• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

causevd

Gaining Experience
4 октомври 2011
460
382
causevd's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4790K 4.0GHz Quad-Core Processor
Motherboard
Asus Z97-DELUXE(NFC&WLC) ATX LGA1150 Motherboard
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" 7200RPM & Corsair Force LE 240GB 2.5" SSD
PSU
Cooler Master 650W 80+ Gold Certified Fully-Modular ATX Power Supply
RAM
G.Skill Sniper Series 16GB (2 x 8GB) DDR3-2400
Video card
Asus GeForce GTX 980 Ti 6GB STRIX Video Card
Case
Fractal Design Define R5 (White) ATX Mid Tower Case
Mouse
MSI Clutch GM50
Keyboard
G Skill KM570X
Monitor
IIyama G-master GB2488HSU-B3
OS
Windows 10 Pro
Епа?
Што прават?
1. Новата тура мајнери Битмајн си ги пали месец дена па после ги шитка? Што секаде се зборува дека е така. Иако нема некој доказ.
2. Се префрлаат мајнерите на Биткоин на друго нешто? - Ако да, на што?

Има доказ баш за 1вото. Еве јас кога купив ЛТЦ минер на него имаше уште траги од нивниот worker name и пасворд (залепено на ливче) на страната :D
 

M.Marlon

Gaining Experience
12 мај 2017
171
286
Последна промена:

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,316
2,775
скопје
Babyboomer -припадник на околу 76 милиони Американци родени во периодот од 1941 до 1961 година, за време на наглиот пораст на наталитетот, поттикнат од големиот економски напредок на САД по Втората светска војна.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,564
3,860
Скопје
Мислевме на пари, за секојдневно плаќање и користење, под валута мислевме currency. Злато и Биткоин најверојатно би дошло како commodity или commodity money.
Сѐ едно, истиот е коренот. Значи нема да пречи ако БТЦ се користи за чување вредност а некоја друга круптовалута за секојдневно работење.

Sent from my Lenovo TB-8703F using Tapatalk
 

Overdrive

On your way to fame
23 јуни 2010
480
504
Уште не можам да разберам како наоѓате ѓубре-проекти како Electroneum.. ви излегуваат како реклами некаде, или што?

Баталете ги сите што се поврзани со mining, со создавање нови социјални мрежи или имаат голема конкуренција, а немаат извадено ни прототип од производот. Држете се подалеку од пирамидални шеми кои ветуваат гарантирана заработка. Исто, ако некој тим се рекламира на Facebook, Twitter и слични платформи, отпишете ги.

Барајте инфраструктурни проекти, или проекти кои работат на решавање на проблемите со сегашните blockchains (scalability, throughput, interoperability).
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,316
2,775
скопје
Уште не можам да разберам како наоѓате ѓубре-проекти како Electroneum.. ви излегуваат како реклами некаде, или што?

Баталете ги сите што се поврзани со mining, со создавање нови социјални мрежи или имаат голема конкуренција, а немаат извадено ни прототип од производот. Држете се подалеку од пирамидални шеми кои ветуваат гарантирана заработка. Исто, ако некој тим се рекламира на Facebook, Twitter и слични платформи, отпишете ги.

Барајте инфраструктурни проекти, или проекти кои работат на решавање на проблемите со сегашните blockchains (scalability, throughput, interoperability).
Што не ти е јасно?
Некој едноставно ништо не разбира и не знае и нема апсолутно никаква теоретска ниту практична допирна точка со темава туку само прашува безврска прашања кои негде ги начул или видел за да добие на готово информации. Најтрагично е што и да ги добие информациите нема да знае навремено да ги искористи и најверојатно ќе оди во загуба а уште потрагично е што и други кои го слушаат и нив ќе ги однесе у загуба.
 

M.Marlon

Gaining Experience
12 мај 2017
171
286
Да се смрзне човек, BitConnect самит, карта лансираат и ги тушираат луѓево со пари.

View: https://youtu.be/dXI5eGJK-CY

Сите говори се кој колку товарил, а од технолошка и научна страна се говори кој колку ќе ќари.
Аха има и математика, 1% дневно, па ги орочуваш кај нив, па компоунд, и тој го орочуваш и за 3 години милијарда долари, а за 4, 2. :)
Инаку треба и да донесеш у пирамидата луѓе за уште повеќе миљарди.

Добро, каква допирна точка има овој со крипто-валути?
Мислев дека Useless Ethereum Token и Useless Waves Token се крајот, ама имало уште.
 
Последна промена:

Overdrive

On your way to fame
23 јуни 2010
480
504
BitConnect е најголемата пирамидална шема во крипто светот. Кога ќе рикне и ќе изгори еден куп луѓе, ќе се вмешаат и сериозни владини служби..
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Научете да тргувате подобра работа нема.
Техничка анализа и немате потреба од Bitconnect.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,327
4,092
Незнам што ти е толку чудно, кога секаде кажаа дека откога ќе решат како да го регулираат во Кина ќе го вратат во употреба.

(Не дека сега не е во употреба, него берзите ќе ги вратат)
 

M.Marlon

Gaining Experience
12 мај 2017
171
286
Незнам што ти е толку чудно, кога секаде кажаа дека откога ќе решат како да го регулираат во Кина ќе го вратат во употреба.
(Не дека сега не е во употреба, него берзите ќе ги вратат)
Новото раководство после конгресот не ми вливаше доверба дека ќе бидат наклонети кон крипто, бар едно година дена пауза... Но изгледа се случи друго.
Луѓето таму почнаа да бидат погласни, негодуваат, да прашуваат по сајтови, медиуми, а размената се префрли од колку-толку јавна на увид, на под тезга и во странство, што само по себе е поголема беља отколку регулација.
Така да, изгледа најпаметно да го вратат, како што рекоа.
...
Овој мандраков не утнал досега, ај да видиме...
View: https://youtu.be/HP8e2ar7O4g
Едит: ми изгоре тенџерето со алткоини, повторно... :)
 
Последна промена:

n3xu5

Intern
26 август 2017
109
44
и јас добив БТГ од Cex.io....само сеуште неможе да се трејдува.

ако знае некој како да трејдувам со Б2Х пред форкот, нека пише, мислам дека Б2Х има голем потенцијал, многу поголем од сегашните 1/6 БТЦ :)

позз
 

lakiodsk

Gaining Experience
30 октомври 2017
69
97
Скопје
Со 15BTC GTX TITAN ке си купам,каков црн пејпал :D
Ехх имав 30BTC ко беа 8$ И ги продадов ко беа 11$ ,како не си почекав до сега :(.

Здраво на сите! Овде било МК BTC дувлото :D
Што да кажам....ја читам темава од почеток ...права ризница...историја...археологија... а богами и трагедија...:cry: како она болдираното...но кој да знаел тогаш ;)

Како и да е на дечково треба споменик да му се направи, бил несебичен и помагал...се надевам има повеќемина Македонци што си зачувале по 20, 50 или 100 Биткоини до денес:):cool:
 

viksa86

On your way to fame
22 април 2011
838
763
Па ако им требаат спикери и ако плаќаат добро... уствари не, зафатен сум.
Почитуван/а,
Ви благодариме што аплициравте за присуство на новиот TEDxSeptemvriskaSesijaSalon настан во Скопје. Навистина ги цениме вашите интереси за учество во видео подкастите и дискусија на тема „Криптовалути: Иднината на парите?".

За жал, примивме огромен број апликации (над 250) и процесот на селекција беше доста конкурентен и насочен кон специфични позадински сектори релевантни на темата. Поради огромниот интерес на темата ќе направиме и follow up настан каде ќе ве поканиме повторно.
Се надеваме дека тоа што бевте овој пат одбиени нема да ве обесхрабри да аплицирате за следните настани. Во меѓувреме ви препорачуваме да ја следите нашата фан страна каде ќе има и live-stream од настанот почнувајќи во 19 часот.
Со почит,
Тимот на TEDxSeptemvriskaSesijaSalon

Замисли.... :)
 

Xanidrar

Intern
21 јуни 2014
8
3
И ја добив истото! :) иако ја сум еептен фрешмен, али ете, бар си знаеш сеа дека паричкиве ни се сигурни бар уше една година чим гарант поканиле/прифатиле некои диносауруси или леталдилани да презентираат :D Од др страна, може бе не си се изјаснил со ников од овде, па утнале велико :D .. Ќе им го гледам стримот, баш ме интересира фаците што стигнале до предавањето колку ќе се у тек :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,126
Мислења
878,378
Членови
30,741
Најнов член
feviya9492
На врв Дно