• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Desktop.mk?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Goddzila

Intern
15 март 2018
25
26
Дечки, знам дека има две теми отворено за Laptop.mk, која е една иста фирма но темите се отворени лани и при отварање на страната ви покажувало дека се мајна преку web страната итн.
Мене ме интересира дали досега некој нарачувал компоненти и слично од кај нив и какво искуство имаат?
Гледам дека за некои работи се поевтини со цени дури и од Анхоч.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,705
4,546
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,865
9,304
Скопје
Ти ослабнале нешто сетилата, си има бесплатен 3 месечен SSL од јули...
Нема потреба да вклучувам ја дополнителни сетила од тие на прв поглед од browser-от.
Зш не го покажува кога го куцам директно у адрес бар? И у Хром и у Фајрфокс. Не пренасочува кон https
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,705
4,546
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Нема потреба да вклучувам ја дополнителни сетила од тие на прв поглед од browser-от.
Зш не го покажува кога го куцам директно у адрес бар? И у Хром и у Фајрфокс. Не пренасочува кон https
Кај мене пренасочува...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BEST

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,231
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,017
4,312
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Изгледа дека сепак не, не пренасочува.

Screenshot 2021-09-14 173203.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,705
4,546
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
  • Ја почнал/а темата
  • #10

Goddzila

Intern
15 март 2018
25
26
Значи не препорачувате да се купува од кај нив?
Очекував да ми каже некој кој веќе имал искуство со нив комуникација, продажба, сервис, квалитет на компоненти (refurbished или нови) итн.
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
629
651
Скопје
Искуство не сум имал. Пишува дека постојат од 2011 на пазаров, но не сум слушнал до сега за ниту еден од сајтовиве нивни:
Домејнот е регистриран од фирма Бит Системи од Велес, на која сајтот не постои.


% Domain Information over Whois protocol
%
% Whoisd Server Version: 3.9.0
% Timestamp: Wed Sep 15 09:46:36 2021

domain: laptop.mk
registrant: ALSANET-R647
admin-c: ALSANET-C599
nsset: ALSANET-NS948
registrar: ALSANET-REG
registered: 21.09.2017 18:50:15
changed: 03.05.2019 11:08:17
expire: 21.09.2030

contact: ALSANET-R647
org: ДРУШТВО ЗА ПРОИЗВОДСТВО, ТРГОВИЈА, ИНЖИНЕРИНГ НА ИНФОРМАТИЧКИ СИСТЕМИ БИТ СИСТЕМИ ДОО УВОЗ-ИЗВОЗ ВЕЛЕС
name: БИТ СИСТЕМИ ДОО увоз-извоз Велес
address: ул. Илинденска бр. 4
address: Велес
address: 1400
address: MK
phone: +389.43551919
e-mail: [email protected]
registrar: ALSANET-REG
created: 21.09.2017 18:49:21
changed: 02.05.2019 20:42:06

contact: ALSANET-C599
name: Митко Велков
address: -
address: -
address: -
address: MK
phone: +389.43551919
e-mail: [email protected]
registrar: ALSANET-REG
created: 25.03.2017 09:26:43

nsset: ALSANET-NS948
nserver: ns3012.mochahost.com
nserver: ns4012.mochahost.com
tech-c: ALSANET-C723
registrar: ALSANET-REG
created: 03.05.2019 11:01:37

contact: ALSANET-C723
name: Митко Велков
address: -
address: -
address: -
address: MK
phone: +389.71331190
e-mail: [email protected]
registrar: ALSANET-REG
created: 05.02.2018 18:58:09
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
515
450
Skopje
Доле ги имаат сите сликички од картички + од Касис и Унибанка. Кога ќе пробаш да купиш ти вика со уплатница у банка на сметка во Комерцијална.

Screenshot_1.png

На Лаптоп.мк има друг проблем. Пробуваш да купиш и ова ти излага:

Screenshot_2.png

Искрено, да имаше стварно врзано онлајн терминал со плаќање во наша домашна банка, ја не би се секирал нешто многу и дури и би купил ако имам потреба од нешто. Ако има проблем ќе се реши со позив одма. Али вака шо знам, или не функционираат или не знаат да функционираат.
Мислењето е автоматски споено:

А неколку минути по отварање на 2те страни (и праење „нарачка“) го имам ова:

Screenshot_3.png
 

Атачменти

Последна промена:

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,017
4,312
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Нарачуваш па чекаш да ти стигне профактура на мејл, пополнуваш уплатница, уплаќаш на шалтер во банка, ги известуваш по мејл дека си извршил уплата, чекаат да ги добијат средствата, па конечно ти го испраќаат производот!?

eh-im-done.gif
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
515
450
Skopje
Нарачуваш па чекаш да ти стигне профактура на мејл, пополнуваш уплатница, уплаќаш на шалтер во банка, ги известуваш по мејл дека си извршил уплата, чекаат да ги добијат средствата, па конечно ти го испраќаат производот!?
Изглеа да :ROFLMAO: Ама ако не пишеш ИД на нарачка, нема да биде процесирана.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,351
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно