• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
478
401
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit

Vinter108

Intern
12 август 2015
82
38
Многу е простачки вака да се исмеваш на било кој макар и треснал глупост, а составот на реченициве ти е како на некој од прво оделение.

За исплатливост од ходлање коини и копање за периодот од јануари до сега не планирам да дискутирам, чартовите си кажуваат убаво, а ако не знаеш да ги глеаш имаш туторијали на јутуб може да си погледнеш.
Хинт 1000 долари на doge во јануари вредеше 40 000 долари пред една недела.

А тоа што браниш концепт креиран пред 30 години и имплементиран во 2007 во биткоин и шо мислиш дека е најдобро решение и не му треба миграција покажува колку си ограничен со размислувањето.
POW e безбеден да иако теоретски може да се преземе мрежата но е неисплатливо, но си размислил која е цената на тоа.
Хинт:
1. Се поголема потрошувачка на електрична енергија која најчесто е од штетни извори за околината и предизвикува глобално затоплување кој е голем проблем со кој се соочуваме и привлекува лош публицитет за криптовалутите.
2. Централизирање на мајнинг операциите кој е против основните принципи на блокчаинот. Во Кина се најголемите мајнинг фарми btw.
3. Бавни трансакции и тешко за скалирање.

POS си има недостаци да. Не за џабе веќе ETH 2.0 5 години го развиваат. Но кога ќе го пуштат ако се биде ок може да ги заборавиш убијците на етериум којшо ги споменуваш како ADA која со години немаат ништо сработено дури сега планираат смарт контрактс да лансираат.
Сите коини шо се POW се осудени на пропаст во иднина освен BTC можеби и не би вложувал во нив.
Тоа е моето мислење.

Имај пријатен ден.
Апсолутно, PoS постави нови стандарди, копањето од Јануари може му донело x2 ама на BSC секоја ден испаѓаат DeFi Slippage Coins кои што одат и до x1000 и тоа за неколку месеци, погледнете ги само SafeMoon, ElonGate и сличните, јесте дека се шиткоини ама луѓе со 20-50$ направија илјадници долари, фактички се исмејуваат врз некој кој шо се дупел со месеци со копање, со подесување па со плаќање сметки и слично. Ама сепак ќар си е ќар и треба да сме горди доколку сме ќариле, сепак криптото е авантура а не трка. Иначе отсекогаш PoS ми биле некако поинтересни, а сега верувам дека конечно го надоа победничкиот концепт со staking, liquidity mining, deflationary coins. Останува да видиме, сепак се зависи од БТЦ, ако паѓа а ќе паѓа, очекувам да допре до 40к во наредниве 2-3 недели, тогаш се ќе отиде во вода, така да паметно е добар дел да се префрли во USDT и да се чека падот па да се изнакупи за следниот циклус.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,177
1,771
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
ова на гравче го имаш гледано или има нешто повеќе што имаш така заклучено?
Во бул сите се експерти, коцкајќи се на проекти стари 2 часа, и навредуваат членови што се занимаваат со крипто сите овие години, и смешно им е како тоа ние чуваме БТЦ, ЕТХ со мнозинство од нашето портфолио, а не некој шиткоини нивни. Ќе дојде ке проигра мечката и ќе се преброиме кои сме.

Ако си зел есента риг, за 3000 еура од прилика, до сега би ископал околу 5-6 етери. И ригот ти вреди 7-8000 евра. 3000 еур во 20 000 евра + сеуште копаш секој месец одредена сума. Ниту коцка, ниту гледање чартови, ништо. Плус си менаџирал ризик со тоа што и да паѓа цената на етер/крипто, пак би имал харвер што вреди нешто.

Ова вие што го кажувате сега, и споредувате е само еден од 3те исходи што можеа да се случат. Во овој случај, вас ви се погодило. Во останатите два, немаше, и ќе бевте во минус. Со копање и менаџирање ризик, Во сите 3 исходи, можете да имате позитивна ствар. Ако оди нагоре имате пак профит(не колку да сте купеле коини), Ако оди sideways, не стагнирате со холдање на токени што не растат туку зголемувате портфолио, и доколку паѓа надоле, пак имате профит, бидејќи имаме ефтина цена на струјата, + можете да компаундирате со ефтини графички и ригови.

Секој паметен човек, не ги става сите јајца во иста кошничка.
 

Vinter108

Intern
12 август 2015
82
38
ова на гравче го имаш гледано или има нешто повеќе што имаш така заклучено?

DOGE 45 центи ATH, тоа кажува се, сврти една страна две наназад ќе видиш дека сум пишал на 18ти Април дека врвот е достигнат и деќа ќе паѓа и ете од тогаш до сега е 20% доле.
Мислењето е автоматски споено:

Во бул сите се експерти, коцкајќи се на проекти стари 2 часа, и навредуваат членови што се занимаваат со крипто сите овие години, и смешно им е како тоа ние чуваме БТЦ, ЕТХ со мнозинство од нашето портфолио, а не некој шиткоини нивни. Ќе дојде ке проигра мечката и ќе се преброиме кои сме.

Ако си зел есента риг, за 3000 еура од прилика, до сега би ископал околу 5-6 етери. И ригот ти вреди 7-8000 евра. 3000 еур во 20 000 евра + сеуште копаш секој месец одредена сума. Ниту коцка, ниту гледање чартови, ништо. Плус си менаџирал ризик со тоа што и да паѓа цената на етер/крипто, пак би имал харвер што вреди нешто.

Ова вие што го кажувате сега, и споредувате е само еден од 3те исходи што можеа да се случат. Во овој случај, вас ви се погодило. Во останатите два, немаше, и ќе бевте во минус. Со копање и менаџирање ризик, Во сите 3 исходи, можете да имате позитивна ствар. Ако оди нагоре имате пак профит(не колку да сте купеле коини), Ако оди sideways, не стагнирате со холдање на токени што не растат туку зголемувате портфолио, и доколку паѓа надоле, пак имате профит, бидејќи имаме ефтина цена на струјата, + можете да компаундирате со ефтини графички и ригови.

Секој паметен човек, не ги става сите јајца во иста кошничка.
Друже ако копаш БТЦ и ЕТХ не си brainiac, ти можеш да бидеш во криптото и од 2010та, ама со моменталниов тренд дечурлаана со инвестирана 1000ка прави милиони, а глеам и поентата ја немаш сфатено на мислењето.

"Секој паметен човек, не ги става сите јајца во иста кошничка." Тоа и беше целта на мислењето, дека не секогаш копањето БТЦ и ЕТХ (PoW) се најпрофитабилни и дека со малo диверзифицирање во staking, liquidity mining и одредени популарни шиткоини би можел да направиш многу повеќе од сите твои ригови и ископани БТЦ и ЕТХ.
 
Последна промена:

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,177
1,771
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
DOGE 45 центи ATH, тоа кажува се, сврти една страна две наназад ќе видиш дека сум пишал на 18ти Април дека врвот е достигнат и деќа ќе паѓа и ете од тогаш до сега е 20% доле.
Мислењето е автоматски споено:Друже ако копаш БТЦ и ЕТХ не си brainiac, ти можеш да бидеш во криптото и од 2010та, ама со моменталниов тренд дечурлаана со инвестирана 1000ка прави милиони, а глеам и поентата ја немаш сфатено на мислењето.

"Секој паметен човек, не ги става сите јајца во иста кошничка." Тоа и беше целта на мислењето, дека не секогаш копањето БТЦ и ЕТХ (PoW) се најпрофитабилни и дека со малo диверзифицирање во staking, liquidity mining и одредени популарни шиткоини би можел да направиш многу повеќе од сите твои ригови и ископани БТЦ и ЕТХ.
Другар малце си го утнал човекот со кој разговараш.
Нема протокол на етх кој го немам искористено, и фарма која ја немам фармано. Не само тоа, бета тестер сум на OE, Arbitrum, xDAI. Воедно ОГ член на SNX и AAVE.
Само за трансакции последниве неколку месеци имам потрошено 10 етереуми, кои ти чисто сумљам дека некогаш ќе ги видиш.
gas.PNG
Или пак топ 500 корисници на дефи протоколи во свет,
degen.PNG
Само прошла недела добив airdrop од Ampleforth За користење на нивниот протокол преку една година, вреден околу 15-20000$
ampl.PNG '
Но лесно е да даваме заклучоци и да се прчиме со шиткоини, и тоа кој колку заработил на pump and dump шеми како доге, или пирамидални скемови како safemoon. За тој некој кој со 1000 долари направил 1 милион, милион луѓе изгубиле сите пари.

Незнам од каде ти толкава храброст да советуваш почетници кои немаат никакво познавање од секторот, да влегуваат во такви скемови. Боље нека одат во казино, исти се шансите на добивка.
Тоа што јас советувам секој почетник да почне со Биткоин и Етериум, барем со 90% е најдобар совет кој некој што сака да влезе во крипто може да го добие. Камо мене некој да ми кажеше пред многу години да не купувам глупости туку биткоин и етх, па сега ке го гледав тој човек како светец.
Очекувам извинување од тебе @Vinter108
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
584
403
На гробишта
Нејќам да ви се мешам во муабетот ама не е сепак паметно да чуваме ЕТH и BTC и исто така "shitcoins" мислам евентуално можи еден од "shitcoins" да оди mainstream и да се користи колку другите така или има тука некоја друга препрека што не ја гледам
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
225
225
Другар малце си го утнал човекот со кој разговараш.
Нема протокол на етх кој го немам искористено, и фарма која ја немам фармано. Не само тоа, бета тестер сум на OE, Arbitrum, xDAI. Воедно ОГ член на SNX и AAVE.
Само за трансакции последниве неколку месеци имам потрошено 10 етереуми, кои ти чисто сумљам дека некогаш ќе ги видиш.

Или пак топ 500 корисници на дефи протоколи во свет,

Само прошла недела добив airdrop од Ampleforth За користење на нивниот протокол преку една година, вреден околу 15-20000$

...

Но лесно е да даваме заклучоци и да се прчиме со шиткоини, и тоа кој колку заработил на pump and dump шеми како доге, или пирамидални скемови како safemoon. За тој некој кој со 1000 долари направил 1 милион, милион луѓе изгубиле сите пари.

Незнам од каде ти толкава храброст да советуваш почетници кои немаат никакво познавање од секторот, да влегуваат во такви скемови. Боље нека одат во казино, исти се шансите на добивка.
Тоа што јас советувам секој почетник да почне со Биткоин и Етериум, барем со 90% е најдобар совет кој некој што сака да влезе во крипто може да го добие. Камо мене некој да ми кажеше пред многу години да не купувам глупости туку биткоин и етх, па сега ке го гледав тој човек како светец.
Очекувам извинување од тебе @Vinter108
Честито од мене за продуктивно а и профитабилно работење :)

Мада не ти е баш паметно да се експонираш со бројки колку имаш, криминалците сеуште не знаат што е тоа крипто и колку може да се ќари со киднапирање на права личност, ама веќе сфаќаат и се случува се повеќе и повеќе.

Зборувам и за ситните (улични) криминалци и за крупните (на власт) криминалци во секоја држава насекаде низ светот, и од двете групи треба добро да се пазиш.

Советот за почетници и јас исто го препорачувам, 80-90% биткоин и етереум, коцкање со шиткоини со помали суми првите неколку години.

А за копањето ептен не се согласувам дека вреди, ги имам правено тие анализи со историските чартови на цени и хашрејтови, и стално е било поисплатливо да си купиш биткоин и етереум и да ги ходлаш отколку со ригови да се ебаваш.

А тие што се плашат од флуктуациите и мислат дека при пад на цената со ригот помалку ќе зијанат, и за нив има ептен едноставно решение: Наместо 1000EUR да ставиш во крипто, стави 500EUR во крипто и остави ги другите настрана во кеш да ти стојат, така ќе фатиш помалку профит при раст, но при пад нема никогаш да изгубиш повеќе од 50% од влогот, а без разлика криптото дали ќе оди нагоре или надоле, во секој случај ќе бидиш подобар од копачите.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,177
1,771
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
@Sancho Sanchez За тие што почнале да копаат изминатата година, вреди, бидејќи сега добиваат само награда, т.е за 50тина евра струја месечно добиваат многу повеќе крипто, наместо да прават дца. За сите останати, јас дури и пред еден месец статија пишав дека не вреди, освен ако цените на графичките не ги најдат по екстремно ниски цени.

Повели и статија моја пишана за мајнингот (бројките се од пред месец дена), и проекциите кој би ги добиле со копање моментално.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
225
225
@Sancho Sanchez За тие што почнале да копаат изминатата година, вреди, бидејќи сега добиваат само награда, т.е за 50тина евра струја месечно добиваат многу повеќе крипто, наместо да прават дца. За сите останати, јас дури и пред еден месец статија пишав дека не вреди, освен ако цените на графичките не ги најдат по екстремно ниски цени.

Повели и статија моја пишана за мајнингот (бројките се од пред месец дена), и проекциите кој би ги добиле со копање моментално.
(y) (y)(y) и за блогот, може ќе научи нешто корисно оваа македонска раја :), извини јас немам ич време сега да го читам, можеби во иднина ќе имам, мада повеќето што читам се технички објасненија како white paper-и например, во секој случај за народот е ептен корисна информација, се надевам имаш читатели за вакви информации.

А заклучокот за копањето и со твојот аргумент пак се сведува на моето, мораш да калкулираш дека графичките ги купиле специјално за копање по пазарни цени, не се важат тие што на среќа нашле по екстремно ниски цени или што веќе имале за играње па успут и нешто ископале во екот.

Исто така можно е да постои некој си краток период во циклусот на криптото од 3-4 години кога е попаметно да се купат графички наместо крипто, ама тешко кој може да го погоди тој краток период, ако те бива за предвидување на циклусите тогаш пак е поисплатливо само крипто да купуваш.
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
800
563
@Sancho Sanchez За тие што почнале да копаат изминатата година, вреди, бидејќи сега добиваат само награда, т.е за 50тина евра струја месечно добиваат многу повеќе крипто, наместо да прават дца. За сите останати, јас дури и пред еден месец статија пишав дека не вреди, освен ако цените на графичките не ги најдат по екстремно ниски цени.

Повели и статија моја пишана за мајнингот (бројките се од пред месец дена), и проекциите кој би ги добиле со копање моментално.
Bravo za statijava, sekoja cest.
 

joeymkk

Intern
9 февруари 2016
31
19
Да не се глупира некој да фрли 7000-8000 евра на мининг риг, парите враќање сега малку морген
 

Vinter108

Intern
12 август 2015
82
38
Другар малце си го утнал човекот со кој разговараш.
Нема протокол на етх кој го немам искористено, и фарма која ја немам фармано. Не само тоа, бета тестер сум на OE, Arbitrum, xDAI. Воедно ОГ член на SNX и AAVE.
Само за трансакции последниве неколку месеци имам потрошено 10 етереуми, кои ти чисто сумљам дека некогаш ќе ги видиш.
Погледнете го атачментот 100227
Или пак топ 500 корисници на дефи протоколи во свет,
Погледнете го атачментот 100228
Само прошла недела добив airdrop од Ampleforth За користење на нивниот протокол преку една година, вреден околу 15-20000$
Погледнете го атачментот 100229'
Но лесно е да даваме заклучоци и да се прчиме со шиткоини, и тоа кој колку заработил на pump and dump шеми како доге, или пирамидални скемови како safemoon. За тој некој кој со 1000 долари направил 1 милион, милион луѓе изгубиле сите пари.

Незнам од каде ти толкава храброст да советуваш почетници кои немаат никакво познавање од секторот, да влегуваат во такви скемови. Боље нека одат во казино, исти се шансите на добивка.
Тоа што јас советувам секој почетник да почне со Биткоин и Етериум, барем со 90% е најдобар совет кој некој што сака да влезе во крипто може да го добие. Камо мене некој да ми кажеше пред многу години да не купувам глупости туку биткоин и етх, па сега ке го гледав тој човек како светец.
Очекувам извинување од тебе @Vinter108
Еве просечно македонче, се фали со фирмите шо му давала ЕТХ за да тестира... 10 ЕТХ тешко дека некогаш ќе сум ги видел ЛОЛ.

Нема за што да се извинам, кажа дека не треба да ги ставаат сите јајца во една иста кошница и затоа ти реплицирав дека не е баш убаво само да се цепа со БТЦ и ЕТХ. Секоја чест за тоа што си фармал се и сешто, да цепаш БТЦ и ЕТХ е ептен конзервативно барем во овој циклус кога се што е поврзано со DeFi рипа ко улаво, airdrops вредни по 20-30к од нигде никаде. Башка, ја не викам да одат all in со SafeMoon, ElonGate или слични пирамиди, туку да истражуваат слични коини што верувај дека ги има и 20-30 долари во PreSale можат да вредат x100 за месец, два кога ќе допрат по 100к трансакции и 20-30к ходлери.

За крај, се е релативно, јас почнав со криптото со алткоини и од 0 успеав да издигнам добар капитал со кој што купив БТЦ и ЕТХ. Така да не секогаш инвестирањето во БТЦ и ЕТХ на почетокот е прав избор. Сега да советуваш почетници да купуваат БТЦ и ЕТХ во овој ATH е лудост, кога ќе дропне ќе им требаат 3-4 години за да се опорават со инвестицијата.
 

mitakc

Intern
20 декември 2017
17
6
Незнам шо е овој нагон со скриншотови покажување заработка и прејудицирање за кој колку имал.
Лечење некој комплекс валда.
А да потрошиш 10 ЕТХ за гас фии е за плачење не за фалење.
 

Vinter108

Intern
12 август 2015
82
38
Незнам шо е овој нагон со скриншотови покажување заработка и прејудицирање за кој колку имал.
Лечење некој комплекс валда.
А да потрошиш 10 ЕТХ за гас фии е за плачење не за фалење.
Тоа е тоа, македончето од нигде никаде ко чир ќе испадне у секоја заедница. :LOL:
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
800
563
40% namaleno profit dosega, znaes sto ke de desi so 1559 juli neli? Ke kopame nekoj so profit od 5 dolari na den
Da da, posle 1559 ke padne meteor the size of texas i ke go snimame armageddon, ke se molime @Oktar da ne spasava, posto nema da ima utre. Moze i internet da snema posle 1559, ne se znae :D
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,128
4,452
Ethermine
www.facebook.com

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
667
669
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Потенцијалот за заработувачка кај алткоини е многу поголем одколку кај БТЦ или ЕТХ, но со тоа доаѓа огромен ризик, додека во ЕТХ и БТЦ е многу помал. Најнакрај зависи кој каква толеранција има за ризик и колкав каптирал вложува и најбитното од се, тајмингот кога се влага со инвестицијата. За ситни суми може е подобро да се вложи во некој алткоин каде има голем потенцијал, но за поголеми суми најдобро е мислам да се направи балансирано портфолио и да се чека погоден момент кога се прават корекции, како на пример што се случува цела оваа седмица и сеуште постои голема неизвесност во која насока ќе се оди пазарот на краток рок. Вечер во 2 саат затвара неделната свеќа на БТЦ и може ќе даде појасен сигнал каде ќе се движиме.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,086
1,862
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
И

Избришан член 18474

Гостин
... може блокчејнот е нерегулиран и децентрализиран, али тоа новчаниците...

+

  • Lehman filed for bankruptcy on September 15, 2008, with $639 billion in assets and $619 billion in debt.1 2View: https://youtu.be/PgGLgygsqus
 

Janetrpovski

Intern
25 мај 2016
1
0
autofarm.network е фарм агрегатор што стејкува наместо тебе и ти прави compound на добиените токени и така добиваш поголем APY на подолг период. Како дополнителна мотивација ти даваат и од нивните токени и во зависност од неговата цена се накачува и APY


Blagodaram za Ova
Celo vreme pravam staking sto na Binance sto na PancakeSwap, ama AutoFarm e malku podobro.
 

Sherminator

Intern
3 јули 2018
43
12
Некој да препорача добри видеа/туториалс за Крипто инвестментс? Од бегинер до адванс левел? Фала однапред
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,534
Мислења
858,867
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно