• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
138
166
Парите што ќе ти останат после пријавување на приходот најарно да не ги трошиш, можда ќе ти требаат за адвокати после пошто си заработувал пари на нелегален начин.
 
Последна промена:

bugggg

Intern
21 јуни 2017
25
17
Парите што ќе ти останат после пријавување на приходот најарно да не ги трошиш, можда ќе ти требаат за адвокати после пошто си заработувал пари на нелегален начин.
Како тоа нелегален начин? Според кој закон во земјава било што поврзано со криптовалути е нелегално?
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,698
3,870
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
138
166
Како тоа нелегален начин? Според кој закон во земјава било што поврзано со криптовалути е нелегално?
Не е формално нелегално, ама со оглед на тоа што блокираа трансакции од нашите банки кон странски крипто берзи и сеуште спречуваат компании за продажба на крипто да работат во македонија ти го покажува непријателскиот став шо го имаат.

А ти трчаш пак да им дадеш пари.

Не само што ќе им платиш сега, туку се изложуваш на дополнителен ризик да ти најдат замерки во иднина и пак да те малтретираат (јасно е дека шансите за ова се мали, ама зошто сам си купуваш проблем кога немораш, најдобар совет веќе имаш од СтефАнгел погоре).
 

bugggg

Intern
21 јуни 2017
25
17
Не е формално нелегално, ама со оглед на тоа што блокираа трансакции од нашите банки кон странски крипто берзи и сеуште спречуваат компании за продажба на крипто да работат во македонија ти го покажува непријателскиот став шо го имаат.

А ти трчаш пак да им дадеш пари.

Не само што ќе им платиш сега, туку се изложуваш на дополнителен ризик да ти најдат замерки во иднина и пак да те малтретираат (јасно е дека шансите за ова се мали, ама зошто сам си купуваш проблем кога немораш, најдобар совет веќе имаш од СтефАнгел погоре).
Абе советот најдобар е ама и тој не е баш легален ;)
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,317
1,520
Па кога државата не ти овозможува да ги уновчиш и ти прави сопки што ти останува?
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
138
166
Абе советот најдобар е ама и тој не е баш легален ;)
Уште по-нелегално е што над 90% од парите што ни ги земаат завршуваат во корупција.

Ако толку сакаш да бидеш примерен граѓанин неможеш ли да најдеш гладни, болни, или други несреќни луѓе па дирекно да им донираш?

Не само да ги дадеш парите туку и да бидеш сигурен дека 0% ќе завршат во корупција.
 

MartinPP

Gaining Experience
26 јуни 2017
62
74
/root
Дечки има тема посебна за хрдвер за копање или овде може да потпрашам?
Ме интересира за кај нас добри матични со повеќе GPU слотови за копање крипто валути ?
Biostar imas so 6 / 12 GPU, stabilni - Gi ima kaj Zote, samo bi pazel sto bi zemal od kaj nego, proveri si dva pati dali e se ok..

Гледавте некој? :D

Немам и јас којзнае какви познавања од тематикава, ама мислам дека направија каша-попара со информациите. Знаејќи каква публика го гледа Јанко, има три дена главата да им чади. На крај се подизнервира Јанко. :ROFLMAO:

:ROFLMAO: o_O:ROFLMAO:
 

Кристијан Про

Gaining Experience
5 октомври 2012
857
143
Едно прашање во врска со Кракен, креирав акаунт го верификував, ама не можам да купам криптовалути. Ме носи низ процес за Deposit Euro ама таму 300 процедури потврди кој си шо си, дај пасош... Чаре?
1615146022746.png
 

bugggg

Intern
21 јуни 2017
25
17
Едно прашање во врска со Кракен, креирав акаунт го верификував, ама не можам да купам криптовалути. Ме носи низ процес за Deposit Euro ама таму 300 процедури потврди кој си шо си, дај пасош... Чаре?
Погледнете го атачментот 98255
Чаре да потврдиш кој си и што си или да најдеш non-kyc exchange.
 

tazeclence

Intern
4 јануари 2009
161
14
Планирам да купам BTT додека е смешно евтин со пари што ми се вишок и можам да ги прежалам. Станува збор за инвестиција од која ќар би гледал после 10 години можда. Ќе видиме. :)
Дали имате препорака за некој друг евтин алткоин кој би имал потенцијал за 5-6 години?
 

123456

Practice makes perfect
12 април 2013
1,490
1,042
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia
купувате најскапата картица , копаш колку што е рокот за вракање на производот,врати им ја и така у круг додека не извадите некој денар хехе
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,945
4,384
Ethermine
www.facebook.com
купувате најскапата картица , копаш колку што е рокот за вракање на производот,врати им ја и така у круг додека не извадите некој денар хехе
Купуваш 1000 картици кога цената е скоро џабалак на нив , копаш 2 месеца со нив и тамам ги отплаќаш креваш галами по вујни , стрини , чичковци и форуми дека нема залихи и дека цените се драстично кренати до небо и си ги шиткаш ти на таа паника...
Така беше и со брашното и солтта у време на војната.
 

Vinter108

Intern
12 август 2015
71
34
Прави ли некој Staking на CAKE, 137%~ APY моментално, би требало да оди до 20-30$ прилично лесно, освен ако СтефАнгел не го подрече ко Uniswap :)
 

Lazy1

Intern
8 март 2017
13
9
autofarm.network е фарм агрегатор што стејкува наместо тебе и ти прави compound на добиените токени и така добиваш поголем APY на подолг период. Како дополнителна мотивација ти даваат и од нивните токени и во зависност од неговата цена се накачува и APY
 

Vinter108

Intern
12 август 2015
71
34
autofarm.network е фарм агрегатор што стејкува наместо тебе и ти прави compound на добиените токени и така добиваш поголем APY на подолг период. Како дополнителна мотивација ти даваат и од нивните токени и во зависност од неговата цена се накачува и APY
Супер, а кој го плаќа compound-от? Пошо за секоја трансакција треба да платиш fee на BSC, не знам колку е безбедно да им дозволиш они да стакираат место тебе ама па дупло APY имаш, може да се проба со ситно, фала. :)
 

Lazy1

Intern
8 март 2017
13
9
Супер, а кој го плаќа compound-от? Пошо за секоја трансакција треба да платиш fee на BSC, не знам колку е безбедно да им дозволиш они да стакираат место тебе ама па дупло APY имаш, може да се проба со ситно, фала. :)
Они го плаќаат, тоа е предноста нивна што за сите инвестирани токени прават compound одеднаш. Конкретно за CAKE имаат над 200 милиони под контрола и прават околу 50 compounds на ден. За безбедноста, да се зголемува ризикот но досега немале проблеми и имаат вкупно милијарда и нешто под контрола.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,565
Мислења
846,632
Членови
29,351
Најнов член
Catcatcat
На врв Дно