• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дигитални фотоапарати/камери -oпшта дискусија, препораки, мислења...

  • Ја почнал/а темата
  • #1

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,868
2,307
На оваа тема би сакал да дискутираме за дигиталните фотоапарати/камери.

Не бев во план да купам ваква камера/фотоапарат заради тоа што и мобилниот ми брка работа но оваа понуда ми изгледа премногу добро за парите.
Се работи за Action Camera на Xiaomi, (подбрендот им се вика Yi), инспирирана e од GoPro со подобри спецификации и упола цена.


Ambarella A9SE75 DSP
Ambarella's new generation of high performance and ultra low-power consumption A9SE75 chip. Support H.264 encoding, low power consumption even at 4K/30fps, blu-ray video, operating temperature at -20 to 85 centigrade.

Sony IMX377 12MP 1/2.3" Sensor
Don’t get irritated as the sensor of the first Yi Action Camera features the larger 16 MP Sony Exmor IMX206 sensor. The IMX377 is faster and enables the new model to shoot 4K video!

155 degrees Ultra Wide Angle 7 glass Lens
7 layers of optical glass lenses combined with f2.8 large aperture increase the light intake and capture more delicated and clear pictures.

1400mAh battery provides longer service life

High capacity 1400mAh battery enables long-lasing shooting, it can use for up to 120min under 4K mode.

WiFi & Bluetooth Connection for iOS / Android device
Stunning editing feature on YI action App makes you a master in creating astonishing pictures for sharing.

Low power Bluetooth remote control
Mini appearance compact design
Multiple photo shooting modes: single shot, self-timer, time-lapse, burst shot
Support Micro SDHC, SDXC Card 16GB - 128GB with FAT32 format
Water-resistant up to 40 meters under water with waterproof housing

Не сум некој екстремен спортист, но сметам дека е одлична инвестиција. На линкот е верзијата на камерата која снима видео со 30 фрејма во секунда, а подобрената верзија со 60 фрејма треба да излезе набрзо за околу 50 долари поскапа цена.
Yi Technology


Дали некој знае каква е разликата во квалитет/перформанси со на пример оваа камера. На хартија Xiaoyi YI 4K Action Camera ми изгледа премногу добро да биде вистинито но би сакал да ги чујам вашите експрертски мислења.
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,409
28,105
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Околу 400е е сегментот при кој има реален бенефит вс телефон со таа цена, под тоа слабо, во видео дури цела класа се послаби - само за фото и тоа low light.
 
W

Whisky Vishera

Гостин
Некој од форумот со пипави раце да ми стави нов флет кабел на никон 18 - 105? Несакајќи го скинав при промена на бајонетот.

Испратено од NEM-L21 преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,696
Членови
28,228
Најнов член
Nikojsi
На врв Дно