• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Digital Marketing во МК

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Anchor

Intern
20 октомври 2018
11
4
Македонските компании дури сега почнуваат да ги осознаваат предностите од дигитализацијата. Истражувањата покажуваат дека едвај 1% од фирмите во земјава имаат интернет продавници.
Извор:
Едвај еден процент од македонските фирми продаваат на интернет, Македонија нема амбиент за поголема он лајн продажба

Анализите покажуваат дека од 600 компании регистрирани за он лајн продажба, квалитетни се едвај 5. Е побарувачка има но нема понуда велат експертите, мслиме дека користиме дигитална технологија а всушност работиме со нешто што е старо две и повеќе децении.
Извор:
Македонија нема амбиент за поголема интернет продажба | Телма

Може некој да ми каже кои се тие (едвај) 5 квалитетни online продавници во МК?

Мислења?
 

DeeJayZone

Gaining Experience
3 ноември 2008
147
88
deejay.blog.hr
Одговорот може да ти го даде новинарката која го подготвила ТВ прилогот / статијата за Телма.
Обиди се да ја контактираш преку веб страната.
 
Јас еднаш нарачав патики од Sportvision, од магацин/продавница во Скопје, до адреса во Скопје стигнаа за 8 дена.

За споредба, пратка нарачана од quietpc од Англија стигна за 11 дена, а еднаш ми се потрефи видео игра од Zavvi (исто од Англија) да стигне за 5 дена.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,738
1,117
Јас еднаш нарачав патики од Sportvision, од магацин/продавница во Скопје, до адреса во Скопје стигнаа за 8 дена.

За споредба, пратка нарачана од quietpc од Англија стигна за 11 дена, а еднаш ми се потрефи видео игра од Zavvi (исто од Англија) да стигне за 5 дена.
хахаха, преку германија ти ги носеле :D
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,730
4,627
У строК центар!
Мала држава сме, а пред се и неписмен народ. Ова кај нас никогаш нема да функционира како што треба, секогаш ќе биде со мала застапеност во вкупната продажба.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
PCMarket.mk функционира (со тоа и техномаркет нели), Нептун функционира. Амц функционира.
Топ Шоп - производи за убавина, слабеење, готвење и многу повеќе!
Достава на храна - Кликни Јади да ја рачунаме како една еве
Доминос пица

Тоа се тие што сум ги пробал.

Викаат eKupi.mk - Вашата интернет-продавница | Насловна работело ок.

Сет имам пробано никој не се јави откако направив нарачка.
Телеком.мк продава само телефони, за се друго на шалтер
Со други немам пробано.
 

RoninMK

Gaining Experience
20 април 2016
147
134
Постара тема ама да се надоврзам на муабетот... сега веќе има повеќе кои "функционираат" на овој или оној начин односно за мене права интернет продавница е доколку функционира и онлајн плаќање со платежна картица се друго се некои подваријанти кои не се како што треба.

Е сега главно прашање што ми се наметнува кога ги читам ваквите вести е што подразбираат под "компании регистрирани за онлајн продажба"?
Дали се тоа компании кои се пријавуваат некаде, незнам каде, можеби УЈП иако не сум запознаен дека има потреба од такво нешто се додека си имаш нормална регистрирана компанија со општа клаузула за бизнис?
Дали мислат на сите кои имаат некоја од претходно наведените варијанти на интернет продавници или не ми се верува да е третата варијанта онаа вистинската, компании со функционално онлајн плаќање преку некоја од нашите комерцијални банки, па тие да го даваат списокот до релевантните институции?

Се потрудив да бидам што е можно појасен со прашањево и се надевам некој со повеќе искуство или кој се занимава со ова има некаков одговор :)
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,738
1,117
Постара тема ама да се надоврзам на муабетот... сега веќе има повеќе кои "функционираат" на овој или оној начин односно за мене права интернет продавница е доколку функционира и онлајн плаќање со платежна картица се друго се некои подваријанти кои не се како што треба.

Е сега главно прашање што ми се наметнува кога ги читам ваквите вести е што подразбираат под "компании регистрирани за онлајн продажба"?
Дали се тоа компании кои се пријавуваат некаде, незнам каде, можеби УЈП иако не сум запознаен дека има потреба од такво нешто се додека си имаш нормална регистрирана компанија со општа клаузула за бизнис?
Дали мислат на сите кои имаат некоја од претходно наведените варијанти на интернет продавници или не ми се верува да е третата варијанта онаа вистинската, компании со функционално онлајн плаќање преку некоја од нашите комерцијални банки, па тие да го даваат списокот до релевантните институции?

Се потрудив да бидам што е можно појасен со прашањево и се надевам некој со повеќе искуство или кој се занимава со ова има некаков одговор :)
Незнам за која новост зборуваш, но не е потребно да регистрираш специјална компанија за онлајн продажба. Информацијата најверојатно ја добиваат преку Касис (кој работи со поголем дел од банките во РМ).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,037
Мислења
854,961
Членови
29,643
Најнов член
Ecka99
На врв Дно