• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,581
3,328
Имате некој проверен начин како да купам Монеро со ПејПал? Некоја проверена берза за тргување со помали провизии за конверзија и сл.
 

Overdrive

On your way to fame
23 јуни 2010
480
504
Имате некој проверен начин како да купам Монеро со ПејПал? Некоја проверена берза за тргување со помали провизии за конверзија и сл.
PayPal? Тешко.

Провери на VirWox дали сеуште поддржуваат PayPal. Ќе треба да купиш SLL, па со нив BTC, па да ги префрлиш BTC на некоја берза или сервис каде има XMR/BTC пар за тргување, за на крај да купиш XMR. Како и да е, ќе те одерат со провизии.

Или, пробај си ја среќата на localbitcoins.
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Paypal и крипто тоа е како свекрва и сваќа.
И двете конкурираат за еден ист маркет, мало морген за решение дека paypal би дозволил купување крипто :)
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,581
3,328
PayPal? Тешко.

Провери на VirWox дали сеуште поддржуваат PayPal. Ќе треба да купиш SLL, па со нив BTC, па да ги префрлиш BTC на некоја берза или сервис каде има XMR/BTC пар за тргување, за на крај да купиш XMR. Како и да е, ќе те одерат со провизии.

Или, пробај си ја среќата на localbitcoins.

А ставање парите на наша картичка и купување од некоја берза што ја поддржува Македонија и македонски картички или ќе треба да правам комбинаторики со Payoneer?
 

Overdrive

On your way to fame
23 јуни 2010
480
504
А ставање парите на наша картичка и купување од некоја берза што ја поддржува Македонија и македонски картички или ќе треба да правам комбинаторики со Payoneer?

Најбезбедно, најпроверено и со најмали провизии ти е wire transfer.

Ако си решен да користиш картичка, тогаш имаш сервиси како Coinmama, CEX и слични. Сите имаат различни провизии, од 5-15%.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,062
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Како би ни дошло едно апаратче кај нас
 

Antminer

Intern
22 септември 2017
1
0
Едно прашање, почеток на декември треба да ми стигнат два мајнери од Битмејн па ме интересира дали имал некој некакво искуство во однос на царинење (колку би чинело).
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,316
2,775
скопје
Последна промена:

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,327
4,092
Заврши оваа епизода на BTC. XMR си се врати, кој зема во 10:00ч зема. ;)
r9REQ8G.png
 
Последна промена:

lakiodsk

Gaining Experience
30 октомври 2017
69
97
Скопје
Најбезбедно, најпроверено и со најмали провизии ти е wire transfer.

Ако си решен да користиш картичка, тогаш имаш сервиси како Coinmama, CEX и слични. Сите имаат различни провизии, од 5-15%.

Јас да го пофалам Paybis.com, професионална услуга, за се што треба има онлине оператори за било кое прашање, и до сега немало никаков проблем.
Верификација направив за 5 минути ми ја одобрија, и сега има некои неделни и месечни лимити што просечен Македонец никогаш нема ни да ги надмине.
 

lakiodsk

Gaining Experience
30 октомври 2017
69
97
Скопје
Заврши оваа епизода на BTC. XMR си се врати, кој зема во 10:00ч зема. ;)
r9REQ8G.png

И за BTC Gold имаше пад на 6 дена пред форкот, за да максимумот го достигне на 3 дена пред него.
Е сега дилема е што да се прави...:( Гледам почна засилен FUD за B2X.. Можеби е подобро all in во алткоини некој ден пред форкот отколку "бесплатен" B2X.

Би сакал и други размислувања а особено од @P.Overdrive
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Што им велев јас на луѓето купувајте алтови после масивно ќе растат!
-Ethereum
-Ethereum Classic
-Xrp
-Neo
-Monero
-Qtum
-Zcoin
-Zencash
-Adex
-Metaverse
1f642.png
:)
+verge
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,428
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10

OrionZ

Gaining Experience
23 јануари 2015
78
70
Што им велев јас на луѓето купувајте алтови после масивно ќе растат!
-Ethereum
-Ethereum Classic
-Xrp
-Neo
-Monero
-Qtum
-Zcoin
-Zencash
-Adex
-Metaverse
1f642.png
:)
+verge
Пред форкот се можни неколку сценарија,последниве недели едни од најголемите пулови откажуваат љубов кон B2X но хајпот ќе си го направи своето па очекувајте pump на BTC circa 9.5k USD,проследен со dump на ден-два пред очекуваниот форк.

Во однос на ETC,полека со all in се додека не се консолидира над 200к sats,Силберт е доста зезнат лик :)
 
Последна промена:

SuperMitre

Gaining Experience
27 септември 2017
39
61
Скопје
Форк, пул, фуд за B2x, хајп, пумп, цирца, думп, пак форк, алл ин, саттс....
Објавиве како на хај теч дискусија у наса дрндрн... Ч-)
 

M.Marlon

Gaining Experience
12 мај 2017
171
286
Јас се трудам да држам нешто БТЦ и повеќе УСД, на алтови само кратки трејдови, земи профит и пак во БТЦ.
Можеби за годинава како што велат, БТЦ го достигна максимумот пораснувајки ете 7 пати.
Но ако видам алткоините се некои по 30 пати пораснати годинава, не е тешко да се види кај ќе пукне балонот.
 

OrionZ

Gaining Experience
23 јануари 2015
78
70
Јас се трудам да држам нешто БТЦ и повеќе УСД, на алтови само кратки трејдови, земи профит и пак во БТЦ.
Можеби за годинава како што велат, БТЦ го достигна максимумот пораснувајки ете 7 пати.
Но ако видам алткоините се некои по 30 пати пораснати годинава, не е тешко да се види кај ќе пукне балонот.

Етереум ќе го јаде стапот...
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Баш напротив етериум е единствениот противник на Биткоин.
Ако приметиш биткоин има проблем со консензус, една трансакција кошта многу и е доста бавна. Џабе сегвит кога еден биткоин кеш или DASH една трансакција кошта 1/10 помалце. Затоа расте биткоин кеш, а биткоин ќе остане крал затоа што е прв. Но тоа е исто како технологија ако не се надоградуваш другите ќе те изедат во еден момент.
 

lakiodsk

Gaining Experience
30 октомври 2017
69
97
Скопје
Баш напротив етериум е единствениот противник на Биткоин.
Ако приметиш биткоин има проблем со консензус, една трансакција кошта многу и е доста бавна. Џабе сегвит кога еден биткоин кеш или DASH една трансакција кошта 1/10 помалце. Затоа расте биткоин кеш, а биткоин ќе остане крал затоа што е прв. Но тоа е исто како технологија ако не се надоградуваш другите ќе те изедат во еден момент.

Па не е баш така, кај е Myspace сега? Ако беше за тоа да се биде прв..
Bitcoin одамна не е за брзи плаќања или за минимална провизија, тој е сега еден вид на дигитално злато.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,127
Мислења
878,388
Членови
30,742
Најнов член
Foolish Mastermind
На врв Дно