Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
 • Хеј Гостин сакаш да отвориш нов оглас, но не можеш да го сториш тоа?
  Најверојатно си пропуштил дека е активиран нов сервис наречен ИТ Огласник Ѕирни го тука и ако сакаш да прочиташ повеќе, да дадеш некаква идеа, пофалба или критика за истиот куцни ни тука будно ја следиме темата и одговараме на вашите пораки.

  Со почит,
  Вашиот ИТ.МК

Desktop PC - i9-9900K | RTX 2070 | 32 GB Ram Hyper X Predator DDR 4

Статус
Затворена за нови мислења.

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1.621
2.547
TheMarshal додаде нов оглас:

Desktop PC - i9-9900K | RTX 2070 | 32 GB Ram Hyper X Predator DDR 4 - Проценка

Сеуште не сум решен дали да го продадам компјутерот. Ме интересира проценка, па да се решам дали да иде на продажба.

Конфигурацијата е сколопена во 2019.Последниве година дена, ептен ретко е користена. Претежно е користена за работа и поретко гејмање - ако тоа нешто значи.

Деловите се следните:

CPU: i9 9900K
GPU: RTX 2070 ASUS ROG A8G
Ram: 2 x 16gb Hyper X Predator DDR 4 (non-rgb)
MB: Asus ROG E-Gaming Z390
SSD: Samsung EVO 860 512 GB (се мислам да не иде на продажба)
AIO: Cooler...

Видете го целиот оглас...
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.473
14.752
А зошто би го продавал? Не ти треба повеќе компјутер? Или пак планираш надградба? Веќе имаш 8 јадра, нема никаква поента да фрлаш перфектно здрава машина заради минорна надградба.
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
728
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
~50к би рекол груба проценка, можи поќе ако најдиш загреан купувач.

9900К 10-12к
2070 16-18к
Рам 3-4к
Матична 5-6к
SSD 2-3к
Се останато 6-7к

Се сложвам ама дека немаш потреба да го продаваш ако планираш нов да земаш. Освен ако не рендерираш нешто или да имаш потреба од плус Е-јадра (или општо поќе јадра), 8 со 16 threads ти се таман, 9900К е уште ѕвер. Би ти рекол да си го чуваш, да ја дајш само графичката и да си земиш некоја 3060ti/3070/3080 ако ти е за игри. Од менвање на останатите компоненти нема да видиш никаков ќар.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1.621
2.547
А зошто би го продавал? Не ти треба повеќе компјутер? Или пак планираш надградба? Веќе имаш 8 јадра, нема никаква поента да фрлаш перфектно здрава машина заради минорна надградба.

Се префрлив на Mac.

Кога веќе би планирал надградба - мислам дека само промена на графичката би било. As you said нема поента друго да се чепка.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.473
14.752
Се префрлив на Mac.

Кога веќе би планирал надградба - мислам дека само промена на графичката би било. As you said нема поента друго да се чепка.
Па не го давај сепак. Чим си отишол на Мек значи брзо ќе се вратиш на ПЦ :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.273
Мислења
977.695
Членови
35.572
Најнов член
mkd2020
На врв Дно