• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
670
682
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Овде е небрана зона за купување, ризикот е многу голем, веројатноста дека ќе оди нагоре е помала. Може да иде нагоре ама превзиваш огромен ризик. Ако ти е за трејдање во ред, ако планираш по долгорочна инвестиција, најдобро е да си почекаш.

Историски гледано, најдобри моменти за купување ти се под 50 RSI на месечно ниво. Купуваш испод 50, продаваш над 90. Ни да се тревожиш дали нешто рипнала паднало 20% на ден ни ништо. Моментот кога сите ќе почнат да инвестираат во крипто оти ќе стигне на месечината и ќе читаш на твитер дека сега е моментот и ти даваат совети дека треба да заложуваш куќа, стан, кола, бизнис за да си купиш биткоин, идеш на берза продаваш све и пак чекаш ресет на циклусот. Проста стратегија, многу профитабилна и без главоболки. Ако ги гледаме претходите циклуси, а тие секојпат се повторуваат, ова е најверојатно dead cat bounce и ке се тркала горе доле се додека не си најде некое дно. Дното досега најлесно се гледало преку месечно RSI испод 50. Таму се купува каде што ризикот на средно долг рок е многу мал. Овде не се купува за да држиш на долг рок.

1632151597300.png
 
Последна промена:

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,405
1,478
127.0.0.1
petrov.mk
Продавам 1000 USD без провизија (52500мкд), само Скопје.
Може и на трансакциска НЛБ на ваш ризик, кога ќе легнат пуштам јас.
Прв дојден прв услужен.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,583
1,531
Drachevo
Илон Маск за Кина: „Криптото е насочено кон намалување на моќта на власта,а ним тоа не им се допаѓа“ | Telefoni.mk

Што мислите, дали владите ќе остават паралелна валута или ќе ја укинат. Засега крипто валутите живеат на добрата воља покажана од страна на владите. Но кога ќе сватат истите дека не добиваат ништо, само губат... Кина ги забрани, а Кина е 1/4 свет.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,571
1,223
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Dali nekoj znae kako moze da se nabavi helium miner vo MK?
I kolku bi bila cenata?
Blagodaram

Најдобро е да се земе од официјалната страна на Bobcat кој верувам дека можеби ќе чекаш 6-7 месеци - Bobcat Miner 300 | Helium HNT | San Francisco, CA, USA се друго што ќе најдеш да купиш ќе биде дупло.

Ете во хелиум телеграм групата се продава мајнер за 1200евра. Инаку има тема за ова тука:
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,223
1,885
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Dali moze eth da se stejka na ledger I Dali mora da se ima 32 eth
Може да се стејка преку лидо/бајнанс и други провајдери, но тука ефективно ти им ги испраќаш нив. За сам да стејкаш потребни ти се 32 етх. @AstroBoy ETH се стејка веќе 10 месеци. Има два паралелни ланци. Еден е ЕТХ1 другиот е BeaconChain кој покасно ќе биде ЕТХ2

Ethereum 2.0 Beacon Chain (Phase 0) Block Chain Explorer - Index - beaconcha.in - 2021
Јас стејкам од први декември, кога го пуштија чејнот
 

bugggg

Intern
21 јуни 2017
47
41
Може да се стејка преку лидо/бајнанс и други провајдери, но тука ефективно ти им ги испраќаш нив. За сам да стејкаш потребни ти се 32 етх. @AstroBoy ETH се стејка веќе 10 месеци. Има два паралелни ланци. Еден е ЕТХ1 другиот е BeaconChain кој покасно ќе биде ЕТХ2

Ethereum 2.0 Beacon Chain (Phase 0) Block Chain Explorer - Index - beaconcha.in - 2021
Јас стејкам од први декември, кога го пуштија чејнот
а даваат APY ?
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,371
10,333
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ај дајте совет.

Работев каблирање на спрат од деловен простор летово и сега човекот (стоката) неможе да исплати. Два-три месеца ме избегава, сега тврди дека му се блокирани сите сметки.

Пошто го најдов и се најде во тесно ми даде опција да префрли 15 mbtc на сметка, колку што рачунав по вчерашен курс тоа се некои 720 долари. Цехот беше ~35.000 денари. Прифатив пошто друга алтернатива ми е да идам преку извршител, да чекам уште година дена, да не видам динар и на крај и извршител да платам.

Имам трошоци за материјали околу 17.000 ден (скоро 350 долари) кои треба да ги покријам. Да вадам од од овие крипто менувачнициве да барам некој на телеграм или да ги оставам да седат и да платам од џеб.

Направив Electrum wallet, веќе се со зелен чекмарк тие 15 mbtc.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1,200
2,166
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Ај дајте совет.

Работев каблирање на спрат од деловен простор летово и сега човекот (стоката) неможе да исплати. Два-три месеца ме избегава, сега тврди дека му се блокирани сите сметки.

Пошто го најдов и се најде во тесно ми даде опција да префрли 15 mbtc на сметка, колку што рачунав по вчерашен курс тоа се некои 720 долари. Цехот беше ~35.000 денари. Прифатив пошто друга алтернатива ми е да идам преку извршител, да чекам уште година дена, да не видам динар и на крај и извршител да платам.

Имам трошоци за материјали околу 17.000 ден (скоро 350 долари) кои треба да ги покријам. Да вадам од од овие крипто менувачнициве да барам некој на телеграм или да ги оставам да седат и да платам од џеб.

Направив Electrum wallet, веќе се со зелен чекмарк тие 15 mbtc.
Ако ти е за продавање, пробај овде на форумов, без или минимална провизија (колку да намалиш провизија за трансфер).
Прашањето дали да ги чуваш или да продаваш е исто ко да бараш финансиски совет дали да продаваш крипто во темата за дигитални валути.
Што и да ти каже човек ќе згреши.
Патем, да го знаев со сигурност одговорот на ова прашање, сега ќе ти пишував од некоја егзотична плажа а не од пуш пауза од работа.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,371
10,333
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ако ти е за продавање, пробај овде на форумов, без или минимална провизија (колку да намалиш провизија за трансфер).
Прашањето дали да ги чуваш или да продаваш е исто ко да бараш финансиски совет дали да продаваш крипто во темата за дигитални валути.
Што и да ти каже човек ќе згреши.
Патем, да го знаев со сигурност одговорот на ова прашање, сега ќе ти пишував од некоја егзотична плажа а не од пуш пауза од работа.

Во грешна тема сум постирал, се пријавив да го преместат :)

Ај ќе почувам да видам како ќе биде, само да не ме фати таа треската хах. Веќе платив фактура, а покрив и материјали. Т.е. ги покрив уште пред да почнам да работам.

Уууу денес станале 750$ интересно ова.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,422
4,985
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,581
3,328
Ако почекаш ќе испадне како да си му каблирал 2 спрата.
Сега гледаш easy money како изгледа...
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,223
1,885
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Во грешна тема сум постирал, се пријавив да го преместат :)

Ај ќе почувам да видам како ќе биде, само да не ме фати таа треската хах. Веќе платив фактура, а покрив и материјали. Т.е. ги покрив уште пред да почнам да работам.

Уууу денес станале 750$ интересно ова.
Креирај акаунт на бајнанс, и смени ги за усдт, ако сакаш да ти бидат стабилни наместо да скокаат/паѓаат на цена. Ако сакаш можеш во некоја од менувачнициве да ги смениш за 3-5%. Јас можам да ти ги сменам без провизија по ХЕ курс, само незнам кога следно би доаѓал во скопје. Најверојатно во сабота.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,371
10,333
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Креирај акаунт на бајнанс, и смени ги за усдт, ако сакаш да ти бидат стабилни наместо да скокаат/паѓаат на цена. Ако сакаш можеш во некоја од менувачнициве да ги смениш за 3-5%. Јас можам да ти ги сменам без провизија по ХЕ курс, само незнам кога следно би доаѓал во скопје. Најверојатно во сабота.

Фала за понудата, ќе ги чувам интересно ми е. Секако се веќе „отпишани“ и прежалени пари, па и да ги изгубам нека биде.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,371
10,333
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,371
10,333
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Епа пак да те вида после брукај не у темите :D

Баш за тебе не сум зборел ништо лошо, само на заебанција.

Знае тој член кого сум го ругал остај тоа. :LOL:

Паметно е ова малце што го имам да си го чувам на електрум? Бекап нормално.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,427
4,844
Ethermine
www.facebook.com
Баш за тебе не сум зборел ништо лошо, само на заебанција.

Знае тој член кого сум го ругал остај тоа. :LOL:

Паметно е ова малце што го имам да си го чувам на електрум? Бекап нормално.
Ја би шиткал дури сум у плус.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,155
Мислења
879,080
Членови
30,782
Најнов член
kenner
На врв Дно