1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Деск-топ конфигурација за графички дизајнер

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од AndrejApostolov, 12 Јули 2012.

 1. AndrejApostolov

  AndrejApostolov
  Intern

  32
  16
  12 Јули 2012
  Машко
  ВАЖНА ИНФОРМАЦИЈА ЗА СИТЕ КОИ САКААТ ДА КУПАТ DELL 24'' U2412M
  Се јавив во ITD како што препорача FLEGMA и од таму веднаш ме упатија до најблискиот препродавач.
  Бидејќи јас живеам во населба Аеродром од ITD ме упатија во ТЦ Бисер во фирмата VORTEX.
  Отидов таму да прашам за цена и без никакво ценкање добив изненадувачка цифра: 14.890,00 денари.
  Мониторот во затворена кутија (како што советуваше некој претходно), гаранција 3 години...топ!
  И така јас се подновив благодарение на вашите совети и предлози. Ви благодарам.

  Секој оној кој сака ист ваков монитор за таа цена повелете јавете се во VORTEX на телефон 2462-462 или 2400-450 или пак на и-мејл [email protected].
  Побрзајте пошто новата цена ќе биде повисока за 20тина евра.
   
  На krisbt, Revan, imperial и уште 6 други им се допаѓа ова.
 2. gokica

  gokica
  Модератор

  8,428
  10,318
  13 Јуни 2009
  Со здравје да си го служиш мониторчето. Ќе бидеш презадоволен.

  И јас најдов по слична цена од некои 200 денари поевтино.

  Добро е што ги има кај нас.
   
  На AndrejApostolov му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,202
  13,052
  23 Јануари 2008
  Манга
  Vortex ne uvezuvaat nishto, zemaat od drugi firmi i preprodavaat.

  gokica, pishi PP od kade, shto, kako...
   
 4. AndrejApostolov

  AndrejApostolov
  Intern

  32
  16
  12 Јули 2012
  Машко
  Незнам дали прочита добро:
  "Се јавив во ITD како што препорача FLEGMA и од таму веднаш ме упатија до најблискиот препродавач.
  Бидејќи јас живеам во населба Аеродром од ITD ме упатија во ТЦ Бисер во фирмата VORTEX..."
  Значи за DELL ITD се застапници и работат само на големо...
   
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,444
  12,606
  2 Август 2012
  Машко
  Оваа фора ја кажуваат 2-3 месеци наназад. Што, IMHO, не е далку од вистината затоа што доларот осцилира.

  П.С
  Де бе кога ќе паднат цените на дисковите. Очајно ми треба диск од 1-2 тера
   
 6. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,407
  2,018
  12 Август 2009
  Машко
  Со здравје да се служиш...
  и?...и?... како е од лаптоп на 24 инчен... па уште 16:10...?
   
  На AndrejApostolov му/ѝ се допаѓа ова.
 7. AndrejApostolov

  AndrejApostolov
  Intern

  32
  16
  12 Јули 2012
  Машко
  КОНЕЧНО!!!
  Другари конечно се подновив комплет.
  Покрај мониторот кој го купив пред десетина дена, денес си купив и деск-топ конфигурација.
  Во глобала се работи за:
  Процесор: i5 2400 3.10Ghz
  Меморија: 8Gb (2x4) Kingston DDR3 1333Mhz
  Хард: 1TB Western Digital 64Mb Cache SATA-3
  Графичка: NVIDIA GeForce GT430 1Gb DDR3
  Останато стандард: куќиште Cooler Master со напојување 450W, Samsung DVD-RW, матична ASUS.
  За сето тоа платив во кеш 27.390,00 денари.
  Мислам дека ценава е доста коректна.
   
  На imperial му/ѝ се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,652
  26,256
  4 Септември 2008
  Кој те излажа таа графичка да ја земеш? : /
   
 9. IntelAmd

  IntelAmd
  Gaining Experience

  740
  197
  18 Јануари 2012
 10. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,800
  5,002
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  На AndrejApostolov му/ѝ се допаѓа ова.
 11. AndrejApostolov

  AndrejApostolov
  Intern

  32
  16
  12 Јули 2012
  Машко
  Никој, барав нешто обично!
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,652
  26,256
  4 Септември 2008
  5670...like 2x better, similar price.
   
 13. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  Не би рекол, има опасни верзии на GT 430 од гигабајт мислам со 16 ROPS кој ја цепкаат 5670..
   
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,652
  26,256
  4 Септември 2008
 15. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  Оваа што е тука наведена има само 4 ROPs, и е најмизерната GT 430 што може да се најде?
  опс пардон, во амц на еден другар му дадоа GT 430 со 2 ROPs.
   
 16. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,444
  12,606
  2 Август 2012
  Машко
  Треба да пишам e-mail на Dell за ценовните лудории кои им ги прави застапникот. Овие како да ги минираат намерно.
  Од таму ги примаат со MSRP* цени кои, рака на срце, не мора да ги прифатат. Но кога гигант како Dell ти „сугерира“ не е паметно да игнорираш.
  Гикови од цел форум обединете се :)

  *Manufacturer's suggested retail price

  on-topic
  Анхоч се скапи што се однесува до мониторот. Гледам дека Вортекс е најевтин
  Прашање за милион долари:
  Дали овластен сервис, во овој случај Dell, ќе го прифати производот [во гарантен рок] на сервисирање иако не е купен од овластен застапник, во овој случај Макпетрол, ИТД, Логин..... ??
  Некаде како да читав дека „гаранцијата ви важи ако сте купиле Dell од Македонија и тоа од овластен застапник“ ама не можам да се сетам каде.
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,652
  26,256
  4 Септември 2008
  Дај линк од таа најбрзата.
   
 18. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  Еве и од Zotac, можно е да е GPU-Z грешка?
   

Сподели

Вчитување...