• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,330
3,044
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,984
3,354
Самата трансакција би чинела многу повеќе од 12 долари?

Сериозно?
Значи ако сакам да купам нешто со бтц/етц во вредност од 12 долари, ќе ме чини 12 долари, плус 2 пати трансакции (еднаш до мене, и еднаш од мене кон продавницата)? Од кои трансакции секоја чини повеќе од сумата?
Сериозно ова??


Значи колку конечно би ме чинело (во долари) ваквото купување?
36 долари? 50 долари? ...100 долари?

Ова значи дека дури и да имам бтц/етц пак не ми се исплати да купувам секојдневни работи во бтц/етц? Многу лошо, ако е вака.
Да, она што криптоевангелистите не го кажуваат е дека провизиите за трансакции се мнооогу повиски од банкарските, а времетраењето на извршувањето е од неколку десетици до неколку стотици пати пати подолго. И нема да се намалува, само се зголемува. Ама кај да е, ќе ги заменат валутите и банките.
Како и во сите вакви системи, најголем профит прави организаторот, во случајов берзите те менувачниците.

Џаб`л`к. Прошла недела беше триесет.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,026
4,327
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Како и во сите вакви системи, најголем профит прави организаторот, во случајов берзите те менувачниците.
Значи како што напишав и претходно, високите провизии за трансакциите одат кај копачите а не кај берзите. Тоа е наградата што ја добиваат за "копањето". Кога е оптоварена мрежата тогаш времетраењето и цената на провизиите се поголеми. На цената за провизии исто така влијаат и тежината на копањето како и моменталниот вкупен hashrate. Што помал hashrate, тоа потешко се копа и поголема е провизијата.

These high transaction fees coincide with a series of accidents at Chinese coal mines which have taken mining farms in the coal-rich regions of China offline. Bitcoin’s hashrate has fallen some 25% to 125 exahashes a second, according to mining pool-reported data.
This is a combination of ASIC shortages, huge price increases of BTC outpacing difficulty and the sudden hashrate drop, resulting in slower block times, backlog of transactions and extra fees per block,” Compass Mining Chief Business Officer Thomas Heller told CoinDesk.
Како и зошто настанал овој проблем и кои се некои од можните солуции за во иднина може да прочитате овде:

Во врска со начинот на кој функционираат трансакциите ова се две информативни статии:


Не сум ни криптоевангелист, ни копам ни пазарам со крипто, само мислам дека треба подобро да се информираме бар за основните работи пред да пишуваме саркастични трол постови на IT форум во тема стара веќе 10 години.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,198
4,459
SK
Да, она што криптоевангелистите не го кажуваат е дека провизиите за трансакции се мнооогу повиски од банкарските, а времетраењето на извршувањето е од неколку десетици до неколку стотици пати пати подолго. И нема да се намалува, само се зголемува. Ама кај да е, ќе ги заменат валутите и банките.
Како и во сите вакви системи, најголем профит прави организаторот, во случајов берзите те менувачниците.
Криптовалутиве значи се неисплатливи за користење при купување на било што - што е поевтино од просечна овдешна плата, а и тогаш само ако производот не е достапен во ништо друго освен во крипто.

Од друга страна тие криптовалути кои имаат прифатливи цени на трансакции, нив никој не ги сака во трговија... Богами оваков важен аспект како неупотребливост во секојдневни потреби, на толку муабети досега никаде го немав слушнато/прочитано.
 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
545
569
Гледајте на бтц и етх како злато и сребро, не идеш да купиш маица на пазар со злато, со тек на времето тежината на трансакциите ќе се зголемува, а со тоа и провизијата, моментално на бтц е 17 долари ама беше и над 50 пред некој ден. Затоа има други алт коинс кои се со многу мала провизија и брзи трансакции, но истите не се базираат на proof of work(копање со графички или мајнери) туку на proof of stake(cardano) или proof of spacе(познатата chia) и proof of history(solana)
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,864
9,306
Скопје
Затоа има други алт коинс
За кое бе друже, за кое?
Секаде каде што има плаќања или донации со криптовалути бараат 99% bitcoin/ETH.
These high transaction fees coincide with a series of accidents at Chinese coal mines which have taken mining farms in the coal-rich regions of China offline.
Ама нели децентрализирани беа што има врска сеа тоа шо се десило таму у рудници у Кина?
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,198
4,459
SK
Гледајте на бтц и етх како злато и сребро, не идеш да купиш маица на пазар со злато, со тек на времето тежината на трансакциите ќе се зголемува, а со тоа и провизијата, моментално на бтц е 17 долари ама беше и над 50 пред некој ден.
бтц/етц е платежно средство во онлајн продавница. Од друга страна мене досега во ниедна продавница не ми побарале да платам во злато/сребро... Разбирам што кажуваш - ти ги гледаш криптовалутите како подобар избор/начин на штедење, ама тоа не е она со што ги промовираат. Ги промовираат како подобра замена за фиатот.

Со ваква цена на трансакции, тоа не може никогаш да бидат. А тие криптовалути со proof of stake/spacе/history ... Што можеш со нив да купиш? Скоро сите бараат бтц/етц.Етц во 2.0 ќе биде базиран на proof of stake?
Како ќе функционира генерирањето на нови коини тогаш?
 

Vinter108

Intern
12 август 2015
82
38
Ама го сетив врвов браво, треба да си отворам ЈутЈуб каналче. :love:

Спремајте се за 20к BTC, буквално сите шо купија БТЦ на 20к во 2017 се сега пак влезени, red alert...
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,026
4,327
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Ама нели децентрализирани беа што има врска сеа тоа шо се десило таму у рудници у Кина
Зошто мислиш дека треба да имаме одговор на сите твои прашања и ги поставуваш како ние да сме го измислиле криптото? Ако стварно те интересира темата и не доаѓаш овде само да тролаш, тогаш за почеток можеш да ги прочиташ статиите што ги постирав па после да продолжиш понатаму, па можда ќе дојдеш со некое конструктивно мислење.
 

bugggg

Intern
21 јуни 2017
33
22
бтц/етц е платежно средство во онлајн продавница. Од друга страна мене досега во ниедна продавница не ми побарале да платам во злато/сребро... Разбирам што кажуваш - ти ги гледаш криптовалутите како подобар избор/начин на штедење, ама тоа не е она со што ги промовираат. Ги промовираат како подобра замена за фиатот.

Со ваква цена на трансакции, тоа не може никогаш да бидат. А тие криптовалути со proof of stake/spacе/history ... Што можеш со нив да купиш? Скоро сите бараат бтц/етц.Етц во 2.0 ќе биде базиран на proof of stake?
Како ќе функционира генерирањето на нови коини тогаш?
По знакот на почетната страна прифаќаат и LTC а кај litecoin провизијата е значително помала а и трансакцијата веројатно ке се изврши побрзо така да веројатно со ltc ке можеш да завршиш работа.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,984
3,354
Значи како што напишав и претходно, високите провизии за трансакциите одат кај копачите а не кај берзите. Тоа е наградата што ја добиваат за "копањето". Кога е оптоварена мрежата тогаш времетраењето и цената на провизиите се поголеми. На цената за провизии исто така влијаат и тежината на копањето како и моменталниот вкупен hashrate. Што помал hashrate, тоа потешко се копа и поголема е провизијата.Како и зошто настанал овој проблем и кои се некои од можните солуции за во иднина може да прочитате овде:

Во врска со начинот на кој функционираат трансакциите ова се две информативни статии:


Не сум ни криптоевангелист, ни копам ни пазарам со крипто, само мислам дека треба подобро да се информираме бар за основните работи пред да пишуваме саркастични трол постови на IT форум во тема стара веќе 10 години.
Не прозвав конкретно никого, но штом се почувствува така, ајде информирај нѐ.

Еве сосема конкретна и реална ситуација и прашањата што произлегуваат од неа.
@Lokvan треба да уплати биткоин во вредност од 12 долари. Ама нема биткоин и други криптовалути, има само денари. Како наједноставно и најбрзо да ја направи уплатата? Колку ќе го чини вкупно? Колку од таа сума одат на продавачот, колку за посредници, колку за мрежата односно копачите? Колку ќе трае сето тоа?
Не постирај линкови, само пиши тука конкретни начини и бројки.
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
584
403
На гробишта
Пред некој ден пуштив 1 милион сатошиња и ни 1000 не ми зедоа како провизија незнам шо глупости трескате тука
 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
545
569

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
584
403
На гробишта

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
545
569
transaction fee 17$ на колкава сума, од 1 биткоин? 10 битоини? 0.00001 биткоин?
Тоа зависи од брзината на трансакцијата, поголемо fee побрзо ќе помине, помало и може да не помиме никад, горе на линкот е некој просек
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,330
3,044
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Значи како што напишав и претходно, високите провизии за трансакциите одат кај копачите а не кај берзите. Тоа е наградата што ја добиваат за "копањето". Кога е оптоварена мрежата тогаш времетраењето и цената на провизиите се поголеми. На цената за провизии исто така влијаат и тежината на копањето како и моменталниот вкупен hashrate. Што помал hashrate, тоа потешко се копа и поголема е провизијата.Како и зошто настанал овој проблем и кои се некои од можните солуции за во иднина може да прочитате овде:

Во врска со начинот на кој функционираат трансакциите ова се две информативни статии:


Не сум ни криптоевангелист, ни копам ни пазарам со крипто, само мислам дека треба подобро да се информираме бар за основните работи пред да пишуваме саркастични трол постови на IT форум во тема стара веќе 10 години.
Јас колку што успеав да прочитам тука, или ќе чекаш со саати, или ќе сетираш лајтниг што ќе те кошта пари иницијално, или ќе си платиш ко попче (десетици долари).
Ниеден од начиниве не е некое олеснување на високите цени по трансакција.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,302
5,761
Мелмак
Во последното WAN Show на LTT објаснија и околу делот со „обновливи извори на енергија“ кои се користат во крипто рударење. Во основа бројката што ја расфрлаат дека 75% се рудари на обновлива енергија е извртена.

Фактички точната реченица била дека 75% од рударите користат и некоја форма на обновливи извори на енергија. Без да е специфицирано во колкава мера.

Што значи крајниот процент на тоа колку од електричната енергија потрошена за рударење доаѓа од обновливи извори на енергија не е познат и ако го ислушате подкастот Линус вика дека е многу мал процент.

Значи чуле не дочуле приказни за хајп.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
4,013
3,734
Во последното WAN Show на LTT објаснија и околу делот со „обновливи извори на енергија“ кои се користат во крипто рударење. Во основа бројката што ја расфрлаат дека 75% се рудари на обновлива енергија е извртена.

Фактички точната реченица била дека 75% од рударите користат и некоја форма на обновливи извори на енергија. Без да е специфицирано во колкава мера.

Што значи крајниот процент на тоа колку од електричната енергија потрошена за рударење доаѓа од обновливи извори на енергија не е познат и ако го ислушате подкастот Линус вика дека е многу мал процент.

Значи чуле не дочуле приказни за хајп.
Какви глупости. 75% па уште. Не се тоа обновливи погрешно си разбрал. Тоа се за корисникот "обновливи". Односно бесплатни. На работа, во изнајмениот стан, во заедничка гаража, во арачиново, во камп, во дебар, во кампус, во смештај, во полошко, во комшиски штекер...

Тоа мислат под обновливи. Мислам дека се разбравме сега. И точен е процентот, околу 75% се движи.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,026
4,327
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Не прозвав конкретно никого, но штом се почувствува така, ајде информирај нѐ.

Еве сосема конкретна и реална ситуација и прашањата што произлегуваат од неа.
@Lokvan треба да уплати биткоин во вредност од 12 долари. Ама нема биткоин и други криптовалути, има само денари. Како наједноставно и најбрзо да ја направи уплатата? Колку ќе го чини вкупно? Колку од таа сума одат на продавачот, колку за посредници, колку за мрежата односно копачите? Колку ќе трае сето тоа?
Не постирај линкови, само пиши тука конкретни начини и бројки.
Воопшто не се почувствував прозван, само ја искоментирав твојата констатација за да ги дообјаснам работите дека берзите не ја дикрираат провизијата.

А све тоа што го прашуваш во конкретниот пример зависи од повеќе фактори и како што му кажав и на Авид, не знам зошто мислиш дека јас можам да ти пишам конкретно колку ќе плати за 12 долари. Ниту пак ме интересира сега да проверувам. Не го измислив и продавам јас биткоинот. Ослободете се од тој "версус" менталитет. Само споделив корисни информации бидејќи истите прашања ги имав и јас и се информирав од тие текстови.

Јас колку што успеав да прочитам тука, или ќе чекаш со саати, или ќе сетираш лајтниг што ќе те кошта пари иницијално, или ќе си платиш ко попче (десетици долари).
Ниеден од начиниве не е некое олеснување на високите цени по трансакција.
Фала богу некој прочитал. Да, колку што знам јас тоа се најдобрите решенија во моментов, а подолгорочно е како што спомна некој погоре да се премине на друг механизам како proof of stake и слични, или да спласне хајпот и да се растерети мрежата...
 

SimeonS

Intern
4 февруари 2017
35
15
Прашање околу купување алткоинс, би сакал да купам hedera hashgraph и некои слични со дебитна картичка но ако добро видов конкретно на коинмама немаше опција за тоа крипто. Како би можел да го купам тоа крипто со дебитна или има полесен начин (од она што читав уназад во дискусииве со конверзии од едно крипто во друго ама не ми беше баш јасно). доколку некој има нерви за објаснување или некој ресурс со веќе објаснети постапки ќе ми биде од помош :D
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,330
3,044
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Фала богу некој прочитал. Да, колку што знам јас тоа се најдобрите решенија во моментов, а подолгорочно е како што спомна некој погоре да се премине на друг механизам како proof of stake и слични, или да спласне хајпот и да се растерети мрежата...
А нели е битка да се користи крипто уште помасовно, спротивно од растеретување на мрежата?
 

Vinter108

Intern
12 август 2015
82
38

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
667
669
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
75% е нереална цифра зошто само во една провинција во Кина од каде што доаѓа ~40% од целокупниот светски хашрејт теглат струја от електрични централи што произведуваат струја на јаглен. Во Европа можеби e 75% (и ова ми стое оптимистички) зошто најголемите мајнери се во Исланд и користат геотермална енергија. Не сум сигурен каква е ситуацијата во другиот дел од светот, ако памтам добро, во Русија големите мајнери се на енергија од природен гас (необновлив извор), во Америка од нуклеарни централи(обновлив извор), два извори што во споредба со јаглен не загадуваат многу.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,534
Мислења
858,877
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно