• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
667
669
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
А шо ќар ќе има некој кит од нападот? Дали нема сам ќе си ја уништи вредноста на неговото портофолио? Коа ќе видиш поисплатливо е да нападнеш PoW крипто одколку PoS крипто, а посебно некој со огромен маркет кап како ЕТХ. За едниот не ти треба да купуваш коини за другиот ти треба и што кога ќе го нападнеш ЕТХ со 51% кога сам ке си ја уништиш вредноста на тој 51% удел што си го купил .... Или тоа треба да помине онака испод радар и никој нема да знае дека некој направил напад со 51% и вредноста на тој коин ќе си остане? Ми нема многу логика муабетов.
 

mitakc

Intern
20 декември 2017
17
6
POW е подобар систем него POS за сигурност зашто некој троши енергија, опрема и истражување каде има најефтина струја.
POS може некој кит да вложи и да го контролира целиот блокџејн.. Тоа со биткоин малку тешко...
Да затоа 50% од мајнинг хаш рејт го држи Кина. Супер децентрилизирано нема што. Не за џабе дропна цената на биткоин кога се поплавија таму некои фарми во Кина пред еден месец.
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Да затоа 50% од мајнинг хаш рејт го држи Кина. Супер децентрилизирано нема што. Не за џабе дропна цената на биткоин кога се поплавија таму некои фарми во Кина пред еден месец.
More than 60% of Ethereum nodes run in the cloud, mostly on Amazon Web Services
Good guy jeff..
Мислењето е автоматски споено:

А шо ќар ќе има некој кит од нападот? Дали нема сам ќе си ја уништи вредноста на неговото портофолио? Коа ќе видиш поисплатливо е да нападнеш PoW крипто одколку PoS крипто, а посебно некој со огромен маркет кап како ЕТХ. За едниот не ти треба да купуваш коини за другиот ти треба и што кога ќе го нападнеш ЕТХ со 51% кога сам ке си ја уништиш вредноста на тој 51% удел што си го купил .... Или тоа треба да помине онака испод радар и никој нема да знае дека некој направил напад со 51% и вредноста на тој коин ќе си остане? Ми нема многу логика муабетов.
 

Vinter108

Intern
12 август 2015
82
38
Бутнав во Шиба Ину само за да имам да навивам у шиткоин шо ќе го престаса DOGE и на Елон и на мајка му да им се измочам у фаца.

Виталик saves the day, мајсторот изгоре 7.2 милијарди долари од SHIBA, 41% од total supply...Transaction ID:
 
Последна промена:

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
667
669
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Значи го докажуваш она што го зборев погоре. Затоа сега ЕОС се никој и ништо. Каква работа завршиле, алал да им е. Сите други PoS прокети сигурно по овој пат ќе фатат да нема дилема.
Мислењето е автоматски споено:

Бутнав во Шиба Ину само за да имам да навивам у шиткоин шо ќе го престаса DOGE и на Елон и на мајка му да им се измочам у фаца.

Виталик saves the day, мајсторот изгоре 7.2 милијарди долари од SHIBA, 41% од total supply...Transaction ID:
И ја ставив илјадарче па кај сака нека иде коинот 05-16 23:40:10SHIB/USDT Market Buy 0.00001312. Иам и некои таргети подоле ако дропне. Глеам твитеров се попали по веста, можда ќе пумпа наскоро.

A од други вести, но не знам колку е точно.

 
Последна промена:

Duke

Gaining Experience
15 ноември 2016
151
93
Од каде можам да набавам риг?
И дали ги има како такви производи готови склопени?
Ако некој знае да сподели.

Фала однапред
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,792
9,205
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Имаше онакво со лагата и нозете. Моментално, толку и се смалија ноџињата да веќе поисплатливо е со раце да се влече по земја.

Во превод, се потроши влезот на нови будали, со старите тешко се игра пошто се влезени за профит не за потенцијална употребна вредност, промена свет/економии/чуда. Потребно е да се прекине циклусот (пукне балонот), целата фама да генерира медиумски џагор, да се набие чивијата во нов потенцијал за циклусот да почне наново.

Овој балон ќе треба да пукне до кај 33к за биткоин за да почне јово наново до кај 75-100к. Следната крипто зима ќе трае месеци наместо години затоа што веќе има постоечка тракција.

Дали како и кога оваа понзи казино шема ќе добие практична реализација и начелно реална употребна вредност во секојдневието останува отворено прашање.

Досега, "крипто" измамата (нема нит крипто нит валута реално во цела заебанција) се возеше само и само од потреба за брза пара, никој не купил крипто заради тоа што криптото му го подобрило животот, сменил нешто, итн итн. Дури и загуба или добивка во казино или во кладилница нуди подобро искуство него ли ебавање со овие програмчичи на кои некој потрошил 15тина програмски саати и 10тина илјади долари и на крај добил "проект" вреден милјарди. (‘I made doge in like two hours’: Dogecoin creator says he ‘didn’t consider’ environmental impact)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,859
11,133
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
  • Ми се допаѓа
Реакции: Duke
И

Избришан член 18474

Гостин
Имаше онакво со лагата и нозете. Моментално, толку и се смалија ноџињата да веќе поисплатливо е со раце да се влече по земја.

Во превод, се потроши влезот на нови будали, со старите тешко се игра пошто се влезени за профит не за потенцијална употребна вредност, промена свет/економии/чуда. Потребно е да се прекине циклусот (пукне балонот), целата фама да генерира медиумски џагор, да се набие чивијата во нов потенцијал за циклусот да почне наново.

Овој балон ќе треба да пукне до кај 33к за биткоин за да почне јово наново до кај 75-100к. Следната крипто зима ќе трае месеци наместо години затоа што веќе има постоечка тракција.

Дали како и кога оваа понзи казино шема ќе добие практична реализација и начелно реална употребна вредност во секојдневието останува отворено прашање.

Досега, "крипто" измамата (нема нит крипто нит валута реално во цела заебанција) се возеше само и само од потреба за брза пара, никој не купил крипто заради тоа што криптото му го подобрило животот, сменил нешто, итн итн. Дури и загуба или добивка во казино или во кладилница нуди подобро искуство него ли ебавање со овие програмчичи на кои некој потрошил 15тина програмски саати и 10тина илјади долари и на крај добил "проект" вреден милјарди. (‘I made doge in like two hours’: Dogecoin creator says he ‘didn’t consider’ environmental impact)
Кај си стар друже одамна те снема. Чуваш ли бтц, ако те слушаше некој ќе беше како оној економистот да го слушаш и на крај скокна бтц од 3к на 62к...
 

Overdrive

On your way to fame
23 јуни 2010
480
504
Имаше онакво со лагата и нозете. Моментално, толку и се смалија ноџињата да веќе поисплатливо е со раце да се влече по земја.

Во превод, се потроши влезот на нови будали, со старите тешко се игра пошто се влезени за профит не за потенцијална употребна вредност, промена свет/економии/чуда. Потребно е да се прекине циклусот (пукне балонот), целата фама да генерира медиумски џагор, да се набие чивијата во нов потенцијал за циклусот да почне наново.

Овој балон ќе треба да пукне до кај 33к за биткоин за да почне јово наново до кај 75-100к. Следната крипто зима ќе трае месеци наместо години затоа што веќе има постоечка тракција.

Дали како и кога оваа понзи казино шема ќе добие практична реализација и начелно реална употребна вредност во секојдневието останува отворено прашање.

Досега, "крипто" измамата (нема нит крипто нит валута реално во цела заебанција) се возеше само и само од потреба за брза пара, никој не купил крипто заради тоа што криптото му го подобрило животот, сменил нешто, итн итн. Дури и загуба или добивка во казино или во кладилница нуди подобро искуство него ли ебавање со овие програмчичи на кои некој потрошил 15тина програмски саати и 10тина илјади долари и на крај добил "проект" вреден милјарди. (‘I made doge in like two hours’: Dogecoin creator says he ‘didn’t consider’ environmental impact)
Здраво пак!

Ќе си цитирам дел од мислењето од октомври 2017-та (Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)), со одредени измени:

Истиот муабет го пишуваш четири-пет осум години. Од тогаш цената на Bitcoin порасна околу 100 1000 пати, исто колку и вредноста на целокупниот пазар за криптовалути.

Во текот на тие неколку години се појавија над 1000 10000 проекти кои имаат издадено свој токен. Поголемиот дел ќе пропаднат затоа што немаат поента, се неспособни, или се измами, ама останатите работат на решавање на вистински проблеми. Тие компании организации, и нивните производи и технологии ќе бидат основа (или пример) за повеќето економски, логистички и социјални процеси во иднина.

Не знам, може си (крипто-)милионер, па си куцаш тука кога ти е досадно..
Секој кој ти ги читал мислењата од тогаш и одлучил да нема ништо со крипто, туку да ги чува парите во банка (нели, на сигурно), изгубил пари.

Ако продолжиме да се среќаваме со ова темпо, се гледаме пак во 2025. Дотогаш, ете, може ќе има пропаднато целава оваа "тивка револуција". Поздрав!
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
225
225
... ама останатите работат на решавање на вистински проблеми ...
Да, како на пример?
Ethereum - смарт контракти
Polkadot - покомплексна архитектура блокчејнови спрегнати меѓу себе со relay chain за да се постигне поголем проток
Cosmos - архитектура за независни блокчејнови со можност за поврзување преку хубови
Uniswap, Balancer, 1Inch - децентрализирани берзи за сродни токени (ERC20 on Ethereum)
Bancor, Thorchain - sidechains со децентрализирани берзи за несродни токени (BTC, LTC, ETH, etc)
Solana - најбрз single threaded smart contract блокчејн што постои, користи техника слична на optimistic database locking за интеграција на паралелна егзекуција во single thread
Filecoin - decentralized data storage
Monero, Zcash, Grin - privacy oriented blockchains
TornadoCash - coin mixer for privacy on Ethereum
Avalanche, Algorand - uniquely different proof of stake consensus algorithms
Synthethics Network Token - деривати на било што на Етереум мрежата
...
...
...
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,864
9,306
Скопје
Ethereum - смарт контракти
Polkadot - покомплексна архитектура блокчејнови спрегнати меѓу себе со relay chain за да се постигне поголем проток
Cosmos - архитектура за независни блокчејнови со можност за поврзување преку хубови
Uniswap, Balancer, 1Inch - децентрализирани берзи за сродни токени (ERC20 on Ethereum)
Bancor, Thorchain - sidechains со децентрализирани берзи за несродни токени (BTC, LTC, ETH, etc)
Solana - најбрз single threaded smart contract блокчејн што постои, користи техника слична на optimistic database locking за интеграција на паралелна егзекуција во single thread
Filecoin - decentralized data storage
Monero, Zcash, Grin - privacy oriented blockchains
TornadoCash - coin mixer for privacy on Ethereum
Avalanche, Algorand - uniquely different proof of stake consensus algorithms
Synthethics Network Token - деривати на било што на Етереум мрежата
...
...
...
Вистински проблеми :LOL:
И, како им оди напредокот во решавањето на „вистинските проблеми“ со оглед на тоа што рмбаат ~10 години?

Еден русин реши милениумски математички проблем за 5-6 години.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,534
Мислења
858,861
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно