1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

Дискусија во форумот 'Дигитални Крипто-валути' започната од dejan_str, 22 Јули 2011.

 1. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,354
  9,840
  23 oктомври 2012
  Машко
  Се сложувам со горенаведеното, само би посочил дека доларот не е врзан со златото, тоа е common missconseption...веќе подолго време...

  Screenshot_20190716-150824_Chrome.jpg
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  899
  1,540
  20 Јануари 2015
  Машко
  Немам можност да го гледам видиеото во моментов, меѓутоа, парите а со тоа и доларот едно 100 години не е врзан со количината на злато. Принципот на ,,златен клин " или ,,златен стандард" e напуштен пред едно 100 години. Парите сега се базираат или барем треба да се базираат на низа економски фактори кои доколку се генерализира се врзани за ГДП на една земја.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 3. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,603
  4,517
  23 Јуни 2015
  Машко
  „Since international gold is dollar denominated, any weakness in the dollar pushes up gold prices and vice versa.“ - На ова мислев.
   
 4. DeepImpact

  DeepImpact
  Gaining Experience

  147
  71
  8 ноември 2017
  Машко
  Developing countries print more than 2–3% of total GDP. Circulation of money also depends up on the amount of black money and in turn affects money availability in legit channel. A country may print as much currency as it needs but it has to give each note a different value which further called as denomination
  There is no fixed yard stick which determines the amount of printed money by central bank. ... Generally speaking central bank prints almost 2-3% money of total GDP. But this amount of money varies a lot from economy to economy.

  The Treasury Department is actually the entity responsible for printing paper currency and minting coins, overseeing the Bureau of Engraving and Printing (BEP), and the U.S. Mint. As of January 2018, there was approximately $1.61 trillion in cash in circulation


  Does the Fed Create Money? ... The Fed creates a “readily liquefiable account” when creating excess bank reserves, so it is also creating money. Since inflation is properly defined as an increase in the money supply, the Fed unquestionablycreates both money and inflation when it creates reserves.
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 5. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  74
  21
  21 Мај 2018
  Северна Кореа го корсти тој принцип. Кога нема пари принта самиот.

  ЕДИТ: За Kim Jong се однесува ова.
   
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Vinter108

  Vinter108
  Intern

  41
  9
  12 Август 2015
  Машко
  Во 1971 со донесен нов закон е раскинат gold standard-от, од тогаш почнуваат да се принтаат парите. Тогаш луѓето што чувале пари во банка почнале да губат по 2% од нивната заштеда поради инфлацијата. Огромен дел, може над 70% од парите се виртуелни, стојат на банкарски сметки или на картички, многу мал дел се достапни во хартија. Кога 20-30% од луѓето би пробале да ги извадат нивните заштеди од банките наеднаш, е тогаш ќе се тргнат завесите и ќе се види во каков робски систем живееме.
   
  На DeepImpact му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Vinter108

  Vinter108
  Intern

  41
  9
  12 Август 2015
  Машко
  Ако имате можност гледајте го Bitcoin The End Of Money As We Know It. Видеото е предобро ако сакате да се информирате како настанале валутите, многу мал дел од документарецов е фокусиран на Биткоинот, повеќе се зборува за историските монети, златото и за доларот.
   
 8. DeepImpact

  DeepImpact
  Gaining Experience

  147
  71
  8 ноември 2017
  Машко
 9. DeepImpact

  DeepImpact
  Gaining Experience

  147
  71
  8 ноември 2017
  Машко
 10. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,394
  877
  28 ноември 2015
  Машко
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Vinter108

  Vinter108
  Intern

  41
  9
  12 Август 2015
  Машко
  Како се вика овој ТА поим експерту? Гарант нешто е слично на "Head and Shoulders" само во твојот ТА би дошло глава, лево рамо и изместено десно рамо.
   
 12. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,394
  877
  28 ноември 2015
  Машко
  Тој ТА што не го разбираш ми даде 1600% добивка од октомври месец.
  Ако ти сакаш слушај ако не нема потреба да ми реплицираш.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Vinter108

  Vinter108
  Intern

  41
  9
  12 Август 2015
  Машко
  Секоја чест, чекаме TA signal група на телеграм или дискорд, ајмо царе, дај нама неки прелаз.
   
 14. DeepImpact

  DeepImpact
  Gaining Experience

  147
  71
  8 ноември 2017
  Машко
  Продавам/откупувам криптовалути, графички карти, ригови, асик минери
   
 15. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  909
  961
  2 Март 2011
  Машко
 16. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  631
  884
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  оф пусто македонско новинарство :) какво пукање балон е 5%?
   
  На stefan_off и BEST им се допаѓа ова.
 17. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  308
  279
  10 Јуни 2011
  Машко
  ако гледаме така, 3ти пат "пука балонот" месецов хахах
   
 18. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  909
  961
  2 Март 2011
  Машко
 19. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  631
  884
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Тотално не е точно, Биткоин НЕ Е најпосакувана валута кај криминалците, бидејќи нема приватност. Лесно се обележува, полесно од кеш дури. Омилена валута кај криминалците е МОНЕРО.

  А за хаковите, никој не може да ти хакне Биткоин адреса доколку сам не им ја дадеш, мислам дека тоа е веќе познато. 3 билиони долари во биткоин кражби се ништо споредено со колку картици, банкомати, и долари дневно се крадат од граѓани, преку онлајн превари
   
  На BEST и Pane24 им се допаѓа ова.
 20. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,394
  877
  28 ноември 2015
  Машко
  Let's spread some FUD
  BTC to 1.8k
   
  На lakiodsk и BEST им се допаѓа ова.
 21. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  308
  279
  10 Јуни 2011
  Машко
  Превари од секогаш имало, има и ќе има... Не разбирам зошто баш монеро го потенцираш @Sludge.Factory ?
  од моја гледна точка, биткоин е најпосакувана затоа што секој поседува по малку биткоин у најмала рака и нема така лесно некој да се запне да му влага у траг... не се разбирам баш колку е тоа тешко/лесно да се следи биткоин, но сепак
   
 22. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  308
  279
  10 Јуни 2011
  Машко
  ја го чекам да се качи на 50k :D
  не биди песимист сега хаха
   
 23. Vinter108

  Vinter108
  Intern

  41
  9
  12 Август 2015
  Машко
  Треба да се забрани да се зборува за цената на Биткоин во темава, не се трпат нубовиве и експертиве.
   
 24. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  631
  884
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Дали знаеш дека на секое делче од биткоин, му се знае трагата во кој блок е откопано, каде е префрлено, дали било на берза или од новчаник во новчаник. Цела трага од негово постоење ја имаш во биткоин леџерот. Ако украдеш биткоин, и купиш нешто на твоја адреса да ти биде доставено, ќе те фатат. Ти треба да најдеш money-ramp за да ги смениш за долари, кеш. Најчесто тоа е менувачница. Твоите украдени биткоини, ако се најдат на менувачница се обележани, и ќе ти бидат лесно одземени. Џабе ако е биткоин децентрализиран, кога сите рампи за кеш се централизирани и барат KYC, документи како пасош, лична карта и живеалиште. Затоа ако се крадат ситни суми биткоин, инстантно тој се менува за Монеро на Децентрализирана менувачница со достоен волумен, пример Bisq.

  Зошто монеро? Бидејќи е најдецентрализиран приватен коин, со доволно девелопери, и најважно голем волумен. Зошто монеро го нема скоро во ниедна од големите менувачници, како Binance, Bitstamp, Coinbase? Бидејќи не може да се влезе во траг од каде е добиен, кој биле претходни сопственици итн. Неможе да влезе во регулација кај Америте, контролорите, владите. Целиот блек маркет функционира преку Монеро. Thepiratebay функционира со монеро, додека ти скролаш и бараш торенти, во позадина копаш монеро за сопствениците на Thepiratebay.
   
  JunkieMKD, BEST, mrkela2009 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 25. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  308
  279
  10 Јуни 2011
  Машко
  @Sludge.Factory ти благодарам за одличното објаснување, иако со некои ситни детали некако не се согласувам баш (на пример дека јас копам монеро за Thepiratebay додека барам торенти кај нив :) можда некои копаат што немаат блокатори и слично, има шанси, валда мали но сепак)
   
  Последна промена: 17 Август 2019
  На Sludge.Factory и igor_igor им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...