Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

DHCP IP Lease

philldm

Intern
29 јануари 2018
74
38
Здраво. Кога пц-то ќе се приклучи на струја, NIC-от почнува да трепка и без да се вклучи компјутерот да работи. Дали периодот на lease од страна на DHCP серверот ќе истече и ќе додели нова IP адреса доколку пц-то не се вклучи воопшто за времетраењето на lease периодот (но е штекнато во струја цело време) или бидејќи има контакт со NIC-от, истата IP адреса ќе ја додели и по истекот на рокот?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.479
14.767
NIC-от работи секако но нема врска со lease от.

Ако lease time е 36 часа на пример, IP адресата ќе се врзе со таа MAC адреса во времетраење од 36 часа, работел компјутерот или не.... ако добро го разбирам прашањето.
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
747
680
Тие 36 часа не се кредит, рутерот не брои минути активност туку кога ќе поминат секако ти ја обновува или доделува нова ип.

Најубаво стави си статик и не ја мисли
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.570
5.466
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Тие 36 часа не се кредит, рутерот не брои минути активност туку кога ќе поминат секако ти ја обновува или доделува нова ип.

Најубаво стави си статик и не ја мисли
Зависи кој рутер, микротикот на пример си ги памти мак адресите и ке си ја додели истата IP на истата MAC, без разлика дали PC-то е активно или не... е сега ако избришеш lease time нормално дека ке ти додели друга IP.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.479
14.767
Зависи кој рутер, микротикот на пример си ги памти мак адресите и ке си ја додели истата IP на истата MAC, без разлика дали PC-то е активно или не... е сега ако избришеш lease time нормално дека ке ти додели друга IP.

Микротик па Микротик, аман више со тој Микротик. Знаеш ли ти некоја Tенда да наместиш или не??? :D:D
Микротик=
kz5wl.jpg
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.570
5.466
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

philldm

Intern
29 јануари 2018
74
38
Ако пц-то редовно се користи, DHCP-то откако ќе истече lease time ја доделува истата IP. Мислев дали истото го прави и кога не се користи пц-то, не се уклучува за работа, стои само уштекан во струја, бидејќи сијаличките на NIC-от трепкаат, мислев да не си комуницираат меѓу себе и тогаш.

Испратено од SM-J600FN преку IT.mk форум апликација
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.570
5.466
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Ако пц-то редовно се користи, DHCP-то откако ќе истече lease time ја доделува истата IP. Мислев дали истото го прави и кога не се користи пц-то, не се уклучува за работа, стои само уштекан во струја, бидејќи сијаличките на NIC-от трепкаат, мислев да не си комуницираат меѓу себе и тогаш.

Испратено од SM-J600FN преку IT.mk форум апликација
Ке ти остане истата IP ;)
 

philldm

Intern
29 јануари 2018
74
38

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.288
Мислења
977.871
Членови
35.578
Најнов член
Milena Milkova
На врв Дно