1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

Дискусија во форумот 'Дигитални Крипто-валути' започната од dejan_str, 22 Јули 2011.

 1. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  845
  538
  20 Декември 2015
  Машко
  Некој шо би продајл со добра душа една rx 480 или 580 не копана ?

  пс. не ми е за копање за будџет гејминг ми е.
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,160
  26,825
  4 Септември 2008
  Немој да си ја купил ако е копана, ќе ти рикне одма :S
   
  goranzoran, -={K-O-R-U-N}=- и на SiPy` им се допаѓа ова.
 3. nik0la_

  nik0la_
  Practice makes perfect

  700
  1,244
  5 Јануари 2012
  [​IMG]
   
  На lakiodsk му/ѝ се допаѓа ова.
 4. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  845
  538
  20 Декември 2015
  Машко
  да бев тип што ќе расфрлам пари ок, во секој случај посигурно е не дека ќе има дефекти туку што ако ми рикне за месец два и ќе испадне ме излажал тој што ми ја продал,а и не дека неможе да цркне нова карта али шансите се Edit: 0.000(ххх) ;)
   
  Последна промена: 14 Јуни 2017
 5. krema

  krema
  Professor

  10,048
  9,676
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако може формулата за овој резултат, во план сум да земам и јас!?
   
 6. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  845
  538
  20 Декември 2015
  Машко
  Не треба да има формула пример беше :] што сака да кажи дека шансите се премногу мали.
   
 7. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Фул дисклоужр - немам ниту сум имал било каква крипто-валута...
   
 8. P.Overdrive

  P.Overdrive
  Gaining Experience

  453
  495
  23 Јуни 2010
  Мислев дека тоа важи за сите? Никој тука не поседува криптовалути, ниту пак бил вклучен во трговија или "производство" на истите. Само разговараме за хипотетички ситуации (шббкбб), а сликите на темава се рандом слики од Интернет.
   
 9. EmTe

  EmTe
  Intern

  23
  27
  18 Јануари 2011
  Ок бе брат, дај ти идеја или решение ако крипто или кеш не чинат според тебе. Луѓето создале технологија наместо да се жалат и филозофираат.
  А тоа за препродавање органи, ти беше врв.
   
  На crazzyy84 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. borko_mk

  borko_mk
  Intern

  9
  13
  29 Јуни 2016
  Машко
  Преку кој сајт најлесно се кешира Ethereum ако може да споделите искуства.
   
 11. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,915
  2,491
  21 Јануари 2011
  Машко
  Нема више ригови, све е продадено.
   
 12. odimoski

  odimoski
  Gaining Experience

  68
  63
  14 Септември 2010
  Машко
  обрати се кај @goranzoran мислам дека ќе завршите работа
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 13. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  593
  489
  14 Декември 2013
  Машко
  ZCash - $400. Bitcoin $2500. Дише балонот или?

  ПИНГ - @psyside @Fatal1ty_
  Ни треба тема за криптовалути која што после ќе се дели на неколку топика.
  [​IMG]
   
 14. Викса

  Викса
  On your way to fame

  518
  647
  12 Март 2011
  Машко
  На lakiodsk, M.Marlon, shifty и уште 5 други им се допаѓа ова.
 15. Whisky Vishera

  Whisky Vishera
  Гостин

  мала корекеција на цената денеска, ништо страшно, look the graphs at 1 year intervals
   
 16. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  Ќе поседи вака високо на $2500, за да падне на $1000 - цена за која сите ќе урлаат со сите 4 во воздух дека е џабал'к и ќе купуваат на ангро, за на крај да си ги урамат на ѕид, нова современа уметност, кога може ова да се продаде за 43 милиони:  ова е уште поубаво:
  [​IMG]
   
 17. Whisky Vishera

  Whisky Vishera
  Гостин

  те држам за збор :)
   
 18. Sakic

  Sakic
  Intern

  8
  1
  14 Јуни 2017
  Sto mislete kolku moze da trae ova rabota so mining??? Sto utre da zapre???
   
 19. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,359
  1,443
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе

   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 20. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Ќе трае до 2110 г. според моменталните бројки. Во случај нешто да се промени, системот сам се стабилизира. (баланс помеѓу mining difficulty, transaction fees и број на јазли кои копаат)
   
  На crazzyy84 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,280
  1,720
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Ама ова сепак ќе значи дека копањето ќе стане по-тешко и сите што навалија да инвестираат по илјадници евра за ригови ќе им биде потешко да си прават профит а сите останати со една или две графички можда и ќе нема да им биде исплатливо воопшто веќе да копаат ... мое мислење е дека хајпов повеќе направи лошо одколку добро ... се надевам дека не сум во право инаку ќе врие форумов со графички за продавање ...
   
  На null_ptr му/ѝ се допаѓа ова.
 22. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  Копаш алт коини и ги менуваш во друга валута. Таму тежината не е толку висока, само треба да истражиш.
   
 23. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  Секој ден има по еден "alt-coin", наскоро секој човек на планетата ќе има свој "coin" и ќе бидеме **лионери.
  [​IMG]

  Може повторно да се копа со графички jee! А оние господови карикатури од азија што изнаправија тера-пета-лепта хаш асик ригови кога скокна чедото на онаа сателитска руска креатура (Виталик Бутерин / Етер коин) што до вчера мачкал расипан мајонез во некој чернобилски студентски дом и му капело на глава кога спиел за да продаде 25% или 100% од коините месец дена по лансирање и да го изгаси форумот, тие жутокљунци мислите нема сите тие пета-гига-умпта хаш асик ригови да ги префрлат да "копаат" етхер за 2 секунди притоа отежнувајќи му на секој што копа и со 100тици графички?

  Напумпај и продади пирамиди, каде секое опортунистичко баце се качува на возот да направи пари, ништо друго! Овие "коини" не служат како медиум за размена на вредност, тие сами по себе се толкуваат како вредност.

  Еве го Бутерин:
  [​IMG]
  ^ Овој вредност ќе создавал, коини ќе измислувал, ваквиве системот ќе го мењале, вакви на раѓање порано ги фрлале во бездна. Чачкалица не може да крене овој копање ќе измислува.

  Eве еден од ретките контраши на коиниве: Subscribe to read

  А ве поздрави и:
  [​IMG]
  Bernard Madoff - Wikipedia

  Да не се разбереме погрешно, не пропагирам да не се копа, само викам да не се копа со малку карти, 5-20 графички се малку, ваква шанса не треба да се пропушти, стан/куќа/возило се треба да се даде под залог, да се земе кредит и да се копа со сите сили, да чури! ROI (return of investment, поврат на влог) од 45 дена - после тоа чист ќар!
   
  На turbiny, shifty, ImTheDude и уште 2 други им се допаѓа ова.
 24. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,777
  1,890
  8 Мај 2007
  Машко
  Ова си е измислена берза. Меур. Сите знаат и сите се прават мутави. Битно е да се прелаже другиот. Дур тера супер, кога ќе престане, ќе буткаат ради инвестицијата и ќе си продаваат меѓусебе... Ќе трае со години.
  Во меѓувреме ако имате екстра пари што ви дремат во банка, спремни сте да ги отпишете, пробајте си среќата. Ако имате среќа и рипне вредноста на вашата инвестиција, извадете ги инвестираните пари и играјте со заработката. И да ја изгубите, никогаш не сте ја ни имале. Ако добиете, викнете у кафана да се почастиме :)
   
  goce03, ImTheDude, goranzoran и на уште 1 им се допаѓа ова.
 25. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  Не бе, блок чејн е ова, народот си ја врати моќта во свои раце, сега сме несопирливи. Ако не даваат плата, сами ќе си направиме пари и ќе си плаќаме на себе, еве веќе почнав да сечам весници, имам милиони. Купувам вила на море, плаќам 4 вреќи убаво исечени банкноти од магазини во боја (теа модерна претежно, чат-пат фокус и свет).

  [​IMG]


   
  На Woofer, SiPy`, shifty и уште 3 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...