• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

Multipass

Gaining Experience
1 ноември 2015
205
350
Ја читам полу-редовно темава низ годиниве и освен вообичаените муабети за моменталната состојба на криптовалутите на пазарот, за копање, тргување, заработка и слично, досега многу ретко сум сретнал некој да отвори тема за можната иновативност на криптовалутите и blockchain-от во домашниот пазар тука во Македонија.

Што всушност мислам под сето тоа.

Мислам на претприемачкиот аспект, настрана од тргувањето и копањето, туку на основањето на некој нов крипто проект што би опфатило решавање на некој постоечки нерешен проблем тука на нашиот пазар. Баш вас тука ве прашувам, дали сте размислувале некогаш на таа тема?

Дали имате некои идеи, што би биле добредојдени и интересни за нашиот пазар што би ги опфатило криптовалутите и blockchain технологијата. Затоа што можеби баш додека би фрлале отворено тука некои идеи, можности, неколкумина од вас и би можеле да соработувате заедно за да го остварите сето тоа.

Скоро сите тука што сте ентузијасти за криптовалутиве го правите тоа заради личен профит и заработувачка, и гледам најчесто низ светот, а и тука тргувањето го гледаат како најлесен начин за збогатување, само затоа што не бара огромен напор и труд, нешто што може да се направи лесно само од домашното столче пред биро.

Иако јас на тргувањето гледам како на едно огромно нерегулирано казино, никој не може да знае која ќе биде вредноста на некоја критповалута во иднина повеќе од некој друг. Џабе е и цело истражување, читање, обид за разбирање на пазарите и сето тоа, кога на крајот на денот никој не може да знае што носи иднината, освен ако немаш некои инсајдерски информации.

Затоа секогаш повеќе лично мене ме привлекувал претприемачкиот дух на основање на своја компанија, затоа што за разлика од тргувањето, имаш поголемо влијание на исходот, во споредба со тргување на securities, commodities и сл. Бидејќи во тој случај ако не успееш, тогаш тоа е најчесто резултат на сопствена неспособност.

Така да што мислите што би успеало тука? Направете еден brainstorming, нема ништо лошо во една дискусија и фрлање идеи.

Еве јас ќе почнам прв.

Платформа за берза на компании што се премали да тргуваат на MSE (Македонската берза АД Скопје). Односно penny stocks за Македонски компании, што сакаат дел од сопственоста на своите фирми да ја приложат во ICO (Initial Coin Offering) за Македонски државјани, кои потоа ќе можат да собираат дивиденда или да тргуваат со нив на платформата за заработка, а фирмите при понудата да добијат солиден инфлукс на средства при ICO-то.

Не сум сигурен само за легалноста на penny stocks-от во нашава држава, меѓутоа сето тоа може да се заобиколи или со сеуште нерегулираноста на криптовалутите низ светот и кај нас, или со доволно пари од инвеститори кои би довеле до поповолни нови регулативи од страна на властите. Генерално и компаниите за микро-кредитирања како Forza, Iute и сл. не треба да бидат легални кај нас, ама се, само заради лобирањето од истите кон властите.

Што ме доведува до втората идеа, а тоа е DeFi проект за издавање микро-кредити со поповолни каматни стапки од горенаведениве.

Според мене blockchain технологијата е тука за да остане, моменталнава криза многу потсеќа на dot-com балонот од пред 20 години, каде што повеќето интернет компании што немаа никаква логика пропаднаа, ама тие со солидна бизнис структура преживеаа и растураат и ден денес.

Интринзичната вредност на интернетот како технологија беше неприкосновената брза и широка споделба на информации, на blockchain-от е во немутабилната, децентрализирана база на податоци чија интринзичната вредност верувам со тек на времето скоро сите работи кои имаат потреба од таква ќе бидат базирани на нејзе, било да се тоа финансии, докажување сопственост на ствари и сл.

Долг пост, ама се надевам ќе се развие дискусија која не опфаќа само копање, тргување и моменталната вредност на некој coin.

Поздрав.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

^^GoRiLLaZ^^

Gaining Experience
7 април 2008
183
110
Бидејќи сум пресен во крипто светот, ме занима како е со USDT TRC20? Знам дека е stable coin, но муабетов ми е дали има проблем со трансакции и слични проблеми. Бидејќи доста шпекулации имаше за Binance дека има забрана за трансакции (општо).

Дали вреди да се тера преку USDT TRC20 за сигурни трансакции (НЕ за trade/invest) кога веќе BTC е во голем пад?
 

gremlin

Archer
18 октомври 2009
2.802
2.309
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800H
Motherboard
Intel HM470
Storage
Samsung 980 Pro 500GB
PSU
300W
RAM
16GB DDR4 Kingston 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 3060 6GB
Case
Lenovo Legion 5 Pro
Mouse
Logitech G703
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
16" IPS 2K 165Hz HDR400
OS
Windows 11 Pro 64Bit
Бидејќи сум пресен во крипто светот, ме занима како е со USDT TRC20? Знам дека е stable coin, но муабетов ми е дали има проблем со трансакции и слични проблеми. Бидејќи доста шпекулации имаше за Binance дека има забрана за трансакции (општо).

Дали вреди да се тера преку USDT TRC20 за сигурни трансакции (НЕ за trade/invest) кога веќе BTC е во голем пад?
Обично ако правиш трансакција со голема сума најдобро е прво да пратиш 1$ како тест пред да ја пуштиш големата трансакција, ќе те кошта 1$ но ќе си знаеш дали во моментот има проблем или не.
 

trencevski

Gaining Experience
17 ноември 2021
56
126
Здраво, одамна се немав логирано на wallet на binance, имав онака мали средства, сега отворам и гледам 500 долари во BUSD, скриншот во прилог, ако можи нркој да ми објасни шо е работата ? Screenshot_20220812-073828_Binance.jpg Screenshot_20220812-073840_Binance.jpg
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.890
14.882
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Здраво, одамна се немав логирано на wallet на binance, имав онака мали средства, сега отворам и гледам 500 долари во BUSD, скриншот во прилог, ако можи нркој да ми објасни шо е работата ?Погледнете го атачментот 115715Погледнете го атачментот 115714
Мислам дека уствари имаш само 6 долари.

Ваљда си кликнал на вакво нешто
3A31303C-7A62-465E-ABCF-72E72A5FE7CE.jpeg

Ноут: не сум експерт на тема крипто, нека кажат експертите за “префрлање од шупљо у празно”
 
Последна промена:

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.492
3.026
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Другари, дали има берза/платформа која овозможува повлекување фиат на македонска банкарска сметка (картица). Знам дека има повеќе за купување на криптно со МКД картици, ама за повлекување ме интересира.
 
Последна промена:

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2.926
5.027
Здраво, одамна се немав логирано на wallet на binance, имав онака мали средства, сега отворам и гледам 500 долари во BUSD, скриншот во прилог, ако можи нркој да ми објасни шо е работата ?
1660296692316.png
 

Crazy

Gaining Experience
29 октомври 2016
324
220
Другари, дали има берза/платформа која овозможува повлекување фиат на македонска банкарска сметка (картица). Знам дека има повеќе за купување на криптно со МКД картици, ама за повлекување ме интересира.
Cex.io
Изгор fees
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2.926
5.027
Другари, дали има берза/платформа која овозможува повлекување фиат на македонска банкарска сметка (картица). Знам дека има повеќе за купување на криптно со МКД картици, ама за повлекување ме интересира.
Купи-продај на телеграм/вибер/дискорд и слични платформи, каде има локално луѓе кои купуваат крипто валути. И имаш продавница за крипто со 3% провизија во Мавровка.
 

ImTheDude

Careful man, there’s a beverage here!
31 октомври 2011
701
1.104
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 11700KF
Motherboard
ROG STRIX Z590-E
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD + 8TB HDD
PSU
750W 80+ Gold
RAM
2x16GB DDR4
Video card
AMD RX 6900 XT RedDevil
Case
Asus ROG GC35
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Другари, дали има берза/платформа која овозможува повлекување фиат на македонска банкарска сметка (картица). Знам дека има повеќе за купување на криптно со МКД картици, ама за повлекување ме интересира.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.890
14.882
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Во ГТЦ преѓе баш го видов ова
F350C290-E34F-4D42-A143-05124D343B6E.jpeg
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.492
3.026
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Купи-продај на телеграм/вибер/дискорд и слични платформи, каде има локално луѓе кои купуваат крипто валути. И имаш продавница за крипто со 3% провизија во Мавровка.
Ги знам овие опции мислев, целокупната трансакција да се одвива електронски преку банкарски сметки, исто како што се купува крипто. Сепак фала.
Фала ти, ова е тоа што барав. Знаев за овие ама не знаев дека е можна продажба.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.273
8.851
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVME & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3200Mhz
Video card
Intel UHD730
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.492
3.026
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
221
365
Не те разбирам шо сакаш да кажиш

Сака да каже дека има групи на телеграм,вибер,дискорд и сл. каде што ќе најдеш луѓе од двете страни, што сакаат да купат и продадат крипто без провизија
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.142
6.127
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Сака да каже дека има групи на телеграм,вибер,дискорд и сл. каде што ќе најдеш луѓе од двете страни, што сакаат да купат и продадат крипто без провизија
Лол не сака тоа да каже, претходниот пост му го цитираше кај што му прати скриншот дека средствата од тој trial fund му биле одземени зашто навремено не направил claim на ваучерот.
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2.926
5.027
Не те разбирам шо сакаш да кажиш
Тоа е Trial Fund, купони кои ти ги доделуваат но со одредени услови и правила. Ти си стиснал Claim на купонот, но не си ги исполнил условите и ете сега е Processing за да ти се одземат тие 500$.

Затоа кога си се изненадил кога си се логирал. Тие средства се бескорисни.
 

Arkturus

Gaining Experience
17 јануари 2013
352
270
Ќе ме фати ли УЈП ако ставам на трансакциска повеќе од 30 000 ден, за да купам крипто, а немам приходи?
 

Kajsibebraat

On your way to fame
1 април 2012
1.479
975
Ќе ме фати ли УЈП ако ставам на трансакциска повеќе од 30 000 ден, за да купам крипто, а немам приходи?
Немаше да те фатат, ама од кога пиша тука те имаат на радар.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.492
3.026
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Соглано најавите, ETH конечно би требало следниот месец да премине од POW на POS.
Со оглед на тоа што ова секако ќе има значително влијание на криптовалутите а особено на копањето воопшто, ме интересира ваше мислење за каков ефект ќе предизвика ова на копањето и POW концептот општо.
Понкретно, дали ова ќе значи почеток на крајот на копањето на POW валутите (со исклучок на биткоин), со што residential mining практично ќе исчезне. Дополнителен фактор во овој контекст и актуелната енергетска криза во светов а со тоа и цената на струјата или, ова е некоја меѓуфаза во која ќе трае неколку месеци додека не се стабилизира хашрејтот. Во смила ќе има некој вакум период додека не се откажат од копање доволно мајнери, па некои коини да го преземат хашрејтот од ETH.
Би сакал да напоменам дека ова дискусија не е насочена кон цените на копаните графички по преминот на POS, затоа што ова е лесно предвидливо во оваа фаза и си има посебна тема за ова.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.820
Мислења
910.935
Членови
32.554
Огласи
790
Најнов член
prvache
На врв Дно