• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

Delta111

Gaining Experience
23 мај 2010
124
122
Здраво дечки, дали некој има порачувано антмајнер од Cryptocurrency Mining Hardware Supplier bitmain.uk.com
Сакам да порачам но незнам како стоиме ние со државичката дали треба нешто да пријавам, да платам данок итн итн.. или е само едноставно купи и чекај.
Секој одговор би ми бил добредојден, благодарам
На кликање вика “your connection is not private“. Си проверил на нет дека се легитимна компанија, имаат на лагер и праќаат? Провери user feedback да не останеш покус за неколку илјади евра.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,383
3,716
Скопје

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
613
626
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Барам некој што има Американско државјанство. Имено, пријател мој кој скоро беше во Америка купил подарок биткоин во вредност од 400$ од АТМ на coinme.com на аеродоромот во Seattle. Проблемот е што може да го искористи само Американски државјанин, при регистрација на сајтот бара амерички телефон и америчко ID. Ако има некој што може да заврши работа пишете ми во ПП да се договориме.
 

Vinter108

Intern
12 август 2015
75
34
Koj me poslusa za CAKE x2 e veke sega, so verojatnost za x3, maher sum. Ajde cim tolku sakate ke otvoram jutjub kanal i ke spodeluvam vakvi koini so cel da vi gi zadovolam vasite apetiti i da ne mi dosagate so glupi poraki kao vo tipot "ajde koga yt kanal druze", "druze planiras yt da otvoris nekad?". Pozdraf.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,619
8,878
Скопје
Koj me poslusa za CAKE x2 e veke sega, so verojatnost za x3, maher sum. Ajde cim tolku sakate ke otvoram jutjub kanal i ke spodeluvam vakvi koini so cel da vi gi zadovolam vasite apetiti i da ne mi dosagate so glupi poraki kao vo tipot "ajde koga yt kanal druze", "druze planiras yt da otvoris nekad?". Pozdraf.
А колаб кога ќе праите со Стефшеф?
 

Vinter108

Intern
12 август 2015
75
34
А колаб кога ќе праите со Стефшеф?
Koga ke naucam sto e double bottom,double top, cup and handle, Simspon's hair (sideline chick) i ostanati "fibonachi" psy predvidlivi raboti za da mozam da pariram vo collabot a ne da bleam ko tele u sharena vrata dodeka mi vika majstorot stef "cup and handle" a ja mu nosam soljica so kafe...
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,341
1,554
Нема проблем секој е поканет и душман што мисли дека сум нострадамус а не сум.
 

Lepiot

Intern
9 април 2021
1
0
Momci ima li nekoj prodavano cypto vo ova cypto tresor vo charshija? Kako funkcioniraat? Im prefrlas na lice mesto coins od tvoj wallet na nivni wallet i ti davaat pari na raka pa cao prijatno ili kako ide? Cudno mi e isto kako operiraat vo makedonija koga ne e dozvoleno mislam. Ako ima nekoj iskustvo so niv pisete, fala.
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,341
1,554
Ете и јас грешам не бев точен за уни, комп и сите дефи governence token...
 

Vinter108

Intern
12 август 2015
75
34
Човек учи додека е жив, сите правиме грешки, посебно со криптото ништо не е сигурно во ТА, може да дропне 50% у рок од една недела и да се чудиш шо е причината.

Иначе зошто неможам да реагирам на мислења?
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,846
5,028
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Што е муабетот со Dash и велешани? прашувам да знам дали сум сигурен пошто имам нешто ситно :)
Пааа....кога внесуваа првите ASIC-ци кај нас, најмногу отидоа во Велес. Конкретно за копање DASH...а и познавам исто така двајца, браќа се. Членови се тука на форумов....А и пошо ми има дадено сигнал еднаш, недела дена однапред одприлика, дека се спрема нешто големо со DASH... и рипна цената x не знам колку не се сеќавам, x20 пати беше мислам така нешто....може и јаче, знаеш како е со крипто.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
613
626
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Човек учи додека е жив, сите правиме грешки, посебно со криптото ништо не е сигурно во ТА, може да дропне 50% у рок од една недела и да се чудиш шо е причината.
Мислам нема што да се чудиш ако има нагли корекции од 50-60%. Се зимаат профити и/или драстично се сменува сентиментот дали за севкупниот пазар, Биткоин или за некој проект. А дали помага ТА, мислам да, и те како помага за да се идентификуваат повеќе сценарија и оптимални влезни позиции. Еве од вчера драфт за АДА и сценарија кои можеа да се случат врз основа на како се движеа работите, еве сега гледам едното сценарио искочило точно. Не викам дека секогаш ќе се предвидуваат работите, сепак сентиментот е една од најбитните работи во крипто што може да го негира секое предвидување. Кога драстично се мени сентиментот, зимаш ТА и фрлаш низ прозор.
. 1618337090419.png
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,341
1,554
Мислам нема што да се чудиш ако има нагли корекции од 50-60%. Се зимаат профити и/или драстично се сменува сентиментот дали за севкупниот пазар, Биткоин или за некој проект. А дали помага ТА, мислам да, и те како помага за да се идентификуваат повеќе сценарија и оптимални влезни позиции. Еве од вчера драфт за АДА и сценарија кои можеа да се случат врз основа на како се движеа работите, еве сега гледам едното сценарио искочило точно. Не викам дека секогаш ќе се предвидуваат работите, сепак сентиментот е една од најбитните работи во крипто што може да го негира секое предвидување. Кога драстично се мени сентиментот, зимаш ТА и фрлаш низ прозор.
.Погледнете го атачментот 99770
Набљудувам ако затвори над ова ќе биде дост аинтересно.
1618339419920.png
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
613
626
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,619
8,878
Скопје
А бе, а чекајте малку, сакате да ми кажете дека уште не се знае со сигурност каде оди и за што се употребува цела оваа „работна сила“?
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,341
1,554
Не сум ничив финансиски советник и не давам финансиски совети :)
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
613
626
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Да продаваме или да чекаме?
Па по мојава техничка анализа, уште е рано за да се знае сигурно. Далеку од професионалец сум, така да не зимај ова здраво за готово, може да сум грешка.

Треба две работи по мое, црната дебела линја да се воспостави како подлога (донекаде е воспоставена но мислам дека е лабава сеуште) и да помине здраво над црвената тренд линија со retest односно да ја помине и пак да се врати на неа и да се одбие од неа за да не паѓа подолу. А дали ќе продаваш или не, тоа твоја работа.

1618496682726.png
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
156
181
Дечки од кај купувате коли кога ќе го извадите профитот?
Какви коли какви бакрачи, уште на точак се возиме, криптото не го допираме додека биткоинот не надмине милион $, не дека немаме за коли, туку сега ако купам ламбо ќе немам утре за јахта и остров, хи хи хи :p.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,758
1,776
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
849,287
Членови
29,441
Најнов член
Nikii
На врв Дно