• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

tomi

Sensei Модератор
16 април 2007
9.843
3.695
Скопје
Голема улога во пазарот со рударење имаат Intel / AMD и други големи гиганти кој имаат голем бенефит од сето тоа, затоа и мислам дека целосно копањето нема да исчезне но секако дека ке падне заработувачката додека не им текне нешто ново да измислат да копаат луге
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1.820
1.166
Понкретно, дали ова ќе значи почеток на крајот на копањето на POW валутите (со исклучок на биткоин), со што residential mining практично ќе исчезне.
Па не мислам дека ќе биде крај баш заради тоа. Струјата во МК е некои 10 денари по киловат на најниската тарифа (до 200kw мислам дека беше), така да ова ти е поголем проблем. За ETH ќе се најде алтернативе, ќе се пребацат на друга валута.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.413
Мислења
900.354
Членови
32.126
Огласи
505
Најнов член
zoki.mitovski
На врв Дно