Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
251
274
Регулацијата ќе биде во форма на оданочување, а тоа би значело дека ќе воведат построги мерки за уплата и исплата од менувачници, а тоа ќе придеонесе пак менувачниците да воведат построги мерки за KYC ако сакаат да оперираат на одредени територии/држави. Тоа веќе се спроведува на мала врата во Британија и Америка. Ваљда нема да забегат нашите ко Кина и Индонезија потполно да го укинат.

Монеро и другите privacy coins се посебен случај што најверојатно ќе го решат по заобиколен пат со притискање врз менувачниците да го делистаат што веќе и подолго време се случува. Bittrex и Coinbase први попуштија, а во моментот притисок се врши врз Кракен. Но мислам дека со таков потег можат повеќе да му ја зголемат вредноста на коинот зошто ќе стане потешко достапен.

Ќе биде тешко достапен само за тие што користат само ексчејџови.

Сите посебни блокчејнови работат на бриџови и преку интерфејси слични на метамаск ќе биде ептен лесно достапен за секој што сам си ги контролира коините.

Затоа ќе мора да удрат и по самостојните wallet-и.
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
953
884
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Основен суд во Скопје не може да ти издаде потврда за неосудуваност ако си роден во друг град, а овде зборувате како државата ќе го регулирала и оданочувала криптото. Мислам, не бидеде смешни...

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
668
674
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Ќе биде тешко достапен само за тие што користат само ексчејџови.

Сите посебни блокчејнови работат на бриџови и преку интерфејси слични на метамаск ќе биде ептен лесно достапен за секој што сам си ги контролира коините.

Затоа ќе мора да удрат и по самостојните wallet-и.

За централизирани берзи да, но не гледам начин со кој би удриле по самостојни/ладни новчаници. Уште лани читав дека Министерот за Финансии сака да да спроведе регулација, пред некој месец читав и предлог закон од министерството.

Бесими: Користењето на „крипто валутите“ ќе се уредува со закон - finance.gov.mk

Предлог законот не можам да го најдам, мислам дека беше постиран по темиве неодамна. И ВМРО деновиве излегоа со некој нивен предлог со кој ќе се ослободат корисниците од данок до 2023, што значи дека темава се врти во политичките кругови и кај нас. Не очекувам преку ноќ да се деси ова, единствено ако не запнат ЕУ/САД и извршат притисок, но кад-тад во догледна иднина ќе има некаква регулација.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
251
274
Ќе биде тешко достапен само за тие што користат само ексчејџови.

Сите посебни блокчејнови работат на бриџови и преку интерфејси слични на метамаск ќе биде ептен лесно достапен за секој што сам си ги контролира коините.

Затоа ќе мора да удрат и по самостојните wallet-и.

А пред да удрат по обичните корисници со самостојни wallet-и заборавив да кажам ќе удрат и по крипто-програмерите:

Monero’s former maintainer arrested in the US for allegations unrelated to cryptocurrency

Кој тука верува дека на Јужноафричката влада и е стало за некои нерегуларности од пред 10 години во фирма за слатки, баш сега кога државата им гори во хаос?
 
Последна промена:
10 август 2021
4
0
Здраво на сите! Нов сум на форумот а темата е прилично долга, пробав да најдам веќе долго време одговор на темава но неуспешно. Знаејќи дека криптовалутите во Македонија не се сеуште регулирани, по некој основ нивното купување и продавање би требало да биде нити легално ниту нелегално.

Бидејќи моментално престојувам во странство, во држава каде слободно може да се купат и продадат криптовалути, и единствената правна обврска на субјектот е доколку ги продаде да ја оданочи разликата во куповната и продажната цена доколку таа е позитивна. Во превод се разбира, доколку има добивка, добивката да биде пријавена и оданочена.

Меѓутоа станува збор за тоа што се враќам во Македонија, и на онлајн паричник поседувам одредена (минимална сума засега) на криптовалутата DOGECOIN.

Дали тоа може да биде откриено од страна на министерство за финансии и народна банка по моето пристигнување во Македонија, и да сносам одредени последици поради поседувањето на одредената сума на криптовалута?

Ова прашање ме загрижува подолго време, и би бил неизмерно благодарен на нечие искуство или кредибилен совет. Поздрав
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
603
413
На гробишта
на онлајн паричник поседувам одредена (минимална сума засега) на криптовалутата DOGECOIN.

Дали тоа може да биде откриено од страна на министерство за финансии и народна банка по моето пристигнување во Македонија, и да сносам одредени последици поради поседувањето на одредената сума на криптовалута?

Не.
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
803
568
Здраво на сите! Нов сум на форумот а темата е прилично долга, пробав да најдам веќе долго време одговор на темава но неуспешно. Знаејќи дека криптовалутите во Македонија не се сеуште регулирани, по некој основ нивното купување и продавање би требало да биде нити легално ниту нелегално.

Бидејќи моментално престојувам во странство, во држава каде слободно може да се купат и продадат криптовалути, и единствената правна обврска на субјектот е доколку ги продаде да ја оданочи разликата во куповната и продажната цена доколку таа е позитивна. Во превод се разбира, доколку има добивка, добивката да биде пријавена и оданочена.

Меѓутоа станува збор за тоа што се враќам во Македонија, и на онлајн паричник поседувам одредена (минимална сума засега) на криптовалутата DOGECOIN.

Дали тоа може да биде откриено од страна на министерство за финансии и народна банка по моето пристигнување во Македонија, и да сносам одредени последици поради поседувањето на одредената сума на криптовалута?

Ова прашање ме загрижува подолго време, и би бил неизмерно благодарен на нечие искуство или кредибилен совет. Поздрав

Zosto pobogu bi se vrakjal?

Ne se sekiraj, nisto nema da vidat.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,088
1,194
its-a-trap.jpeg
 

teokitan

Gaining Experience
11 октомври 2017
161
92
Продавам 200 USDT без fee.

Цена НБРМ среден курс
Локација Скопје
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
487
409
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Друштво дали е нормано денес да е толку големо Fee-то за тансакции?
Ова преку Leger ми сака 118+$ за било колкав износ на ЕТН и за 0.5 и за 5 ЕТН
114 Gwei...
1630594506791.png
 
  • Хаха
Реакции: Avid

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,212
1,825
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Да, ќе до почекаш гасот да падне, обично преку викенди
 

Lokomotiva

Intern
10 јуни 2018
39
12
Луѓе дали морам да го верифицирам акаунтот на бајнанс за да не ми прават фрки у некое догледно време или лет ит флоу?! Гледам основниот тип на верификација бара адреси и тн.. башка има мал лимит за вадење на средства.


2021-09-10_23h45_08.png 2021-09-10_23h45_08.png
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,401
1,472
127.0.0.1
petrov.mk
Дали некој има искуство со Bobcat Miner, дали во МК е поддржано?
Или ако не е, друга алтернатива за хелиум мајнинг?
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
240
126
Токени за нови крипто од каде купувате?
Учествував на 4 нови валути на коинлист, не успеав да влезам на ниту една во групата што имаше право да купи.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,212
1,825
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Токени за нови крипто од каде купувате?
Учествував на 4 нови валути на коинлист, не успеав да влезам на ниту една во групата што имаше право да купи.
лотарија е. Ке си чекаш листинг, што ти паѓа во очи, ќе си купиш
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,401
1,472
127.0.0.1
petrov.mk
Се нашол некој во сличен проблем, да префрли средства од Binance на Coinbase со погрешен нетворк?
2 дена пробувам да ја вратам трансакцијата, од Бајнанс неможат, од Коинбејс немаат лајв супорт.
На коинбејс пратена е директно на менувачницата, не е на валет, трансакцијата е комплитед.

На мејл од коинбејс го добивам ова
2021-09-14 10_22_59-Roundcube Webmail __ Inbox — Mozilla Firefox.png
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,118
3,568
Дечки, треба да примам исплата во биткоин или етериум, што ќе одберам.

Што да одберам и кој е наједноставниот, најбезбедниот и најефтиниот начин (значи сѐ нај :) ) од таму до пари на рака?
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
603
413
На гробишта
Дечки, треба да примам исплата во биткоин или етериум, што ќе одберам.

Што да одберам и кој е наједноставниот, најбезбедниот и најефтиниот начин (значи сѐ нај :) ) од таму до пари на рака?
Оти не USDT?
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,212
1,825
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,212
1,825
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,212
1,825
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Истите провизии од крипто трезор, но еврата и доларите ги разменуваат по Xe Currency Converter - Free Live Exchange Rates курс. Подобро нив ќе им дадам 2 проценти отколку да се договорам со некој "без провизија" и да ми удри 2-3 проценти на курс на долар спрема денар.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,021
Мислења
870,304
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно