1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

Дискусија во форумот 'Дигитални Крипто-валути' започната од dejan_str, 22 Јули 2011.

 1. User12

  User12
  Intern

  5
  1
  10 Јуни 2018
  [​IMG]
   
  На Depatt му/ѝ се допаѓа ова.
 2. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,377
  873
  28 ноември 2015
  Машко
  Welcome to the club, тоа е од почетокот на годината.
   
 3. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  458
  290
  28 ноември 2014
  Машко
  Здраво, може ли некој да ми објасни/помогне во врска со Binance. Сакам да купам Bitcoin, како после доколку го продадам јас ги зимам парите? Или како и да оди тоа?
  Нов сум, ме интересира, но не сум толку упатен.
   
 4. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,204
  3,318
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Kupuvas od decki , prodavas na decki.
   
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
 5. krema

  krema
  Professor

  9,488
  9,194
  24 Јуни 2009
  Машко
  Дај ми го - на ти го. :)
   
  stefan_off, Deksa и на mkiptv им се допаѓа ова.
 6. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,377
  873
  28 ноември 2015
  Машко
  Скенираш qr code и другарот ти бега со биткоините
   
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  458
  290
  28 ноември 2014
  Машко
  Хахахаха!!!


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 8. krema

  krema
  Professor

  9,488
  9,194
  24 Јуни 2009
  Машко
  Си копале на државен трошок во нуклеарна централа. :D

   
 9. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,377
  873
  28 ноември 2015
  Машко
  Па на вакви централи и помага да имаат констатно трошење за да се профитабилни :)
   
 10. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,377
  873
  28 ноември 2015
  Машко
 11. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,452
  1,886
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Шо се дешава со cryptopia?
   
 12. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,012
  536
  12 Април 2017
  Машко
  Ја хакнаа пред едно 6 месеци и немаа пари да ја покријат штетата на корисниците па отидоа во стечај. И сега Grand Thornson го водат случајот. Од време на време објавуваат некој пост да заматат ум, али јас не очекувам да се врат.

  Многу луге изгубија криптовалути од тоа, иако сите им велат да чуваат во свој паричник.
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 13. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,452
  1,886
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Знам дека беше down едно време, па се вратија online, па сега пак down.

  Имам некои евтини валути таму, реков да проверам шо како е, но...
   
 14. rx480

  rx480
  Intern

  16
  3
  30 ноември 2017
  Машко
  здраво дечки
  паметно ли е ЕТЦ да разменам за ЕТХ
  на 13ти ЕТЦ има форк и мислам дека до тогаш цената ке се напумпа малку
  а после форк ке падне
  ваше мислење ?
   
 15. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  631
  886
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  зависи за колкава сума се работи. ЕТЦ веќе имаше памп, не верувам дека ќе оди нагоре, веќе е израчунато во цената, додека пак ЕТХ ќе пумпа повеќе септември и октомври по најавата на Бикон Чејн.
  Се со зависи од тебе и од сумата Јас лично би одел 20:80 Етц:Етх
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  918
  462
  5 Јуни 2007
  Машко
  Дечки, има некој искуство со кракен и еве сеа по ново бинанс нели ја одобрија Македонија за тргување? НА кракен имамо верификувано акаунт со сметка во Тутунска се поврзано ама незнам дали ако повлечам пари ќе ми стигнат за сигурно и кои се искуствата на другите да чујам. Имам некои етериуми за продавање и биткоини од блиски другари па ме интересира како најбрзо тука кај нас може да се продадат. Ако има некој заинтересиран од форумов да купува, може да ме контактира.
   
  На DeepImpact му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,204
  3,318
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  prodavaj po decki po princip pari na raka , mara za raka.
   
 18. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,377
  873
  28 ноември 2015
  Машко
  Ако имаш прилив на наша сметка ќе си платиш данок од 18% и ќе си продолжиш со животот или ќе продадеш на некој за 8% и ќе си продолжиш со животот :)
   
 19. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  918
  462
  5 Јуни 2007
  Машко
  КАј да ги најдам тие дечки што ја даваат мара ? :D
   
  На DeepImpact му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  631
  886
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  18% данок, 3% банка, 1.5-1.75% девизна размена
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,204
  3,318
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Заборави и на GAS Fee :D
   
  На Sludge.Factory и MacRazor им се допаѓа ова.
 22. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,848
  2,434
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Ја купувам.
   
 23. DeepImpact

  DeepImpact
  Gaining Experience

  147
  71
  8 ноември 2017
  Машко
  Nudam hosting uslugi, bitcoin mining vo Kina zaedno so nabavka na nova i najisplatliva oprema za mining( uslovi odlicni poveke info inbox)


  Prodavam/otkupuvam Bitcoin i ostanati kriptovaluti, obratete se vo inbox.
   
 24. DeepImpact

  DeepImpact
  Gaining Experience

  147
  71
  8 ноември 2017
  Машко
  Биткоин и крипто превари се актуелни и кај нас поради таа причина и лично искуство во таа област го пишувам текстов. Доколку некој има слично искуство или да допринесе за заштита и превенција на Крипто Заедницата во Македонија па и пошироко слободно нека допринесе или сака да се посоветува слободно нека се обрати. (админ слободно одземи доади стави во означено или каде мислиш дека припаѓа)

  Уцена:

  Бидете претпазливи во обидите за уцена во кои странци ви се закануваат во замена за биткоин, како средство за изнудување. Едно вообичаено извршување на овој метод е преку е-пошта, при што испраќачот пренесува порака во која се тврди дека тој / таа го хакирал вашиот компјутер и работи преку протокол за далечинска десктоп контрола (RDP). Испраќачот вели дека е инсталиран клучар за записи и дека вашата веб-камера е искористена снимени како правите нешто за што можеби не сакате другите да знаат за тоа. Испраќачот ви дава две опции - испратете биткоин за да го потиснете материјалот или одбијте и видите си ја содржината испратена до вашите контакти преку е-пошта и да се шират низ вашите социјални мрежи. Измамниците користат украдени листи со е-пошта и други информации што ги откриваат корисниците за да ја водат оваа шема преку илјадници луѓе масовно.

  лажни менувачници Како сто БТЦ добива на популарност, се повеќе луѓе сакаат да се стекнат со БТЦ. За жал, постојат злобни манипулативни луѓе и ги искористуваат овие лажни менувачници како мамка за луѓето, нудејќи есктремно ниски понуди мислејќи дека ќе ќарат со лесен и брз пристап до ефтин биткоин(но за жач на крајот се измамени). Човечки фактор алчност. Осигурајте се да користите менуванчница со репутација, транспарентност, легитимност на работење кога купувате или продавате.

  Бесплатни раздавања

  Поради природата на нештата колку брзо онлајн се шират информациите преку интернет, преварантите бараат начин да ги искористат луѓеto нудејќи им бесплатно раздавање на биткоин или други валути во замена за тоа да испратите мала сума на сајтот за регистрација или да им обезбедите некои ваши лични податоци. Кога ке видите вакво нешто на вебстрана или друштвени мрежи, најдобро е само да ја пријавите содржината ко измама, за другите да не бидат измамени.

  Преправање или превземање идентитет:

  За жал многу е лесно за преваранти да направат акаунт на друштвените мрежи и да имитираат други луѓе или превземаат идентитет. Најчесто чекаат додека личноста што ја имитираат да објави нешто. Преварантот тогаш одговара преку пост или нуди понуда преку приватни пораки или како бесплатно раздавање, користејќи се со акаунт сличен на автентичниот автор. Ова ги прави да излгедаат како да се автентични. Ако добиете чудно барање или понуда преку некого од вашите мрежи, најдобро е да ги проверите неколку пати и да ја потврдите точноста преку повеќе медиуми за општење.

  Вирус:

  Хакерите стануваат се покреативни со начините како да украдат од луѓето. Кога испраќате биткоин, секогаш осигурајте се да ја проверите неколку пати адресата на која што испраќате. Некои прогарми со вируси, отако се инталираат можат да ја менуваат биткоин адресата откако се ископирува и пастира истата, така што биткоинот неприметно се испраќа на адреса на хакерот. Шансите се премали да се врати испратениот биткоин откако е веќе еднаш конфирмиран на блокчејн мрежата. Совет добро е да се биде претпазлив на кои програми им давате администраторски права и пристап до вашите уреди, скенирање вируси може да помогне но е е целосна ааштита.

  Средба во живо:

  Кога купувате или продавате во живо локално, другата страна може да ви побара да се најдете во живо да изведете размена. Ако не е некој кого го познавате, верувате, предлогот станува доста ризичен и може да резултира да бидете ограбени или повредени. Преварантите користат фалсификати за замена за биткоин, или ве наговараат на големи зделки и суми, глумат важни, брзаат или се прават дека не се разбираат, прават сцени. Секогаш проверувајте ги средствата, адресата, коините, чекајте да ви се расположливи и не се доведувајте во ситуација на слабост или загуба.

  Превари со трансфер на пари: Не одговарајте на мејлови од странци кои ви кажуваат дека им треба помош за пренос на средства, каде што за возврат на вашата услуга ќе добиете дел од средствата.

  Фишинг мејлови:

  Бидете претпазливи од мејлови кои што се претставвуаат дека се грижа на корисници од услуги кои што вие ги користите или сте претплатени каде ве повикуваат да делувате. Пример да промените или ресетирате пасворд, да кликнете на линк за да обезбедите активација на одреден акаунт. Знае да биде тешко да ја приметите разликата помеѓу лажен емаил кој што ве наведува да го компромитирате акаунтот и легитимен испратен од страна на производот или услужните дејности кои ги користите. Секогаш кога сомневате, проверете ја автентичноста на комуникацијата неколку пати, препрате те ја на компанијата користејќи ја нејзината официјална електронска пошта од нивниот сајт, јавете им се телефонски или преку друштвените мрежи.

  фишинг вебстрани: Најчесто одат во тандем со фишинг мејлови. Фишинг мејловите може да ве поврзат со лажен сајт создаден да ви ги украден податоците за логирање или да ви инсталриа вирусен програм. Не инсталирајте програми и не се логирајте на странци за кои што не сте 100% сигурни дека не се лажни. Фишинг странците може да се појават и како спонзорирани резултати од пребарувачите или на пазарот за апликации кои се користат од мобилните телефони/таблети. Пазете да не симнувате лажни апликации или да кликнете на спонзорирани линковик кои водат до лажен вебсајт.

  Понци шеми: Не учествувајте во понуди каде еден или повеќе луѓе ви нудат загарантирана заработка во замена за депозит однапред. Ова е позната Понци шема каде што идни депозитори се користени да ги исплатат претходните инвеститори. Краен резултат е најчесто луѓе што губат многу пари.

  Пумпање и исфрлање: Не верувајте на луѓе кои ве наговараат да инвестирате бидејќи тврдат дека знаат која ќе биде цената на биткоинот. Во шема на пумпање и исфрлање, поединец или група луѓе пробуваат вештачки да ја испумпаат цената за да ги исфрлат коините што ги чуваат за профит.

  Лажни новчаници- еден од начините да се провери дали е ок, ако сајтото од новчаникот има Hypertext Transfer Protocol Secure(HTTPS), доколку има http тогаш е контролиран и заклучен сообраќај и постои можност за крадење податоци, средства. Секако да се читаат препораки и темелно да се проверуваат преку други медиуми.

  Пирамидијални шеми- Нудат повраток на инвестиција и заработка со тоа што ке зачлените нови луѓе, најчесто нема значајна добивка и во голем дел пропаѓаат.
   
  На causevd и efto им се допаѓа ова.
 25. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  387
  302
  4 oктомври 2011
  Машко
  Да се надоврзам на горниот пост.

  Доколку сакате да продадете мала сума на БТЦ а на вашиот новчаник имате голема сума и се договорите со некого за средба, подобро би било да ја префрлете таа мала сума на нова адреса за во случај ако дојде до нешто нема да биде толку страшно да изгубите само мал дел.
   
  На DeepImpact му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...