1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

Дискусија во форумот 'Дигитални Крипто-валути' започната од dejan_str, 22 Јули 2011.

 1. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,970
  21 Јануари 2009
  1st year ROI -, -, -, -... минуси црвенила вриштат пиштат
  најс ))
  и тука почнуеш да се тешиш со класични бизнис муабети
  „па брат така е коа почињаш мора да уложиш многу и да си у загуба, на почетокот тешко е се бориш, ама после брат флоридааа“.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,645
  4,133
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Taka i na 10tata strana na temava kukavme ne se isplatelo ovoa onoa bla bla pa na kraj kraista isturkavme odlicni zarabotki.
   
 3. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,970
  21 Јануари 2009
  Да, пошо си зароботил одлични заработки главна преокупција на форумов ти се огласите.
   
  На barneymk, Bravo, Vinter108 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,645
  4,133
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Може да се рече дека ми е хоби тоа , тепање време . Не дека има заработка од тоа :)
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 5. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,865
  8 Април 2011
  Машко
  Сите ме тролавте не вредело, струја блабла на почетокот ба темава :)
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,645
  4,133
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Јас не тролав :) Си копкав со hd7970-ка цела година.
  Немаш појма како ми беше тогај , имаш графика за гејмање и пц а не можеш ни игра да изиграш , ни на нет да просурфаш од што кочеше многу.
   
  На shifty и dejan_str им се допаѓа ова.
 7. Vinter108

  Vinter108
  Intern

  45
  13
  12 Август 2015
  Машко
  hahahahahahaha ludak :D
   
 8. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  922
  632
  11 ноември 2015
  Машко
  Ако некој продава ETH нека ме контактира ПП.
   
 9. Vinter108

  Vinter108
  Intern

  45
  13
  12 Август 2015
  Машко
  Гледам овие Coinmine One апаратчињава доста актуелни периодов па решив да искалкулирам дали се исплаќа да се земе вакво нешто.

  Цена на уредот = 699$
  Месечна заработка помеѓу 15-20$
  Потрошувачка 160W за 1 час или 3.84kWH за 24 часа.
  Потрошувачка во денари 3.84kWh x 4 денари = негде околу 16 денари на ден, месечно околу 500 денари.
  (ако се земе во предвид евтина/скапа, тогаш просекот испаѓа некаде околу 4 денари за kWh)

  Калкулациите може да варираат, горе наведените пресметки се за цената на Биткоинот да остане иста уште од првиот ден од копањето, секако дека тоа не е можно така да заработувачката ќе варира со оглед на тоа како ќе се движи Биткоинот, може да заработите повеќе а може и помалце.

  Така да, ако ги одземеме тие 500 денари (10$) за струја од месечната заработка тогаш ни испаѓа некаде околу 5-10 долари профит месечно, што е смешки. Целата инвестиција од 699$ би си ја исплатиле за некаде околу 7 години, исто така ова може да биде година минус/плус зависност од цената на Биткоинот во тој период, дали ќе биде качена, намалена или пак иста. Капак на се е инфлацијата. :D

  Се шалам, ова го направив од чиста досада и не знам како овие компании успеваат да добијат добар профит, изгледа луѓе што навистина немаат крипто знаење одат на директна варијанта со овој систем каде што буквално треба да го буцнеш кабелот во штек, да имаш Wi-Fi и тоа е тоа. :)

  Но има нешто супериорно во овие мали направи а тоа е да се биде дел од мрежата на Биткоинот, иако ова е за Lightning Network, но самата помисла дека вие придонесувате за зголемување на заштитата на Биткоинот со тоа што имате running node е доста feel-good чувство без разлика на заработката и верувам дека доста голем број на луѓе се ентузијасти за Биткоинот и дека го купиле овој апарат за поддршка на Биткоин заедницата. :)

  Update: Coinmine One не копа Биткоин, туку Монеро, Даш, Етериум, Грин и слично, но заработката од тие коини автоматски ја префрла во BTC доколку вие го подесите, но сигурен сум дека има и други вакви направи кои можат да копаат BTC.
   
  На damil и gremlin им се допаѓа ова.
 10. vlatko175

  vlatko175
  Gaining Experience

  271
  106
  15 Јули 2008
  Штета, на залига имаат само бели а јас сакав црно.
  Ништо од бизнисот :)
   
  На damil и stefan_off им се допаѓа ова.
 11. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,645
  4,133
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Една графичка од 2500 денари 570ка 4гб и ете ти го истото.Исто така графичката копа 31MH на етх.
  – Hash Rate: Bitcoin 4000-5000 sats/day, Ethereum 30.2 mh/s, Monero 800h/s, GRIN 2.7 gps, Zcash sols/s
  – Power Consumption: 160W
  – Noise Level: 2db
  – OS: MineOS
  – Network: WiFi & Enternet
  – Weight: 5.6KG
  – Warranty: 24 Months
   
  На StefAngel и angelkoski им се допаѓа ова.
 12. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,258
  2,759
  21 Јануари 2011
  Машко
  Шо прајш?
  Шо да прам?
  Шо ќе прајш…
  То е…
   
 13. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  976
  1,186
  9 Јуни 2011
  Машко
  ЗБОГУМ СИРОМАШТИЈО !!! :D:rolleyes:

  [​IMG]
   
  На gremlin и causevd им се допаѓа ова.
 14. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,258
  2,759
  21 Јануари 2011
  Машко
 15. DeepImpact

  DeepImpact
  Gaining Experience

  197
  58
  8 ноември 2017
  Машко
  криптоброкер, опрема за мајнинг брокер
  На causevd му/ѝ се допаѓа ова.
 16. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,840
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
 17. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,258
  2,759
  21 Јануари 2011
  Машко
 18. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  618
  607
  26 Јуни 2012
  Машко
  Некоја помош ако може, како да извадам етх од кракен во кеш. Одамна одев кракен>леопеј(со нивна картица) и немав никакви проблеми но сега видов дека повеќе не ја поддржувале државава па барам алтернатива.
   
  На martin17 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,840
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Продаваш на некој член или одиш на онаа србската страна за продажба 5% +10% данок.
   
 20. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,258
  2,759
  21 Јануари 2011
  Машко
  Прати ги кај мене одма ќе ти дадам кеш.
   
 21. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  431
  356
  4 oктомври 2011
  Машко
  Ти пратив приватно пораче може да средиме ако сакаш.
   
 22. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,207
  4,043
  5 Декември 2009
  Машко
  Ме интересира што мислите за Ripple моментално. Како што гледам држи некое добро темпо. Вреди да се купи некоја паричка, или?

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
 23. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  763
  1,101
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Не, 28% годишна инфлација споредено со 3-4% на бтц и етх. Плус Џед продава месечно по 700к-1м коини, а и наскоро ке има ИПО, што значи ќе се нуди Рипл на фирми, на нашки значи ќе се продава, а купците не верувам дека ќе имаат нешто корист од токенот, кога истата технологија може да се користи и без него. Држи се до ЕТХ и БТЦ моментално и ништо друго не ти треба.
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 24. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,840
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Не вреди да инвестираш во токен каде што 60% од токените ги има компанијата.
  Причина за пампот е заради тоа што ќе се стави на битмекс, како викаат buy the rumors sell the news

  View: https://twitter.com/BitMEXdotcom/status/1224494544525201408
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 25. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,258
  2,759
  21 Јануари 2011
  Машко
  Излегува на берза 4 август 2013 година по цена од $0.01 денес се продава за $0.28
  Значи на вложени $1000 имаш $28000
   

Сподели

Вчитување...