• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,771
12,184
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Ќе останат валутиве, само прашање е кои. На светот му е скур*ено од олигархија (банкари и политичари) кои го збираат кајмакот. Е сега, во моментов е дивљи запад, ем со инвестиции (балони), ем со заштита од хакирање (уште се млади општо сите криптовалути и според мое мислење се уште е можно да се роди хакер кој ќе направи ршум). Да не збориме за обично пробивање на берзи/паричници. Исто и криптографијата (општо, секоја криптографија) ми е сомнителна затоа што службите гарантирано имаат ставено раце на алгоритмите и master key-овите, тоа им е главна цел во животот. Не знам каква криптографија користат валутиве, но според мене тоа би била уште една потенцијално слаба точка.

Кој е муж да предвиди која криптовалута ќе опстане, ќе се опари. И да има нерви да игра.

Според мое ич неинформирано мислење, Ethereum нема иднина затоа што е централизирана, иако малку.
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,244
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Ostajte dali e Scam ili ne , kazete kade ima kolicini 570/580ki
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,771
12,184
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Само на првата страница од сајтов (денес и вчера) (не знам дали е квалитетен сајт) има вести за пет држави/ентитети што ги „разгледуваат“ криптовалутите:

1 2 3 4 5
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,769
1,781
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Верувам дека компјутерите се освестија. АИ веќе е живо и гладно за нови знаења и во барање за смислата на постоењето. Му треба голема процесорска моќ за да пресмета наредни чекори. Тестира секакви сценарија. За тоа му треба некој да му дозволи да го користи неговиот хардвер. Веќе ја знае алчноста на луѓето и потребата да фрлаат трошат една безвредна работа (пари) за друга безвредна работа (дигитални пари). АИ измислува потреба и ја дистрибуира преку ботови низ цел свет. Алчни луѓе си го копаат гробот "копајќи" коини. За 30 сребреници се продаде човекот. Кога ќе заврши целата пресметка (во зависност од резултатот на пресметката) ќе се претстави новиот господар на планетава.
Копајте...
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,394
3,730
Скопје
И доларот, и еврото се сами по себе безвредни. ...

Тоа што овие валути, посебно доларот (за европски валути не знам дали некогаш биле врзани со златни резерви пропорционално) се одврзаа од златото (кое само по себе не е ништо посебно подобар метал од останатите, нит пак покорисен од аспект преживување за луѓето) ...

Кај бит-шит-оне-етер коин, кој и што гарантира? Единствен двигател на вредноста на овие т.н. парички е алчноста за пари кај сите учесници. Блок-чејн моч-чејн и слични глупости иако површно изгледаат интересно, времето ќе покаже колку слабости имаат, да седнам да набројувам потенцијални дупки и можности за злоупотреба од група или групи мотивирани индивидуи кои организирано настапуваат ќе ми треба простор за новела, да не правиме муабет ако истиве овие се спонзорирани и имаат пристап и авторизација од повисоки инстанци.

...

Да не мешам актуелна политика во земјава, но годиниве назад се изнагледавме како успешно се режира секое наводно сценарио преку параванот популизам.

...

Немало централна банка во Биткоин? Ма дај, комунистички BS 2.0. Секогаш има централна фигура/фигури, институција или центар на моќ. 15 души во еден влез не можеме да се договориме година дена за 5 работи од заеднички интерес па моравме управител да ангажираме, не па јајо и пајовци и екс-кладилничари што го инфицираат форумов "копајќи", што во други услови ќе немаат ни проблем и органи да вадат и да препродаваат ако така најлесно без мака се прават пари, ќе диктираат економија, ќе градат доверба и ќе ја одржуваат истата.
Кај фиат валутите немаш никаква заштита. Ништо не те спасува ако кралот/претседателот/махараџата реши дека веќе тие банкноти веќе не вредат (во Индија се деси пред некој месец). Или дека вредат пола. Затоа што е јасно дека ќе има секојдневни напади, целиот систем е направен да е отпорен на напади. И сега криптовалутите се само дел од промил од сите пари во оптек и сите овие механизми се тестираат и модифицираат (афаик Етереум го окрка скоро, ама се извадија добро).
Има ли централна фигура во Bittorrent? Не. Успеаја ли големите да го уништат со сила? Не. (им успева само со поевтини понуди на нетфликс, хбо го, амазон приме... технички јок)
Ирелевантно е копањето - и златото и среброто го копале мутни типови што го заглавиле у некоја пустелија (Калифорнија или Латинска Америка). Бетер од нашиве берзански шпекулатори и кладилничари. Па тоа не ја намалува нивната вредност во ничии очи. И тоа е големината на крипто-валутите - ги моделираат да бидат ОТПОРНИ на се.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,769
1,781
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
2.jpg 1.jpg Ајде трет (Благодарност до @viksa86)
 
Изменето од модератор:

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,097
1,351
Верувам дека компјутерите се освестија. АИ веќе е живо и гладно за нови знаења и во барање за смислата на постоењето. Му треба голема процесорска моќ за да пресмета наредни чекори. Тестира секакви сценарија. За тоа му треба некој да му дозволи да го користи неговиот хардвер. Веќе ја знае алчноста на луѓето и потребата да фрлаат трошат една безвредна работа (пари) за друга безвредна работа (дигитални пари). АИ измислува потреба и ја дистрибуира преку ботови низ цел свет. Алчни луѓе си го копаат гробот "копајќи" коини. За 30 сребреници се продаде човекот. Кога ќе заврши целата пресметка (во зависност од резултатот на пресметката) ќе се претстави новиот господар на планетава.
Копајте...
Wow, this is some serious Skynet $hit :D
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
899
565
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
дајте една карта бе досега избројав 150-200 карти на само оваа страница, шо ве кошта една.... :D
 

Harrabed

Practice makes perfect
22 април 2013
1,370
1,430
Изменето од модератор:

darencee

Intern
8 јуни 2017
64
40
Леле на продажба ли се картиве. Пиши ми цена во порака и што делови имаш
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,751
2,303
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Еј да бе фрлете една навака ако продавате нешто од ова купчево :). Пишете ми ПП ако има.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,769
1,781
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Пирамида шема е, не влагајте.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,887
Членови
29,643
Најнов член
Ecka99
На врв Дно