• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
225
225
бтц/етц е платежно средство во онлајн продавница. Од друга страна мене досега во ниедна продавница не ми побарале да платам во злато/сребро... Разбирам што кажуваш - ти ги гледаш криптовалутите како подобар избор/начин на штедење, ама тоа не е она со што ги промовираат. Ги промовираат како подобра замена за фиатот.

Со ваква цена на трансакции, тоа не може никогаш да бидат. А тие криптовалути со proof of stake/spacе/history ... Што можеш со нив да купиш? Скоро сите бараат бтц/етц.Етц во 2.0 ќе биде базиран на proof of stake?
Како ќе функционира генерирањето на нови коини тогаш?
Ова беше одамна познато и очекувано, штом било која крипто валута ќе добие висок маркет кап и висока популарност цените на трансакциите ќе одат во облаци.

Долгорочното решението е 99.9% од корисниците е да бидат на layer2 мрежи а layer1 ќе служат претежно за settlement меѓу layer2 мрежите и крупни корисници (еден ден може да биде неисплатливо дури и 1 милион $ да праќаш по layer1).

Во твојот случај сега проблемот е што продавницата не е доволно ажурна да воведе layer2 начини на плаќање, а веќе постојат, matic ти е layer2 која ги има повеќето токени од етереум мрежата (ether, tether, usdc, wrapped btc, etc).

Исто така можат да користат и други layer1 мрежи што уште не се преоптеретени (solana, eos, binance smart chain, etc) за плаќање со tether, wrapped ether, wrapped btc, итн.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,026
4,327
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
А нели е битка да се користи крипто уште помасовно, спротивно од растеретување на мрежата?
Мислам дека сега мрежата е оптеретена од крипто-профитери кои во моментов масовно продаваат и најголема примена на криптото е купи-продај-збогати се. Кога би се користела за нормална трговија не би имало толкава оптеретеност. А за широка употреба како фиат парите тоа нема шанси да се деси во сегашниот формат зашто моменталниот лимит што го имаат БТЦ и Етериум е нивна фундаментална фалинка и мора да се применат други механизми за да може масовно да се применуваат. Ова е релативно млада технологија и гледано за 10 години од сега сигурно ќе се најде решение за многу од овие проблеми.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,330
3,044
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Мислам дека сега мрежата е оптеретена од крипто-профитери кои во моментов масовно продаваат и најголема примена на криптото е купи-продај-збогати се. Кога би се користела за нормална трговија не би имало толкава оптеретеност. А за широка употреба како фиат парите тоа нема шанси да се деси во сегашниот формат зашто моменталниот лимит што го имаат БТЦ и Етериум е нивна фундаментална фалинка и мора да се применат други механизми за да може масовно да се применуваат. Ова е релативно млада технологија и гледано за 10 години од сега сигурно ќе се најде решение за многу од овие проблеми.
Па чуму да хордаме и ходламе биткоини уште од сега, ако за 10 години би било нешто масовно? Пак се враќаме на муабетот дека криптото е само за профит и ништо друго во моментов и блиска иднина...
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,198
4,459
SK
По знакот на почетната страна прифаќаат и LTC а кај litecoin провизијата е значително помала а и трансакцијата веројатно ке се изврши побрзо така да веројатно со ltc ке можеш да завршиш работа.
1621777112198.png


Ова беше одамна познато и очекувано, штом било која крипто валута ќе добие висок маркет кап и висока популарност цените на трансакциите ќе одат во облаци.

Долгорочното решението е 99.9% од корисниците е да бидат на layer2 мрежи а layer1 ќе служат претежно за settlement меѓу layer2 мрежите и крупни корисници (еден ден може да биде неисплатливо дури и 1 милион $ да праќаш по layer1).

Во твојот случај сега проблемот е што продавницата не е доволно ажурна да воведе layer2 начини на плаќање, а веќе постојат, matic ти е layer2 која ги има повеќето токени од етереум мрежата (ether, tether, usdc, wrapped btc, etc).

Исто така можат да користат и други layer1 мрежи што уште не се преоптеретени (solana, eos, binance smart chain, etc) за плаќање со tether, wrapped ether, wrapped btc, итн.
Секоја чест на познавањето. Но дилемата за мене како нуб и тотален лаик, е како да јас да го подржам и прифатам концептот на криптовалути - кога за секојдневна примена излегува дека истите се целосно неисплатливи заради трансакциските трошоци, практично и неупотребливи. Сосема спротивно од тоа за што се промовираат.

Дали е проблемот до продавницата?
Не сум сигурен, зашто продавачот или продавницата би сакале да продаваат во алткоин/шиткоин? Сигурно нема да го чуваат тоа крипто, а за конверзација во бтц/етц нели и тие ќе имаат трансакциски трошоци исто како и јас?


едит:
Ретардирани се тие шо местат Crypto (BTC/ETH) како Payment Gateway и овие шо плаќаат со истите.
Зарем не можеш да најдеш примена на крипто во секојдневен живот?
Еве во конкретниов мој случај некој решил да продава дел од лиценците за премиум стриминг на спорт кои ги добил во пакет и не ги употребува сите. Сака тоа да го направи анонимно. Крипто е одговорот... Или би бил, кога транксакциските трошоци не би биле ненормални.

Замисли, за Пејпал имаме цела тема со упатства како да не нѐ крадат со конверзации на валути - а таму се работи за неколку проценти. Со бтц/етц трансакциските трошоци доаѓаат и неколку пати поголеми од сумата што треба да се уплати.

За големи суми јасно дека размислувањето е друго. Но секојдневната употреба е секако една од главните поенти на криптовалутите. Без тоа излегува како емулација на дигитално сребро/злато, не можеш да купиш ништо со нив без да ги конвертираш во фиат. И при конверзацијата губиш нереално голем дел од вредноста.
 
Последна промена:

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,864
9,306
Скопје
Зошто мислиш дека треба да имаме одговор на сите твои прашања и ги поставуваш како ние да сме го измислиле криптото? Ако стварно те интересира темата и не доаѓаш овде само да тролаш, тогаш за почеток можеш да ги прочиташ статиите што ги постирав па после да продолжиш понатаму, па можда ќе дојдеш со некое конструктивно мислење.
Прашањето е конкретно, не е тролање, стварно ме интересира.
Прашањето покажува голема нелогичност во се што е рекламирано/кажано околу крипто валути.
Ако ти не ја гледаш иронијата во тоа, тоа е твој проблем.
Прашањето е кратко и едноставно, да имаше одговор ќе го дадеше, а не да ми даваш да читам линкови.
Не, нема да ги прочитам, затоа што знам дека нема да ми го одговорат прашањето.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
667
669
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Етц во 2.0 ќе биде базиран на proof of stake?
Како ќе функционира генерирањето на нови коини тогаш?
Исто како PoW, само што блоковите нема да се генерираат со мајнинг опрема (графички или ASIC мајнери) туку се заменува со стејк од 32ETH. Секој со 32 ETH може да ги стејкува и да собира награди во форма на коини. Пред некој ден имаше одлично видео од креаторот на Cardano за разликата меѓу PoS и PoW. Концептуално е многу лесно да се разбере и за новајлија

View: https://www.youtube.com/watch?v=lMZ1xQzWtl4
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,198
4,459
SK
Исто како PoW, само што блоковите нема да се генерираат со мајнинг опрема (графички или ASIC мајнери) туку се заменува со стејк од 32ETH. Секој со 32 ETH може да ги стејкува и да собира награди во форма на коини. Пред некој ден имаше одлично видео од креаторот на Cardano за разликата меѓу PoS и PoW. Концептуално е многу лесно да се разбере и за новајлија

View: https://www.youtube.com/watch?v=lMZ1xQzWtl4
Фала кје погледам, но дали дел од тл:др е тоа дека трансакциските трошоци ќе се намалат до нешто прифатливо, нешто налик на провизиите на банките?
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
225
225
Секоја чест на познавањето. Но дилемата за мене како нуб и тотален лаик, е како да јас да го подржам и прифатам концептот на криптовалути - кога за секојдневна примена излегува дека истите се целосно неисплатливи заради трансакциските трошоци, практично и неупотребливи. Сосема спротивно од тоа за што се промовираат.
Купи и ходлај. На 99% од корисниците само едно им е важно: number go up, и досега криптото стварно пружа number go up на било кој подолг период (над 4 години).

Во меѓувреме решенијата за полесна употреба ќе се изработат и усовршат, а ако сакаш уште сега да ги користиш тие решенија треба да си или ентузијаст или принуден од други причини (wikileaks, sanctioned countries, etc).


Дали е проблемот до продавницата?
Не сум сигурен, зашто продавачот или продавницата би сакале да продаваат во алткоин/шиткоин? Сигурно нема да го чуваат тоа крипто, а за конверзација во бтц/етц нели и тие ќе имаат трансакциски трошоци исто како и јас?
Каков шиткоин, читај пак што напишав, wrapped eth, wrapped btc, usdc, tether, ...

И нема после секоја трансакција да конвертираат или трансферираат на layer1, за толку бар треба да е јасно како се работи.
Мислењето е автоматски споено:

Фала кје погледам, но дали дел од тл:др е тоа дека трансакциските трошоци ќе се намалат до нешто прифатливо, нешто налик на провизиите на банките?
Не и неможе да се намалат, блокчејновите не работат на таков начин.

Секој блокчејн си дефинира ограничена големина на блоковите за да се заштити од спам трансакции (кај некои оваа граница се адаптира алгоритамски).

Штом се исполнат блоковите кога мрежата е оптеретена некои трансакции мора да отпаднат.

Биткоин, етереум и многу други имаат дефинирано transaction fee што ефективно е бакшиш за копачот и наравно копачот си ги рангира трансакциите според бакшишот и ги вклучува само тие со најмногу бакшиш.

Дури и солана што издржува над 50,000 трансакции во секунда и има transaction fee испод 1 цент ќе мора исто така да ги дигне тие fees во облаците ако биде преоптеретен некој пат.
 
Последна промена:

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,198
4,459
SK
За мене како нуб и потенцијален корисник, ми се чини дека на исто излегува.
Купувате некој од вас нешто со крипто? Општо прашање до било кој од вас што има крипто во портфолио.

Купи и ходлај. На 99% од корисниците само едно им е важно: number go up, и досега криптото стварно пружа number go up на било кој подолг период (над 4 години).
Да купам и да држам нешто што не го разбирам?
Трговија на нешто што немам концепт од што му зависи актуелната вредност, кој е прагот за продавање/купување...Рецепт за горење пари. Како оние што си играа со акциите на Гејмстоп, најголемиот дел од нив ги изгореа парите. Пари направија само тие што продадоа на време и не го бркаа врвот/пикот. Каква претстава имаме сега во кој дел од кривата сме, кога ќе почне да оди долу побрзо отколку што ќе може да се продаде со профит (ако воопшто)?

Повеќе ги разбирам копачите. Копањето барем има јасно проектиран ROI а хардверот сепак задржува дел од вредноста.
Мислењето е автоматски споено:

Секој блокчејн си дефинира ограничена големина на блоковите за да се заштити од спам трансакции (кај некои оваа граница се адаптира алгоритамски).

Штом се исполнат блоковите кога мрежата е оптеретена некои трансакции мора да отпаднат.
Значи концептот во основа е малку трансакции и висока цена на истите?
Како тогаш етц/бтц ќе го заменат фиатот? И што ни вредат подобрите концепти на другите (алткоинс) кога ретко кој ги прифаќа како платежно средство?
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
225
225
Да купам и да држам нешто што не го разбирам?
Не е криптото за секој, така да купи си злато, станови или што мислиш дека е најдобро за тебе.


Како тогаш етц/бтц ќе го заменат фиатот? И што ни вредат подобрите концепти на другите (алткоинс) кога ретко кој ги прифаќа како платежно средство?
Исто како што дигиталната технологија замени еден куп аналогни технологии.

Првите решенија се со еден куп проблеми и ќе поминат години додека се да се испегла.

А за бтц/етх и алткоиновите да го заменат фиатот има еден куп решенија, ич не се секирај за тоа, само не очекувај одма оваа година тоа да се случи.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
667
669
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Фала кје погледам, но дали дел од тл:др е тоа дека трансакциските трошоци ќе се намалат до нешто прифатливо, нешто налик на провизиите на банките?
Постојат веќе такви солуции на многу од поновите генерации на блокчејнови и/или layer 2 солуции кои се далеку поефикасни и поевтини од традиционалниот банкарски систем. Етереум треба да го реши тој проблем со Plasma или ЕТH 2.0. Кај Биткоин постои Lightning Network, што работи на ист принцип како Виза и Мастеркард, поевтино е и побрзо е од нив, но се коси со самата идеја за Биткоин односно води кон централизација и се губи јавноста на трансакциите од блокчејнот. Затоа ко расипан грамофон сум и често зборам за менување на наратив од “која цена ќе биде Биткоин следната недела“ и свртување кон фундаменталите на технологијата и нејзината практична употреба. Само така крипто може да иде мејнстрим, ти си чист пример како размислува нормален човек и поставува логички прашања, бара одговор или решенија на проблеми и дали тие би се решиле подобро од постоечките, односно дали ќе имаш бенефит од целата таа работа. Шпекулирањето е убаво за правење пари, и ја го правам тоа, но мислам дека има предобра технологија во блокчејнот, а посебно поновите генерации, да си остане само за шпекуланти да прават или губат пари. Вистинските пари по мое мислење се во солуции кои ќе додаваат вредност на обичниот човек и кои ќе имаат практична употреба и сврзувањето на различните блокчејнови во една мрежа за лесна достапност преку еден терминал за обичниот човек, односно тоа што се нарекува Internet of Blockchains.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,984
3,354
Пак се враќаме на муабетот дека криптото е само за профит и ништо друго во моментов и блиска иднина...
Сите се во крипто од материјален интерес, никој не е од идеолошки причини. Тоа децентрализација, праќање пари без посредник, замена на валути и останата демагогија се прикаски за мали деца.

Еве да прашам, колку од тие што копаат би продолжиле со копање доколку престанат да добиваат надомест? Само за да ја поддржат идејата.
 

Vinter108

Intern
12 август 2015
82
38
Гледам оти со златово неможе да се плаќа па луѓево почнаа да не го купуваат, глупости, го форсирате БТЦ да овозможува трансакции за дрангулашки од неколку долари... Целта на БТЦ никогаш не ни била да биде платежно средство туку safe haven или store of value. Сите кога ќе вложуете у шиткоини и почнуваат да тонат или кога цела берза тоне, тоа што правите е одите во USDT или BTC, единствен страв ќе биде кога BTC ќе биде прегазен од ETH 2.0 во наредниве година, две во market cap, е тогаш тој safe haven нема да постои и ќе молите бога BTC пак да се врати #1.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,198
4,459
SK
Kaко може „safe haven“ да биде нешто чија вредност нестабилно варира?
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
667
669
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Kaко може „safe haven“ да биде нешто чија вредност нестабилно варира?
Safe Heaven ва крипто светот, луѓе што се инвестирани во крипто во периоди како овој кога на се паѓа цената, продаваат алтови и купуваат Биткоин зошто неговата цена процентуално паѓа помалку од другите алткоини, или менуваат во стејблкоини, на тој начин се штити вредноста на портофолиото. Почесно е да се каже злато за крипто светот, а не директно да се споредува со златото или други скапоцени метали. Може со тек на време ќе стане еквивалентен на злато во генерална смисла на зборот, а за тоа да се случи како што викаш, ќе треба да биде далеку постабилен одошто е сега.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,026
4,327
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Па чуму да хордаме и ходламе биткоини уште од сега, ако за 10 години би било нешто масовно? Пак се враќаме на муабетот дека криптото е само за профит и ништо друго во моментов и блиска иднина...
Се согласувам, јас не сум тврдел спротивно. Кажав во другата тема дека технологијата е максимално злоупотребена, ама претпоставувам тоа е нормалниот тек на работите. Кога ќе спласне све и кога луѓето ќе бидат разочарани дека не може преку ноќ да се збогатат од крипто, тогаш ќе може да зборуваме за практична и масовна примена.

Не, нема да ги прочитам, затоа што знам дека нема да ми го одговорат прашањето.
Прашањето? Дечко ти немаше прашање, ти покажа фундаментални непознавања околу тоа како функционираа блокчејн мрежата, мислеше дека Локван треба да му даде на некој копач плус 2 долари за да не плати провизија.
Како мора да добие награда? Ќе му даде 14 долари Локван место 12.

Треба да ми заблагодариш за линковите, а не да ми враќаш со прашање за рудниците во Кина.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,864
9,306
Скопје
Прашањето? Дечко ти немаше прашање, ти покажа фундаментални непознавања околу тоа како функционираа блокчејн мрежата, мислеше дека Локван треба да му даде на некој копач плус 2 долари за да не плати провизија.
Имав многу конкретно прашање на кое продолжуваш да избегнеш одговор.
Се разбира дека ќе имам фундаментални непознавања кога ретко кој го разбира всушност блокчејнот.
За нешто што се промовира како децентрализираност (зависи од твит на Маск, зависи од рудници во Кина, плаќаш ненормални провизии), анонимност (пасоши бараат за регистрации), пре би рекол дека целата фела има фундаментален бреинвош и придонесува за општото лошо :) којзнае шо сè се праи со цела таа моќ.
Треба да ми заблагодариш за линковите
lol
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,198
4,459
SK
Safe Heaven ва крипто светот, луѓе што се инвестирани во крипто во периоди како овој кога на се паѓа цената, продаваат алтови и купуваат Биткоин зошто неговата цена процентуално паѓа помалку од другите алткоини, или менуваат во стејблкоини, на тој начин се штити вредноста на портофолиото. Почесно е да се каже злато за крипто светот, а не директно да се споредува со златото или други скапоцени метали. Може со тек на време ќе стане еквивалентен на злато во генерална смисла на зборот, а за тоа да се случи како што викаш, ќе треба да биде далеку постабилен одошто е сега.
Oва е веќе убаво објаснето и од овој аспект на кажаното немам забелешки. Со тоа што лично мислење ми е дека на долгорочен план е премногу ризично во крипто да се чува повеќе од 5-10% од портфолиото... Не дека денес има нешто што не е ризично.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,864
9,306
Скопје
Со тоа што лично мислење ми е дека на долгорочен план е премногу ризично во крипто да се чува повеќе од 5-10% од портфолиото...
Лично мислење?
Сакаш да кажеш дека... не треба да се вложи повеќе отколку што си спремен да изгубиш?
Ох, не! Не го трубат ова сите, секогаш, секаде.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
667
669
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Oва е веќе убаво објаснето и од овој аспект на кажаното немам забелешки. Со тоа што лично мислење ми е дека на долгорочен план е премногу ризично во крипто да се чува повеќе од 5-10% од портфолиото... Не дека денес има нешто што не е ризично.
Зависи од тоа кој колку е спремен да превземе ризик. Напротив, на долги стази и со постепено вложување во период 1-2 години (dollar cost average), криптото и те како се исплати, но се вложува постепено, а не се ставаат сите пари одеднаш и чекаш ракета до месечината утредента, многу луѓе тука грешат и кога гледаат свингови на цени од +/- 40% на ден ги фаќа страв и си ги кратат загубите. Пример си вложил 100$ во коин што мислиш дека има добар потенцијал на цена од 1$, дропнал на 0.2$, пак вложуваш 100$ во истиот коин, за да излезеш во ќар цената треба да надмине 0.33(3). Ако дропка цената надолу уште подобро, зошто сега за истите пари купуваш повеќе коини и ти се намалува break-even а со тоа шансите да излезеш во профит ти се зголемуваат. Неслучајно најголемите инвеститори кажуваатдека кога сите се плашат, тогаш треба храбро да се инвестира. И битно е да се вложува постепено во подолг временски период и во асални коини кои нема да си останат на дното од табелите. После останува само да не се алчи човек и да си вади профити попат оти колку брзо иде нагоре толку брзо паѓа надолу.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
667
669
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64

Мислите дека ќе продолжи нагоре или ќе се вратиме на иницијалната каписла од 16 декември ($20к) што го започна експлозивниот раст на Биткоин?
 
18 февруари 2020
3
0
Mozi nekoj da kazi iskustvo pri podiganje na pari od IBKR? Slusnav deka nasite banki baraat objasnuvanje za transferot na pari i pecaten dogovor izmegju liceto i IBKR (a takov nema zatoa sto se e elektornski)
Dali e ova vistina i kakvi se vasite iskustva so nasite banki pri podiganje finansiski sredstva od IBKR?
Blagodaram
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,534
Мислења
858,875
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно