• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

11 октомври 2021
12
6
Здраво дечки

Имам неколку прашања, кои претпоставувам дека за вас ќе звучат клише, но почетник сум во ова и би бил многу благодарен доколку ми одговорите :giggle:.

Сакам да почнам да тргувам со крипто валути, знам дека ова е комплексна тема но планирам да почнам со мала сума, додека да видам како стојат работите, како функционира сето тоа, свесен сум дека треба да помине време (како и за се останато) додека да почнам да сфаќам што и како е.

Имам изгледано неколку видеа за почетници пред некое време и како што видов се тргува на платформа, па сакам да прашам која платформа би ми ја препорачале? Со која имате најдобро искуство? Дали можам да купам коини со дебитна картичка од тутунска банка?

Исто така видов и дека постои wallet, (тотален почетник сум па не ми се уште јасни основниве работи :D)
ако има повеќе wallet-и, кој би ми го препорачале?

И кои би биле останати работи кои што не ни знам дека постојат а би требало да ги знам, било тоа општи работи или директно поврзани со трејдањето на коини?

PS Не планирам да станам Jeff Bezos преку ноќ, имам доста слободно време кое го трошам залудно па оваа тема ми изгледа како нешто на кое што би можел да му посветам време.
 

alderson

Gaining Experience
18 јануари 2018
93
59
Здраво дечки

Имам неколку прашања, кои претпоставувам дека за вас ќе звучат клише, но почетник сум во ова и би бил многу благодарен доколку ми одговорите :giggle:.

Сакам да почнам да тргувам со крипто валути, знам дека ова е комплексна тема но планирам да почнам со мала сума, додека да видам како стојат работите, како функционира сето тоа, свесен сум дека треба да помине време (како и за се останато) додека да почнам да сфаќам што и како е.

Имам изгледано неколку видеа за почетници пред некое време и како што видов се тргува на платформа, па сакам да прашам која платформа би ми ја препорачале? Со која имате најдобро искуство? Дали можам да купам коини со дебитна картичка од тутунска банка?

Исто така видов и дека постои wallet, (тотален почетник сум па не ми се уште јасни основниве работи :D)
ако има повеќе wallet-и, кој би ми го препорачале?

И кои би биле останати работи кои што не ни знам дека постојат а би требало да ги знам, било тоа општи работи или директно поврзани со трејдањето на коини?

PS Не планирам да станам Jeff Bezos преку ноќ, имам доста слободно време кое го трошам залудно па оваа тема ми изгледа како нешто на кое што би можел да му посветам време.


Trust wallet пошто си линковаш повеќе wallets (тоа во иднина доколку имаш од различни места купено), инаку за платформа Binance, имаат и свој wallet како екстензија го имаш на мозила (и на другите).
Али ако само сакаш да си земеш и да чекаш не ти треба многу многу wallet.
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
281
211

Nikola G

Gaining Experience
18 септември 2017
108
114
Со една од било кои од нив не правеш ништо. 130-140w ке ти троше картата и уште плус 50w за процесор и матичната. Ојдоа скоро 200w натаму наваму, Останатото ти е по провизии летнато - провизија од 1% за девелоперот на мајнерот , 1% за пулот , 2-3% ке те одере крипто менувачницата и плус за да ги искешираш ситното курс - долар со денар и тука ке се настрада. Барем 2-3 графички се нешто али и тие коштаат брдо пари сеа. Подобро е да се почека да се стабилизира пазаров и да се виде у кој правец ке оде.
Добро а со две такви карти колку пари би се правело ,

струја трошок имам фиксен 800 денари и тој не се менува.
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
203
108
Macedonia Pehchevo
www.balkan77.com
Max 33Mh/s на rvn coin на 3070ки no lhr
потрошувачка
2700 ден.
2 Графички и помалку, зависи од напојување..
510 watts X 24 hours = 12,240 watt-hours per day
12,240 watt-hours per day / 1000 = 12.24 kWh per day
12.24 kWh per day X 30 days in a month = 367. 2 kWh per month
Electricity Cost = 367 kWh * $0.1419/kWh = $52.07.
0.14 до 0.15 го ставам за Македонија.
Едит: 3070ки се поиздржливи карти за копање нетреба да се менува ни пасти.
NVIDIA се што лансира ново ќе биде lhr, најверојатно све копачките ќе одат на AMD карти.
@Pane24 памтам пред 4 години некаде eth беше 100€,тогаш бев 17 години, по школа будала ме нарекуваат,но јас не бев ни вработен и немав приходи,а дома нема на кој да кажам.
 
Последна промена:

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
953
884
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Јас пак прво среќавање со крипто валути го имав на овој форум. Мислам дека членот се викаше @dejan_str
Тој многу добро го претстави биткоинот и дел од членовите започнаа и да копаат биткоини по негова иницијатива. Целта на повеќето беше да ги извадат парите дадени за графичка.

Штета што тоа време пологични ми беа мислењата на овие кои алудираа дека бтц е понзи шема... А и реално нити разбирав добар англиски за сам да направам истражување нити пак бев доволно паметен за да го сфатам концептот и можностите на блокчејн тејнологијата.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,337
10,218
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ретроспективно, да скокна многу биткоинот. Ама мора да сфатите дека долго време беше на ниско ниво. Јас се сеќавам во 2011 земав од Анхоч АМД 6870 и дознав за биткоин. Пуштив еден месец и ок, коини имаше пари не видов. После и новчаникот го изгубив и не бев заинтересиран. Дури некаде 2013 скокна на +300$. Па пак стагнираше со години под 1000 долари (за еден цел биткоин). Никој неможеше да предвиди ништо. Оние што тврдат дека „знаеле“ да си ги јадат чорапите. Имале филинг и ништо повеќе. Испаднале во право и тоа е тоа. Еве ја кривата

1634323460324.png

Јас да знаев дека Франција ќе тепа на 2018 на светско = ех да бев паметен да чував биткоини.

Сега е лесно статистички да се предвиди дека ќе расте во цена крипто валутата. Се додека не се појават квантни компјутери за домашна употреба што енкрипција разбиваат за 2 сек. и ќе мора целата шема одново да ја осмислат.
 

Blaxus

Intern
8 ноември 2016
10
5
Изглеа ќе се одобри Bitcoin ETF, ќе има огромна сума на институциски влогови. Ако се деси, не е нереално овој Bull run да видиме 100к+ за прв пат, и веројатно 1.5-2трилиони market cap.
Ова е само on top на тоа шо веќе се дешава и дека ова ионака ќе беше најголемиот Bull run после 2017.
 
Последна промена:

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,337
10,218
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Nikola G

Gaining Experience
18 септември 2017
108
114

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
203
108
Macedonia Pehchevo
www.balkan77.com
Повеќе ме интересираше добивката. Значи колку што разбрав со 2 карти се вади 189$ не сметајќи ги трошоците за струја.

Па фина сума е тоа.
фина сума се сеа картите од бтк, дупло се поскапе и, да ги земеше пред 1 год. за 5000€ цел риг можеше да склопиш.
Сега останува да се стабилизира маркетот, најверојатно че си скока и после нова година.
 

Delta111

Gaining Experience
23 мај 2010
132
124
Повеќе ме интересираше добивката. Значи колку што разбрав со 2 карти се вади 189$ не сметајќи ги трошоците за струја.

Па фина сума е тоа.

Во најлош период ќе зимаш карти, ништо не се знае што ќе биде после нова година. Може да крашнат берзите и никогаш да не ги исплатиш а и сега ќе имаш рои од најмалку година или година ипол под услов да останат овие цени а нема да останат.

Во моментов можеби е попаметно да се инвестираат парите директно во крипто.
 

vlavot

Unstoppable
29 октомври 2009
3,149
3,034
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64

Nikola G

Gaining Experience
18 септември 2017
108
114
Во најлош период ќе зимаш карти, ништо не се знае што ќе биде после нова година. Може да крашнат берзите и никогаш да не ги исплатиш а и сега ќе имаш рои од најмалку година или година ипол под услов да останат овие цени а нема да останат.

Во моментов можеби е попаметно да се инвестираат парите директно во крипто.
Се претпоставува нели дека ќе се качи криптото, па со тоа веројатно и цената.
Но право си. И мене ми изгледа дека е подобро директно да се инвестира.
 

vlavot

Unstoppable
29 октомври 2009
3,149
3,034
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Се претпоставува ама сите криптовалути се ATH сеа, мож ќе има пак 2-3 год депресија на линиите па пак да рипнат.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
608
419
На гробишта
Можи од binance да се купи крипто со мк картичка?
некој велат да некој велат не сега незнам дали да пробам да не останам без пари и без измислени интернет парички
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,409
4,791
Ethermine
www.facebook.com
Можи од binance да се купи крипто со мк картичка?
некој велат да некој велат не сега незнам дали да пробам да не останам без пари и без измислени интернет парички
Ima lugje sto sitkaat oci u oci kripto i na binance kaj tebe da ti gi prefrlaat.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,069
Мислења
877,124
Членови
30,681
Најнов член
nikolovski1990
На врв Дно