• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,348
10,273
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Blaxus

Intern
8 ноември 2016
10
5
Ај ве молам пратете ми во инбокс телеграм групите за крипто во МК.(продажба и купување)
 

Nikola G

Gaining Experience
18 септември 2017
108
114
Пријатели колку пари се вадат
Eth и Btc. Со следнава конфигурација.

I3 9100, 16gb ram, gainwars rtx 3060ti 12gb ddr6 192bit, boost speed 1777mhz

Имам понудс за карти gainward rtx3060 12gb за 850 евра
И geforce rth 3070 LHR 8gb за 1100 евра

Дали е добра вторава карта за копање?
 
Последна промена:

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,412
4,799
Ethermine
www.facebook.com
Со една од било кои од нив не правеш ништо. 130-140w ке ти троше картата и уште плус 50w за процесор и матичната. Ојдоа скоро 200w натаму наваму, Останатото ти е по провизии летнато - провизија од 1% за девелоперот на мајнерот , 1% за пулот , 2-3% ке те одере крипто менувачницата и плус за да ги искешираш ситното курс - долар со денар и тука ке се настрада. Барем 2-3 графички се нешто али и тие коштаат брдо пари сеа. Подобро е да се почека да се стабилизира пазаров и да се виде у кој правец ке оде.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,223
1,885
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Пријатели колку пари се вадат
Eth и Btc. Со следнава конфигурација.

I3 9100, 16gb ram, gainwars rtx 3060ti 12gb ddr6 192bit, boost speed 1777mhz

Имам понудс за карти gainward rtx3060 12gb за 850 евра
И geforce rth 3070 LHR 8gb за 1100 евра

Дали е добра вторава карта за копање?
Ниту една ниту друга, воглавно зошто имаш достапни 3060ки за 43-44 000 денари, наместо 52 000 денари, и 3070ки по иста цена во сетек од 67 000 денари.

850е / 23 mhs = 36,9 еу по мхс
1100 / 30 мхс = 36,6 еу по мхс.
Се што е над 25-26 еур по мхс на $RVN нема никогаш да го исплатиш.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,223
1,885
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Оти мислиш дека нема никогаш да ги исплати картите?

Зошто таа картичка вади 66 долари месечно. Ако јас ја платам 750 евра, а тој ја плати 950 евра, скоро 4 месеци јас сум во предност пред него. Јас кога ќе почнам да вадам профит, тој ќе биде 4 месеци назад. Тој кога ќе стигне на нула, јас ќе бидам 4 месеци во профит. Цената по која ја земаш картата игра поголема улога отколку времето кога ја земаш. Тој да ја земе денес за 950 евра, а јас во декември за 750 евра, јас пак ќе бидам во предност.

Тоа никогаш нема ја да исплатиш го кажав, бидејќи по таа цена, тој со денешна тежина треба да копа 16 месеци за да биде на нула, + неколку месеци за струја. А со константно зголемување на тежина, тие 16, има голема шанса да станат 32 месеци. Затоа доколку гледам ROI поголемо од 1 година без струја, не купувам.
Еве како пример, убаво е наместо овие картички, да купи 3070ти. 1200 еу / 40 мхс = 30 еу по мхс. 20% побрза исплата. Или 3080ти за 1700еу / 55мхс = 30.9 еу.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,223
1,885
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
А за ETH коке оди PoS и хашрејто коке легни на алтојте?
Пак ќе се копа нема да биде крај, само тој со најефикасни картички ќе прави профит, а останатите со постари картички ќе немаат за струја да платат. Слично беше и во 2018 кога падна маркетот. Тие со 400/500 серија беа профитабилни иако само центи, додека тие со 200-300 серија на амд не беа зошто помалце се ефикасни тие карти и мораа да ги исклучат.
RVN, ETC, ERGO, CFX, FIRO, BEAM да распределат еднаков дел од етх хашрејтот, пак ќе биде профитабилно за копање, со најнови карти. За старите, стави крст.
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
608
419
На гробишта
Пак ќе се копа нема да биде крај, само тој со најефикасни картички ќе прави профит, а останатите со постари картички ќе немаат за струја да платат. Слично беше и во 2018 кога падна маркетот. Тие со 400/500 серија беа профитабилни иако само центи, додека тие со 200-300 серија на амд не беа зошто помалце се ефикасни тие карти и мораа да ги исклучат.
RVN, ETC, ERGO, CFX, FIRO, BEAM да распределат еднаков дел од етх хашрејтот, пак ќе биде профитабилно за копање, со најнови карти. За старите, стави крст.
А не значи тоа дека ке има експлозија на цената на алтојте заради распределба на хашрејто и поплава на пазарот со стари карти и после корекција на цената на сите коини?
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,223
1,885
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
тоа е веќе шпекулација. Да тргнеш асици од ЕТХ мрежа, и да тргнеш стари неефективни карти, тоа што ќе остане да го поделиш на сите овие коини, минимална цена каде би бил на нула е пониска од моменталната.

Рецимо ако РВН е 11ц сега, и кошта 3ц за струја и се нагоре ти е ќар, тогаш ќе кошта околу 9-10ц. И цената да остане иста, пак некој ќе биде профитабилен. За да остане иста профитабилноста како сега, треба цената на овие алтови да експлодира како што викаш, 3-4х па нагоре. Јас искрено мислам дека ќе биде комбинација од двете. Цената ќе рипне нагоре, но не екстремно, а многу копачи во ЕУ/УС/АУ каде е скапа струјата ќе се откажат, па ќе се стабилизира маркетот.

Кога ќе дојде корекција на цена, на цел маркет и овој циклус ќе заврши, Цената на бтц, етх и алтовиве што се копаат ќе биде околу цената која кошта да се ископа тој коин. Рецимо, 2018-2019 цена за да се ископа еден БТЦ беше 3-5000 долари, а за етх околу 90 долари. Моментално за да се ископа еден бтц, потребно е околу 17000 долари, а за етх околу 1100 долари. Цената не верувам да оди испод овие вредност. Главно бидејќи тогаш најголемиот Sell pressure од мајнерите, нема да постои, бидејќи и тие нема да продаваат за тие цени.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,064
951
Скопје
Предлог за заработка
View: https://youtu.be/VIcvvoLgfh4

Прати 1 ЕТХ добиј 3 ЕТХ


Ветува лично Илон Маск ! :ROFLMAO:

(да не се излаже некој - иако каналот се вика Спејс екс не е веродостојна воопшто)
 
Последна промена:

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
608
419
На гробишта
Мое мислење е дека после ETH PoS алтовите ке одат 7-10х за да ја "искрепат" огромната промена на хашрејт, ако не крени цената се враќаме пак со истата ситуација во 2018 дури не дојди новиот бум
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,223
1,885
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Мое мислење е дека после ETH PoS алтовите ке одат 7-10х за да ја "искрепат" огромната промена на хашрејт, ако не крени цената се враќаме пак со истата ситуација во 2018 дури не дојди новиот бум
Не верувам, тоа се огромни бројки. Еве ти го за пример ЕТЦ. Моментално е 55 долари со 26тхс мрежа. Етериум лани беше 100 долари со 220мхс мрежа. Значи ЕТЦ комотно може само да дуплира, а да добие + 8х поголем хашрејт. Цената оди х2 или 110 долари, со 26х8 = 208 тхс. Плус на сето ова, ЕТЦ има инфлација 5 етц по блок, а ЕТХ има 2. Лани и прелани 30 мхс = 120вати оптимална ефикасност, а сега 60 мхс = 120вати оптимална ефикасност.
Ако одиме во екстреми, етц може со цена од 55 долари, моментална, да издржи 200 тхс и пак да биде профитабилен, како лани ЕТХ на 100 долари.
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
816
562
тоа е веќе шпекулација. Да тргнеш асици од ЕТХ мрежа, и да тргнеш стари неефективни карти, тоа што ќе остане да го поделиш на сите овие коини, минимална цена каде би бил на нула е пониска од моменталната.

Рецимо ако РВН е 11ц сега, и кошта 3ц за струја и се нагоре ти е ќар, тогаш ќе кошта околу 9-10ц. И цената да остане иста, пак некој ќе биде профитабилен. За да остане иста профитабилноста како сега, треба цената на овие алтови да експлодира како што викаш, 3-4х па нагоре. Јас искрено мислам дека ќе биде комбинација од двете. Цената ќе рипне нагоре, но не екстремно, а многу копачи во ЕУ/УС/АУ каде е скапа струјата ќе се откажат, па ќе се стабилизира маркетот.

Кога ќе дојде корекција на цена, на цел маркет и овој циклус ќе заврши, Цената на бтц, етх и алтовиве што се копаат ќе биде околу цената која кошта да се ископа тој коин. Рецимо, 2018-2019 цена за да се ископа еден БТЦ беше 3-5000 долари, а за етх околу 90 долари. Моментално за да се ископа еден бтц, потребно е околу 17000 долари, а за етх околу 1100 долари. Цената не верувам да оди испод овие вредност. Главно бидејќи тогаш најголемиот Sell pressure од мајнерите, нема да постои, бидејќи и тие нема да продаваат за тие цени.

Zosto spekulacija?
Defakto deka etc ke go nasledi eth vo pow segmentot, so toa sto hesrejtot ke se prenasoci na odredeni altovi, toa ke znaci zgolemena popularnost, odnosno cena na koinot.

Sto se odnesuva do strujata, vo USA e 10-15 centi (zavisi od drzavata).
Vo EU najskapa e vo Germanija, 20 centi, duplo od kaj nas, ama pa zatoa prosecna plata e x5 od kaj nas isto kako I vo USA.
Koga ke vidis vo odnos na prosecna plata, strujata kaj nas e edna od poskapite vo odnos na tie sto gi navede.

Spekulacija e deka ciklusot ke zavrsi, ako nesto kalkuliras od 2018 koga traese 3 meseci, ova sega skoro godina trae vo porast, no za razlika od 2018, sega sekoj vo svetot slusnal za kripto, da ne se povtoruvam, popularnosta go drzi marketot I ja raste cenata.

Ne ocekuvajte evtini graficki vo bliska idnina.Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
608
419
На гробишта
Не верувам, тоа се огромни бројки. Еве ти го за пример ЕТЦ. Моментално е 55 долари со 26тхс мрежа. Етериум лани беше 100 долари со 220мхс мрежа. Значи ЕТЦ комотно може само да дуплира, а да добие + 8х поголем хашрејт. Цената оди х2 или 110 долари, со 26х8 = 208 тхс. Плус на сето ова, ЕТЦ има инфлација 5 етц по блок, а ЕТХ има 2. Лани и прелани 30 мхс = 120вати оптимална ефикасност, а сега 60 мхс = 120вати оптимална ефикасност.
Ако одиме во екстреми, етц може со цена од 55 долари, моментална, да издржи 200 тхс и пак да биде профитабилен, како лани ЕТХ на 100 долари.
Јас се надевам дека си во право, сакам да има повторување на ситуацијата во 2018 за да се купат ригој, ама можи и да се случи средината од двете екстремни ситуации
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,223
1,885
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Zosto spekulacija?
Defakto deka etc ke go nasledi eth vo pow segmentot, so toa sto hesrejtot ke se prenasoci na odredeni altovi, toa ke znaci zgolemena popularnost, odnosno cena na koinot.

Sto se odnesuva do strujata, vo USA e 10-15 centi (zavisi od drzavata).
Vo EU najskapa e vo Germanija, 20 centi, duplo od kaj nas, ama pa zatoa prosecna plata e x5 od kaj nas isto kako I vo USA.
Koga ke vidis vo odnos na prosecna plata, strujata kaj nas e edna od poskapite vo odnos na tie sto gi navede.

Spekulacija e deka ciklusot ke zavrsi, ako nesto kalkuliras od 2018 koga traese 3 meseci, skoro godina trae vo porast, no za razlika od 2018, sega sekoj vo svetot slusnal za kripto, da ne se povtoruvam, popularnosta go drzi marketot I ja raste cenata.

Ne ocekuvajte evtini graficki vo bliska idnina.Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Цената на струјата нема врска со платата. Цената на струјата ти ја кажува минималната цена каде ти си профитабилен. Ако имаш 10 центи струја, на 200 тхс мрежа ЕТЦ ти си на граница на профитабилност на 55 долари. Ако имаш 15 центи струја тогаш ти губиш пари, ако имаш 20 ти екстремно губиш. Пример ако е етц 100 долари и ти имаш 20 центи струја, ти ќе копаш 100 долари и ќе плаќаш 100 долари. Ако имаш 10 центи струја ти плаќаш 50 долари а добиваш 100 долари. Цената кај нас е 10.5 центи. Од јуни ќе биде околу 13 центи. 2023 ќе биде околу 14 центи, доколку не се поскапи пак.

Во УС имаш просечна цена од 10 центи со тоа што суб урбани средини е околу 7-8ц. Тексас и многу други региони имаат и пониски од 6 центи. Канада е 8-10ц, Јужна америка е околу 4-5ц. За разлика од прошли циклус каде имавме поефтина струја од америте, сега ќе имаме поскапа. Цена по киловат ни беше 4.5денари на 57 денари по долар, а сега ни е 5.33 денари по цена од 51 денар за долар. Во многу полоша ситуација сме.

Јас не реков дека циклусот нема да продолжи, туку дека ќе дојде период каде нема да можеш да копаш профитабилно со карти од 2016-2017 година, и дека профит ќе се прави само со најнови графички. Ако не можеш да ја исплатиш картичката за 10 месеци, не ни ја купувај, чекај подобра понуда.
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
816
562
Цената на струјата нема врска со платата. Цената на струјата ти ја кажува минималната цена каде ти си профитабилен. Ако имаш 10 центи струја, на 200 тхс мрежа ЕТЦ ти си на граница на профитабилност на 55 долари. Ако имаш 15 центи струја тогаш ти губиш пари, ако имаш 20 ти екстремно губиш. Пример ако е етц 100 долари и ти имаш 20 центи струја, ти ќе копаш 100 долари и ќе плаќаш 100 долари. Ако имаш 10 центи струја ти плаќаш 50 долари а добиваш 100 долари. Цената кај нас е 10.5 центи. Од јуни ќе биде околу 13 центи. 2023 ќе биде околу 14 центи, доколку не се поскапи пак.

Во УС имаш просечна цена од 10 центи со тоа што суб урбани средини е околу 7-8ц. Тексас и многу други региони имаат и пониски од 6 центи. Канада е 8-10ц, Јужна америка е околу 4-5ц. За разлика од прошли циклус каде имавме поефтина струја од америте, сега ќе имаме поскапа. Цена по киловат ни беше 4.5денари на 57 денари по долар, а сега ни е 5.33 денари по цена од 51 денар за долар. Во многу полоша ситуација сме.

Јас не реков дека циклусот нема да продолжи, туку дека ќе дојде период каде нема да можеш да копаш профитабилно со карти од 2016-2017 година, и дека профит ќе се прави само со најнови графички. Ако не можеш да ја исплатиш картичката за 10 месеци, не ни ја купувај, чекај подобра понуда.
Ima vrska platata sludge, bidejki koga eth bese 90$ eu I usa ne gi isklucija majnerite, samo goltarite na balkan gi isklucija :)

Oni prodolzija da kopaat I za 0 profit za da ja poddrzat mrezata, bidejki veruvaat vo crypto.

2-3% od plata ne e nisto za mining za niv, kaj nas toa se 25% (zboram za nekoj prosek od 100e mesecno za struja za mining spored prosecna plata I cena po kw/h).

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
608
419
На гробишта
Ima vrska platata sludge, bidejki koga eth bese 90$ eu I usa ne gi isklucija majnerite, samo goltarite na balkan gi isklucija :)

Oni prodolzija da kopaat I za 0 profit za da ja poddrzat mrezata, bidejki veruvaat vo crypto.

3-5% od plata ne e nisto za mining, kaj nas toa se 25% (zboram za nekoj prosek od 100e mesecno za struja za mining).

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
баш за ова ке велев, мрежата ја крепи Кина, Америка, Европа, ние тука сме ништо ама сепак sludge на место му е муабетот бидејќи ние копаме во МК и битно е да го знајш трошокот
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
281
211
ова pancake swap достапно е од кај нас? Има некој што тргува тука?

Гледам најголемите мајмунлаци се прават на ова :D
 

PeGi998

Gaining Experience
3 октомври 2018
87
133
ова pancake swap достапно е од кај нас? Има некој што тргува тука?

Гледам најголемите мајмунлаци се прават на ова :D
Јас го користам преку trustwallet. Тоа ти е исто како сите останати новчаници за крипто само имаш вградено dapps (pancakeswap, uniswap )

Испратено од M2101K6G преку IT.mk форум апликација
 

Nikola G

Gaining Experience
18 септември 2017
108
114
Ниту една ниту друга, воглавно зошто имаш достапни 3060ки за 43-44 000 денари, наместо 52 000 денари, и 3070ки по иста цена во сетек од 67 000 денари.

850е / 23 mhs = 36,9 еу по мхс
1100 / 30 мхс = 36,6 еу по мхс.
Се што е над 25-26 еур по мхс на $RVN нема никогаш да го исплатиш.
Само 36.9 евра месечно ли?
Тоа се чисти пари без струја или со вклучени сметки?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,095
Мислења
877,529
Членови
30,691
Најнов член
JanaJanuska
На врв Дно