брзо време колку ке биде месечно за струја :)
 

viksa86

On your way to fame
22 април 2011
838
763
Него знае ли некој како да си направиме сопствен пул што треба да имам од хардвер
Да речеме не е така лесно
за почеток
страшен проток на нет (интернет конекција)
сервер
заштита (претплата на некоја компанија за заштита од DDos)
многу среќа
...........
 

PsyNode

Intern
27 декември 2013
44
18
Mars
thepiratebay.se
PsyNode's setup  
Processor & Cooler
i7 3770K CoolerMaster
Motherboard
Asus P8Z77 VL Deluxe
Storage
SSD Samsung 256G , Toshiba 1Gb , SG 500Gb
PSU
A Lot of them
RAM
8 Gb Patriot
Video card
R9 290, GTX 560 Ti, GTS 450
Case
CoolerMaster SilentPRO
Mouse
Giabyte
Keyboard
Generic
Audio
Onboard
Monitor
LG 20`
OS
Windows 7 Ultimate x64
сервер треба нешо јако или може постар некој да брка работа

Abe za poolot (backend) netreba neshto mnaogu jak hardware , ali za(frontend) bazata (statistika , user accounts i site propratni raboti treba)
No za toa treba seriozno mnogu rabota.It`s more then full time job ...
 

Zerominus

Intern
30 јануари 2014
3
3
Да речеме не е така лесно
за почеток
страшен проток на нет (интернет конекција)
сервер
заштита (претплата на некоја компанија за заштита од DDos)
многу среќа
...........
И најбитната работа што ја заборави да ја напомениш треба да имаш струја 24/7/365 (незнам за кај вас ама ние во Ресен редовно еднош неделно губиме струја по околу 10 мин.)
 

jovce.

Gaining Experience
29 јули 2010
491
244
И најбитната работа што ја заборави да ја напомениш треба да имаш струја 24/7/365 (незнам за кај вас ама ние во Ресен редовно еднош неделно губиме струја по околу 10 мин.)
Малце офф одам, ако нешто нека се избриши мислењево нема проблем.. Иначе како нема струја бе бате? Еве веќе три недели како што копам 24/7 и струја воопшто нема снемано. Можит ќе тропнам некоја глупост.. ама да не имаш некој проблем со струјата? Мислам да не е до трафото нешто. .
 

Zerominus

Intern
30 јануари 2014
3
3
да не имаш некој проблем со струјата? Мислам да не е до трафото нешто. .
И јас би сакал да беше до мене,па да го решам тоа за да немам проблеми со струјата во иднина,ама не е до мене до EVN е.Како знам?Па лесно е кога цел блок или цел град нема струја нели?
 

jovce.

Gaining Experience
29 јули 2010
491
244
И јас би сакал да беше до мене,па да го решам тоа за да немам проблеми со струјата во иднина,ама не е до мене до EVN е.Како знам?Па лесно е кога цел блок или цел град нема струја нели?

Ахм... Епа чим нема цел блок тогаш не е до тебе.. се извинувам, само чудно ми падна затоа, бидејќи кај мене ти кажав еве три недели ич нема снемано и јас сум од Ресен затоа... ;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,142
Мислења
878,756
Членови
30,760
Најнов член
DarkoM86
На врв Дно