• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Digitalen casovnik

  • Ја почнал/а темата
  • #1

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
344
Nekoj dane moze da napishe nekoj prost digitalen casovnik so threads.
Mislam da ima forma, edna labela vo koja kje se prikazuva casot vo forma hh:mm:ss
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
344
Daj ak ne drugo napisete primer za threads so pause od 1000 ms.
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
288
San Francisco
www.linkedin.com
2) нишки во Java

- Креирање на applet кој ќе ни го покажува точно време, кое се проверува на секоја секунда, благодарејки на креираната нишка

import java.awt.Graphics;
import java.util.Date;

public class Clock extends java.applet.Applet implements Runnable {

Thread clockThread = null;

public void start() {
if (clockThread == null) {
clockThread = new Thread(this, "Clock");
clockThread.start();
}
}
public void run() {
// loop terminates when clockThread is set to null in stop()
while (Thread.currentThread() == clockThread) {
repaint();
try {
Thread.sleep(1000);
} catch (InterruptedException e){
}
}
}
public void paint(Graphics g) {
Date now = new Date();
g.drawString(now.getHours() + ":" + now.getMinutes() + ":" + now.getSeconds(), 5, 10);
}
public void stop() {
clockThread = null;
}
}

Излез:
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
43,775
Мислења
850,310
Членови
29,471
Најнов член
DaDzoce
На врв Дно