• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дигитален апарат (да купам)?

Статус
Затворена за нови мислења.

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Sakam da kupam digitalec nekoj onaka za home upotreba, pa ako moze da mi kazete od kade tuka vo Skopje , kakov da zemam cena do kaj 10.000 den.
Thx
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.175
637
За тие пари можеш да си купиш одличен дигитален. Canon ти се најдобри, уствари и NICON се добри ама тие се многу поскапи. Јас имам CANON ама од послабите 5 мегапиксели и сум презадоволен. А ти за тие пари сигурно можеш да најдеш од 7,2 мега, ако не и повеќе. А тоа за домашна употреба ти е и повеќе од доволно.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Имаш ли понапредни амбиции во поглед на фотографиите, ил ити е битно само да фатиш спомени? Кои опции ти се битни?
Заеби мегапиксели, тие не се пресудни....
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Moze canon, moze sony, mi treba za spomeni, mi treba za hobi, sakam da slikam se :), ne sum imal digitalec do sea, pa za opcii neznam so da kazam. Osven ta sto ce mi kazete koj model, ako moze da mi kazete i od kade tuka vo Skopje moze da se kupi.
Gleav vaka malku i oko mi maa na FujiFilm FinePix S5800 ? Pa?? Dajte i vie nekoj predlog. I kaj go ima tuka da se kupi?
 

ки4ма

Intern
21 февруари 2008
234
17
За тие пари не можеш да купиш добар дигиталец. Спреми уште едно три четири илјади денари, ако не сакаш да се заебеш.
Сони дефинитивно. Најевтини се во Нептун Шоп, Рамстор или Гтц, ги има и новите модели.
 

MOPKOB

Intern
13 јануари 2008
66
1
Batusko ic nema da zgresis ako zemis nikon S210 8.0 MP, prva liga e. Go imam nekoe vreme i sum prezadovolen. Stavi mu karticka 2Gb i furaj. Go kupiF 10990, a so kartickata od 2Gb i futrola me fati 12,300. Za sporedba zemam nekoj samsung so 10.1MP. Mnogu e podobar ovaj nikon-ot!!!
 
M

Mr.Alien

Гостин
Кичма е во право. Барем уште две илјади, ако не повеќе.
За Sony се сложувам, сум имал прилика да тестирам неколку модели за потребите на ЕМИТЕР. Оние модели кои ми минале низ раце се покажале сосема коректно, така да за релативно скромните потреби на taranenik ќе завршат работа. Тоа се моделите:
Cyber Shot DSC-T100 (лани есента чинеше 26.000,оо денари);
Cyber Shot DSC - T70 (ориентациона цена во моментов - 15,000,оо денари, со ДДВ);
Cyber Shot DSC - W170 (300 US$ на странскиот пазар, цена кај нас не знам во моментов).
Последниов е опишан во тековниот број на ЕМИТЕР.
Имам тестирано и модели од пониските категории. На пример, моделот DSC-S730, кој чини околу 8.000,оо денари. Сосема солидно моделче, со помалку мануелни опции, коректен квалитет на фотографиите со оглед на цената и категоријата. За ноќни снимки не е најсјаен, но ако се слика на доста осветлено место нема проблем. Ако се остави само на блицот - така-така.
Има вградена стабилизација на снимките (добредојдено за оние со немирни раце), некои понапредни технологии - препознавање на фаци и насмевки, избор на мод на фокус и сл.
Тоа што ISO вредноста им оди до 1250 АЅА нека не те залажува - се што е над 200 предизвикува шум и дисторзија на сликата.
Ако си за некоја друга фирма, погледни модели на CANON ("Genel", кај Билна Аптека, Стара Рампа), CANON (на повеќе места во градов), како и Fuji.
Добри модели има и HP, серии R8xxx и 9xxx (x е бројна ознака на моделот). Цените има се во распона од 9-10 илјади па нагоре (оние кои вредат, разбира се).
Поздрав.
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Ви благодарам за советите. По кратко разгледување натаму наваму по форуми по интернет колку повеќе забегувам толку потешко ќе се одлучам :D па се решив помеѓу следниве модели:

FujiFilm FinePix S5800

Sony Cybershot W120

Nikon CoolPix P50

Мене најмногу око ми фрла на Fuji-to па еве видете и вие.
 

ки4ма

Intern
21 февруари 2008
234
17
Кога купуваш дигиталец три работи се најбитни:
1. Да биде со своја батерија (обавезно)
2. Леќите (колку подобра леќа толку поквалитетни слики)
3. Процесорот што ја обработува сликата.
ЗАЕБИ ФИРМА. Не се исплати.
Јас сум за сонито дефинитивно. Јас имам Сони w-55 и сум презадоволен. Го споредував со други модели ама не е тоа тоа.
 

ки4ма

Intern
21 февруари 2008
234
17
w-120 е подобар од мојот и е поевтин од кога го земав јас мојот. картичката за сони е малку поскапа ама се исплати.
Во секој случај is your call.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Кога купуваш дигиталец три работи се најбитни:
1. Да биде со своја батерија (обавезно)
2. Леќите (колку подобра леќа толку поквалитетни слики)
3. Процесорот што ја обработува сликата.

1. Пожелно, но не пресудно. Предност, во секој случај.
2. Донекаде. Но, и супер леќа не може да го надокнади хендикепот на објектив со мали димензии.
3. Во голема мерка игра улога.
 

ки4ма

Intern
21 февруари 2008
234
17
Човекот сака да купи апарат за по дома, затоа и му го давам овој совет од лично искуство.
Брендот лаже, затоа што од брендовите што ги имавме дома во времето на бивша Југославија скоро сите денеска се произведуваат во Кина и се бледа копија на некогашните. Затоа да не се лажеме ::: Ништо не трае вечно:::
 
M

Mr.Alien

Гостин
Ки4ма, токму тоа е моето лого, т.е. потпис - Ништо не е вечнo...за жал :D.
Апла си во право - денешните производи не се правени како оние во бивша Југославија, па и светот во тоа време. Тогашниот квалитет и овој денешниот се два различни поими. Некогаш се правело да трае, денеска да...потрае, колку толку. Како инаку ќе се продаваат нови модели, резервни делови исл. Тажно, но вистинито.
Брендови знаат да лажат - но не сите. Ајде бре, кога ќе видам "брендови" како NEO, BEKO и слични држгомарогајтанот брендови, а се рекламираат нивните производи како демек се со супер квалитет, косава ми се исправа! Ниту VIVAX не е некој бренд, но го внасува Хрватска за регионов, за телевизорите имам информација дека користеле и Panasonic технологија (целосно или делумно), но пак овласте нсервис е Раде Кончар (Тафталиџе). Имам еден модел, за во детска соба, втора година тера а имаше само еден мал дефект, кој го оправија веднаш и признаа гаранција. А кога овластен сервисер ќе бидат ВИДЕО ДАТА, одма баталувам. Тие станаа овастен сервисер за се и сешто, а тоа значи дека брендот нема сопствен сервис. Мислам, WTF?
И многу ме нервира кога ќе се рекламира евтин прозвод како добар, како супер понуда и супер прилика, вистинска инвестиција и сл.
Од евтиното се знае што може и колку може да се очекува. Затоа и го спомнав прееска евтиниот модел на Sony. Не може да се мери со далеку поскапите - за парите кои вреди добиваш само релативно солиден производ, доволен за корисник кому не му треба којзнае што, барем не за почеток, додека не научи и не се навлече (а ќе се навлече брги - дигиталците се како дрога, знам по себе :D).
Од друга страна, скапите модели се кај нас со надувани цени. Ете, цената на моделот Cyber Shot DSC - W170 е 300$, ме интересира колку е кај нас. Ако знае некој нека пише, pls, да видиме колку не пељешат нашите фирми :ua:.
Забегав Off Topic (sry за тоа), не не можев да се воздржам, ова одмана ме нервира а не сум го пишал никаде.
 

ки4ма

Intern
21 февруари 2008
234
17
Sony w 170 кошта околу 17 000 денари што би дошло некаде околу 450 $ долари и е секако надуена цена. Трговците (оти кај нас нема вистинска конкуренција) одат со некои 200 % посто заработка и затоа имаме најскапи цени во светот.
Јебеш бренд купи што ти се сфиѓа и не се замарај премногу.
Ќе ти заврши работа. Две фирми не поштујем у Македонија АМЦ и ТЕХНО МАРКЕТ али јеби га, не се може ништо опстануваат на пазар и стока купује као се да је у реду.
За оној шо сака да си купи дигиталец. Друже купуј не се замарај се е шкарт.
 

UrSa1986

Intern
7 јануари 2008
20
1
Јас имам Kodak EasyShare713, 7 mpx, 3x оптички, 4X дигитален
Супер слики вади, и за далечни опјекти и да од блиску, само од една работа не сум задоволен. Макрото е многу слабо, треба од 20cm да се слика. Или ја не знам како се мести, или не е добро
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Друштво, фала многу јас се одлучив и купив FujiFilm FinePix S5800 цена 12.499 и гратис 2гб мемориска. Е сеа гледав малку што има и некои постари модели од мојот беа по 16.000, 17.000 денари што значи тука на кој како ќе му дојде така си става цени. Еве и линк http://www.trustedreviews.com/digital-cameras/review/2008/03/28/Fujifilm-FinePix-S5800/p1 е па сеа останува на мене малку да сликам :bravo: Фала уште еднаш за советите па ќе пишам после некое време далои сум задоволен или не :D
 
M

Mr.Alien

Гостин
Е, ова поштувам. Поголем објектив, сосема доволни 8 мегапиксели, 10х оптички зум.
Иако Olympus извади модел со 20х оптички зум а постојат и со нешто помали, моделите со 10х оптички зум припаѓаат на истата таа категорија - Ултразум модели. Солиден попис на мануелни опции, што ја прави камерава модел наменет за сериозни аматери, кои сакаат да извадат повеќе од обична фотографија.
Добар избор, повеќе од одлична цена.
Со здравје да се служиш!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.408
Мислења
900.220
Членови
32.119
Огласи
503
Најнов член
CilCil
На врв Дно