• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2.426
3.119
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX 3080 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
За 3 комада R9 280X ти треба 1000W напојување - 200 евра +/-.

Во сегашниве услови, ќе вадиш ~20 $ дневно, одн. 500-600 $ месечно, ако копаат 24х7. Да речеме дека 50-100 од тоа ќе ти одат на струја.

Ќе го исплатиш хардверот за 3-4 месеци - пак во сегашни услови. Поверојатно за 5 негде, ќе се качи тежина, ќе флуктуира вредност... Значи за 5 месеци ти ќе имаш 2.000 - 2.500 $ во џеб и опрема вредна 1.500 $ (пад на цена нормално). Твое е што ќе правиш со хардверот после тоа.

Сево ова многу зависи од движењето на цената на BTC - калкулацијата е правена со цена на BTC од ~600 $.
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4.761
4.320
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Правев некоја конфигурација (Цени анхоч...јбг)

CPU Pentium G2020 Dual Core 2.9GHz s1155 3MB BOX - 2910 денари GOOD
DIMM 4GB DDR3 1600Mhz Kingston CL11 Bulk SH - 2260 денари GOOD
MB Gigabyte Z77-DS3H LGA1155 DDR3 1600MHz SATA3 USB3.0 Ultra Durable4 DVI/HDMI/VGA - 5090 денари GOOD
Sapphire ATI PCX R9 280X 3GB GDDR5 DUAL-X HDMI/DVIx2/DP OC - 17480 *3 =52440 денари GOOD
HDD 3.5" 1TB Seagate Barracuda SATA3 7200RPM 64MB - 3200 денари (ова...може и некој половен хард само го ставам сеа да не комплицирам) GOOD moze i 320GB
2 raiser-и PCI-e X16 на нет цена 900 денари и 1 raiser X1 во X16 околу 400 денари - вкупно 1300 денари GOOD
Напојување (овде нагаѓам)
CoolerMaster V850 10500 денари е овде во AUS не знам МКД BAD - V1000 GOOD

77390 денари или 1300 евра :) 1750 USD

Ако се копаат 300-500 долари месечно, инвестицијата се враќа за 4 до 5 есеци во просек.

Рековме, после тоа можеш да ги продадеш ако вака така онака...јас гледам поинаку.

Toa e toa
 
15 август 2013
33
6
Veles
andreevski1983's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™2 Quad Processor Q6600 8M Cache, 2.40 GHz, 1066 MHz FSB
Storage
320g
PSU
Hantol 900W
RAM
4g
Video card
GTS250
OS
Windows 7 64Bit
Imam eden problem so doge.coinium.org,nikade ne mi gi dava iskopanite doginja,kako da odat na nekoj si online wallet,pisuva debit_MP i mi dava nekoja adresa sto jas ja nemam staveno,koga ke kliknam na adresata me nosi na online wallet,ama od tamu nikako da gi prefrlam...aj ako ima nekoj slicen problem neka pise so kako e rabotava
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4.761
4.320
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit

bizmak

Gaining Experience
6 декември 2013
110
85
bizmak's setup  
Motherboard
Gigabyte 990XA-UD3
PSU
Antec TP-750C
RAM
8GB DDR3
Video card
2x Sapphire 280X
Case
DeepCool Tesseract SW Black
Abandon the ship !! Кој има за продавање карти нека пише - 300 $ моментална цена на биткоинот.


Дај да се отарасаме од твоите прво, пиши што имаш на лагер па да се организираме. Потоа секој со среќата :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.903
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
580$ во монментов, беше 600 пред малце, варира.
 

hazard_mkd

Gaining Experience
16 март 2011
101
90
Охрид
Како што гледам ласт е 350$ ... + трејд делај + АБАНДОН ДА ШИП ... :)


Не гледај MT-GOX.. Тие одамна беа осудени на пропаст. Гледај просек меѓу Bitstamp и BTC-e...

Иначе јас од ~800$ негде сум 100% fiat. Најдобра одлука икад.

Кај и да е има позитивни најави. Биткоин ќе биде регулиран во USA. Да позитивно е тоа.

Чекам уште малце ако падне цената. Купувам ефтини парички и го чекаме новото меурче $$$$$
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.903
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.903
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4.761
4.320
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
psyside kopa i toa samo da go vidis apapap... :)

@Hazard_mkd
moj covek... toa go cekam i jas uste malce da padne i poslem da fatam od strana seir $ $ $ $
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.653
5.281
Ethermine
www.facebook.com
http://www.diamondmm.com/7970pe53g-diamond-amd-radeon-video-graphics-card.html за оваа карта кои сеттинзи треба да ги подесувам на гуи минерот ? Патем и јас нуб сум али ке почнувам со оваа за привремено па за некоја недела и со појака . Така да кажувајте каде да правам акаунти макаунти барем додека да се навикнам за почеток . али дајте некој линк со туторијал . фала.
 

causevd

Gaining Experience
4 октомври 2011
461
382
causevd's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4790K 4.0GHz Quad-Core Processor
Motherboard
Asus Z97-DELUXE(NFC&WLC) ATX LGA1150 Motherboard
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" 7200RPM & Corsair Force LE 240GB 2.5" SSD
PSU
Cooler Master 650W 80+ Gold Certified Fully-Modular ATX Power Supply
RAM
G.Skill Sniper Series 16GB (2 x 8GB) DDR3-2400
Video card
Asus GeForce GTX 980 Ti 6GB STRIX Video Card
Case
Fractal Design Define R5 (White) ATX Mid Tower Case
Mouse
MSI Clutch GM50
Keyboard
G Skill KM570X
Monitor
IIyama G-master GB2488HSU-B3
OS
Windows 10 Pro
http://www.diamondmm.com/7970pe53g-diamond-amd-radeon-video-graphics-card.html за оваа карта кои сеттинзи треба да ги подесувам на гуи минерот ? Патем и јас нуб сум али ке почнувам со оваа за привремено па за некоја недела и со појака . Така да кажувајте каде да правам акаунти макаунти барем додека да се навикнам за почеток . али дајте некој линк со туторијал . фала.


Малце ке идам офф топик али извините ме тоа е што да правам :)
Поарно земи минирај (копај) некои други валути наместо биткоин.. не за друго него ке немаш заработка, поарно земи некои помали валутички копај па потоа мењавај ги во BTC и на крај пак ти излева дека си во профит, + за некое време BTC-то пак ке се качи и ке немаш мака :)
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.653
5.281
Ethermine
www.facebook.com
Малце ке идам офф топик али извините ме тоа е што да правам :)
Поарно земи минирај (копај) некои други валути наместо биткоин.. не за друго него ке немаш заработка, поарно земи некои помали валутички копај па потоа мењавај ги во BTC и на крај пак ти излева дека си во профит, + за некое време BTC-то пак ке се качи и ке немаш мака :)

Е арно ми кажа сеа.... Јас појма неам ни од кај да почнам ниту како. Пиши ми пп како е тоа :D
 

vane44

Баниран/a
26 ноември 2010
1.417
809
Гевгелија
http://www.diamondmm.com/7970pe53g-diamond-amd-radeon-video-graphics-card.html за оваа карта кои сеттинзи треба да ги подесувам на гуи минерот ? Патем и јас нуб сум али ке почнувам со оваа за привремено па за некоја недела и со појака . Така да кажувајте каде да правам акаунти макаунти барем додека да се навикнам за почеток . али дајте некој линк со туторијал . фала.

znaci prvo treba da si napravis akaunt na nekoj pul kaj sto ke kopas eve nekoj koj najmnogu gi koristat http://www.wemineltc.comhttp://litepool.euhttps://coinotron.com licno jas sum na wemineltc najstabilen pul e od site mnogu retko pagja znaci mozes da kopas so meseci na nego bez prekin e sega koga ke se logiras na pulot ke treba da si napravis vorkeri za sekoja graficka so tvoe ime i pasvord posle ke odis na menuvacnicata https://btc-e.com i ke treba i ovde da se logiras za da moze da zemis adresa kaj sto ke odat iskopanite paricki toa se naogja vo delot finances kaj sto pisuva deposit ke ti izleze edna adresa koja sto ke treba da ja kopiras na pulot kaj sto ke kopas za pokasno da moze da gi prefrlis parickite i da gi smenis za evra ili dolari e posle toa otkako ke sredis se treba da ja izvadis programa za kopanje ima mnogu eve najlesna za koristenje ti e guiminerot http://guiminer.org/guiminer-scrypt.html ke ja instaliras i ke odis na file-new miner-new cg miner ke si gi zapises podatocite od pulot za tie vorkerite sto ke ti kopat znaci so ime i pasword znaci napravi se kako ti objasniv i koga ke dojdes do ovoj posledniot del za programata ako ne ti e jasno nesto ke ti objasnam poubavo malku e komplicirano za podesuvanje ama ako imas merak ke se snajdis pozdrav
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4.761
4.320
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Prvin sto treba da napravite e da imate acc na ovie sajtovi toa se : bitstamp za povlekuvanje pari , cryptsy ili coinedup za Wallet na valuti koi ke gi iskopate.

www.bitstamp.net - Account za prodavanje na BTC i isto taka povlekuvanje na Pari.
www.cryptsy.com - Berza kade mozes da menjas valuti od Doge na BTC ili LTC na BTC ili PTS na BTC i taka nataka.
www.coinedup.com - ^ ^ ^

www.middlecoin.com - Pool koj sto kopa najprofitabilna valuta i automatski gi menja vo BTC, isplakja vo 24h vo vasiot BTC Wallet.
www.wemineltc.com - Pool koj sto kopa LTC, mozete da gi prefrlite na LTC Wallet koj sto mozete da go otvorite na cryptsy ili coinedup.
www.coinotron.com - Pool koj sto kopa povekje valuti : LTC , FTC , DOGE , PPC , TRC , FRC. Mozete da gi prefrlite na vasite posebni wallet'i za ovie Valuti na cryptsy ili coinedup zavisi koja valuta kade ja ima.

Cryptsy.com
Otkako ke otvorime account vo cryptsy.com, ovie se postapkite za da zemete adressa za sekoja valuta koja vi treba ? Da receme za BTC adressa.

Otvarame Balances i ke najdeme Bit Coin, otkako ke stignete so maus vrs imeto ke se otvori mal prozor kade sto ke ima Deposit Adress ke stisneme na toa i ke se otvori drug prozor i na toa ke generirame nova BTC adressa [Generate New Adress].
Screenshot_16.jpg
Screenshot_17.jpg

Ova adressa ke ja koristime za middlecoin.com podesuvanjata na GUIminer, isto taka i ako nekoj vi prati BTC mozete istata adressa da ja koristite.

Ako kopame drugi valuti ista postapka ide za Generiranje na adressata, za da smenite od nekoja valuta na BTC gi na prozorceto po gore imate Trade i na toa se site valuti primer TES/BTC , LTC/BTC , PTS/BTC , DOGE/BTC itn itn.


GUIminer + middlecoin.com

Prvin simnuvate GUIMiner-Scrypt, ke otvorite folderot i ke otvorite guiminer.exe.

Da receme sakame da kopame www.middlecoin.com, ovie se setinzite koi treba da gi setirame na guiminer.

Screenshot_14.jpg
Isto taka ima i drugi Host:

uswest.middlecoin.com (Oregon)
useast.middlecoin.com (N. Virginia)
eu.middlecoin.com (Ireland)
amsterdam.middlecoin.com
asia.middlecoin.com (Singapore)

Preporacani za Europa se : middlecoin.com , amstedam.middlecoin.com i eu.middlecoin.com

Thread , Worksize , Vectors, Intesity , GPU Threads Site ovie se settinzi na grafickata ne od pool'ot, za da najdete koi setinzi se za vasata karta gi imate na slednata LISTA , no isto taka mozat da se googlat za podobri preformanci vo zavisnost od grafickata.


Za proverka kolku ste kopale za 24h se proveruva vo sledniot link - www.middlecoin.com/allusers, za polesno da ja najdeme nasata adresa ke pritisneme CTRL+F i paste BTC - Adressa, ke izlezat ovie brojki :
Screenshot_15.jpg

Accepted MH/s - So kolku khash kopate momentalno
Rejected MH/s - Kolku imate rejected
Immature Unexchanged Balance - Momentalno valuti koi seuste ne se smeneti vo BTC, isto taka i Unexchanged Balance e Valuti koi se cekat da se smenat vo BTC.
Balance - Kolku tocno imate BTC vo momentot, i grafata na kraj PAID OUT e kolku vi isplatile do sega otkoga ste pocnale da kopate middlecoin.com.
Isplatata se pravi vo 3:30AM po nase vreme.

Istata postapka ide i so drugite coini, treba da najdeme dobar pool, se registrirame vo nego, kreirame Worker i password za guiminer setiranje kade sto namesto BTC Adressa ke gi koristime tie Worker name i password.
Na kratko vaka izgleda seto toa.

1. Pravime Worker.
Screenshot_18.jpg

2.Podesuvame GUIminer so HOST, PORT i Worker od Poolot.
Screenshot_19.jpg

3.Stavame Payout Adressa.
Screenshot_20.jpg

Za proverka kolku kopate imate na glavnata strana na poolot Dashboard, Uncomfirmed vi se Coini koi se iskopani i cekat verifikacia od poolot a Comfirmed se vekje iskopani i se verifikuvani od Poolot.

Toa e na kratko eden tutorial kako da pocnete da kopate ako imate nekoe prasanje slobodno prasajte :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.147
Мислења
891.560
Членови
31.490
Огласи
24
Најнов член
julioschneider
На врв Дно