1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

Дискусија во форумот 'Дигитални Крипто-валути' започната од dejan_str, 22 Јули 2011.

 1. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,328
  1,790
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Не ми е јасно само како USDT го поднесува цел овој товар, мене не ми е сигурен ако се деси некаков колапс на берзата, биткоин и етерот барем не се врзани од доларот ...
   
 2. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,710
  1,111
  28 ноември 2015
  Машко
  Затоа е нова технологија и фали прифаќање. Јас се што слушам е колку цената ќе му биде во иднината, не колку луѓе дневно го користат како средство за плаќање и сл.
   
 3. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,038
  2,566
  21 Јануари 2011
  Машко
 4. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,328
  1,790
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Има премногу коинс тоа е проблемот, 80% од нив се копии, форкови и безкорисни кои служат само за профит и измами. Ќе поминат години дур се исчисти ѓубрето а ради човечната алчност тоа може и подолго да трае ...

  бтц јас не го гледам како платежно средство туку повеќе како дигитална замена за злато ... дефи на пример сега цвета во етх а за плаќања и лтц во повеќето случаи е подобра опција ...
   
 5. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,038
  2,566
  21 Јануари 2011
  Машко
  Ќе ја одиграат својата улога ќе ги снема.
  "Дигитално Злато" фино звучи...
   
 6. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,710
  1,111
  28 ноември 2015
  Машко
  Вредноста на биткоин е тоа што никој не го контролира и никој не може да ти ги земе средствата. Тоа за дигитално злато е дискутабилно и периодов покажа колку е неликвиден пазар.
   
 7. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,328
  1,790
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Liquid refers to the ability to transfer hard assets to cash or the state of being in a position where one has sufficient cash on hand to accommodate any and all necessary financial obligations.

  Тоа што е падната цената не значи дека биткоин не е ликвиден. Јас повеќе би рекол дека коини како USDT не се или не нудат целосна гаранција на ликвидност.
   
 8. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,038
  2,566
  21 Јануари 2011
  Машко
  Пад на usdt и usdc последните 24 часа
  Screenshot_20200318-135707_Chrome.jpg Screenshot_20200318-140204_Chrome.jpg
   
 9. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,038
  2,566
  21 Јануари 2011
  Машко
 10. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,710
  1,111
  28 ноември 2015
  Машко
  Булиш е кога е над 1 долар/тетер
   
 11. DeepImpact

  DeepImpact
  Gaining Experience

  186
  53
  8 ноември 2017
  Машко
  криптоброкер, опрема за мајнинг брокер

  View: https://www.youtube.com/watch?v=PZaDSEVuEFU

  BANNING CASH — MORE MONEY
  The post stipulates that central banks can have two approaches to the issuance of the CBDCs. They can either ban all cash, or instead, allow “the general public to make electronic deposits at the central bank.”
  If the former path is chosen, it “removes the one remaining liquidity constraint on the banks, allowing them to expand credit and create new money, almost at will.” If the latter approach is taken, it “provides an extremely powerful way for people to exit the commercial banking system, which is likely to heavily constrain the banks’ ability to create credit.”
  In other words, the first approach is inflationary, the second is deflationary. BitMEX Research concludes that the former is more likely to be chosen since:

  [It is] reasonably consistent with other political and economic trends, namely: increases in experimental and expansionary monetary policy, increased state surveillance, increased use of the internet and electronic systems, increased levels of protection for the banking system, increased levels of state power”

  BitMEX Report: Issuance of CBDCs May Lead to Inflation
   
 12. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,038
  2,566
  21 Јануари 2011
  Машко
  Ауу 161 милиони usdt за 24 часа...
   
 13. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,038
  2,566
  21 Јануари 2011
  Машко
 14. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,710
  1,111
  28 ноември 2015
  Машко
  Abe castenje e lesno ova za 1 nedela se oporavi kako nisto da ne e.
  Pump pa dump.
   
 15. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,038
  2,566
  21 Јануари 2011
  Машко
 16. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,038
  2,566
  21 Јануари 2011
  Машко
 17. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,710
  1,111
  28 ноември 2015
  Машко
  Настрана шалите, ако има некој што знае python и сака да има пасивен приход од тргување нека ме контактира и може да делиме профит со моите стратегии и искуство.
   
 18. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,038
  2,566
  21 Јануари 2011
  Машко
 19. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,038
  2,566
  21 Јануари 2011
  Машко
 20. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,038
  2,566
  21 Јануари 2011
  Машко
 21. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,068
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Што значи тоа ?
   
 22. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,038
  2,566
  21 Јануари 2011
  Машко
  "позитивна корелација"
   
 23. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,710
  1,111
  28 ноември 2015
  Машко
  Тетер принт бррррм брммм
   
 24. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,038
  2,566
  21 Јануари 2011
  Машко
 25. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,038
  2,566
  21 Јануари 2011
  Машко

Сподели

Вчитување...