• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Delphi vs. Other programming languages

Delphi е подобар од .... ?


  • Вкупно гласале
    20
Статус
Затворена за нови мислења.

GoranBT

Баниран/a
31 јули 2007
40
0
Ајде мои програмери да видам аргументи ЗА и ПРОТИВ најдобрата IDE околина и платформа за изработка на софтвер...

Да се поделиме веќе еднаш.... Оти нема добри и лоши програмери има само Delphi програмери :D
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
901
75
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Прашањето на анкетата е: "Delphi е подобар од...?", а што ако некој мисли дека не е подобар од никој?
Секој програмски јазик си има различна намена, така да....
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Прашањето на анкетата е: "Delphi е подобар од...?", а што ако некој мисли дека не е подобар од никој?
Секој програмски јазик си има различна намена, така да....

Додадена опција во анкетата - Ниеден од горенаведените ;)
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Никој од горенаведените а и од ненаведените. Зошто?
Затоа што програмски јазици не се споредуваат.

Да беше анкетата Delphi е подобар од ... во брзината на извршување на програмите, или пократок код, или шо ти знам, можеше да се гласа. А вака е некако неоснован секој глас.
 

GoranBT

Баниран/a
31 јули 2007
40
0
Прашањето на анкетата е: "Delphi е подобар од...?", а што ако некој мисли дека не е подобар од никој?
Секој програмски јазик си има различна намена, така да....

Во ред, признавам дека анкетата не е демократски изведена но сака да каже една работа - Delphi е навистина добра платформа за одредени работи и топло му ја препорачувам на секој кој сака да се занимава со сериозно програмирање.

Прашањето на анкетата е: "Delphi е подобар од...?", а што ако некој мисли дека не е подобар од никој?
Секој програмски јазик си има различна намена, така да....

Ако некој мисли дека ниту еден од наведените одговори не е точен тогаш нека аргументира зошто...

Јас мислам дека се што може C++, Java може и Delphi (Visual Basic е надвор од игра) :)

Никој од горенаведените а и од ненаведените. Зошто?
Затоа што програмски јазици не се споредуваат.

Да беше анкетата Delphi е подобар од ... во брзината на извршување на програмите, или пократок код, или шо ти знам, можеше да се гласа. А вака е некако неоснован секој глас.

Генерално сите тие се програмски јазици а нивната основа е иста и извршуваат иста работа. Баш како и кај јазиците меѓу луѓето. Направи споредба на основните придобивки од тие програмски јазици од ниво на програмер. Размислувај поапстрактно.... :D

Ми се допаѓа како размислуваш..
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Генерално сите тие се програмски јазици а нивната основа е иста и извршуваат иста работа. Баш како и кај јазиците меѓу луѓето. Направи споредба на основните придобивки од тие програмски јазици од ниво на програмер. Размислувај поапстрактно.... :D
Како што кажа, и јазиците меѓу луѓето не се споредуваат. Иначе се' се прави со секој програмски јазик, така да нема нешто што би се направило во Delphi а не во некој друг јазик.
Затоа, пак ќе кажам, прашањето не е баш дефинирано.
 

GoranBT

Баниран/a
31 јули 2007
40
0
Како што кажа, и јазиците меѓу луѓето не се споредуваат. Иначе се' се прави со секој програмски јазик, така да нема нешто што би се направило во Delphi а не во некој друг јазик.
Затоа, пак ќе кажам, прашањето не е баш дефинирано.

Идејата е да се направи споредба помеѓу можностите на Delphi и другите програмски јазици па затоа ако ти паѓа на памет некоја искоментирај ја. А дека може да се прави каква таква споредба е несомнено.

Еве на пример дали е подобро да се направи client/server програма во Delphi или во Java.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289

:bravo::bravo:

Знам Делфи и Паскал само ... Паскал ај така и така... Ама Делфи е многу добар сподер мене ... Немам некои длабоки познавања од другите па неможам да кажам кој е подобар
 

GoranBT

Баниран/a
31 јули 2007
40
0
:bravo::bravo:

Знам Делфи и Паскал само ... Паскал ај така и така... Ама Делфи е многу добар сподер мене ... Немам некои длабоки познавања од другите па неможам да кажам кој е подобар

Значи се работи за многу моќна развојна околина базирана на OOP концепти а е препорачана од сите светски програмери како почетна точка за секој кој сака да се занимава професионално со програмирање.

Прашањето на анкетата е: "Delphi е подобар од...?", а што ако некој мисли дека не е подобар од никој?
Секој програмски јазик си има различна намена, така да....

Е сега спореди каде е полош Delphi кога веќе гледам дека не си за.. :spienje:
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
901
75
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Зарем не сваќате ако можело се да се направи со еден програмски јазик а тоа да биде поедноставно(со помалку редови код) немало да измислуваат нови програмски јазици кои би ја поедноставиле работата, затоа не можете да споредувате.
 

GoranBT

Баниран/a
31 јули 2007
40
0
Зарем не сваќате ако можело се да се направи со еден програмски јазик а тоа да биде поедноставно(со помалку редови код) немало да измислуваат нови програмски јазици кои би ја поедноставиле работата, затоа не можете да споредувате.

Не е точно. Секој програмски јазик од трето ниво во основа е ист. Секој има свој компајлер кој прави секогаш една иста работа (доделува инструкции и дефинира адреси). А сите знаеме дека асемблерскиот јазик се преведува во низок машински јазик од нули и единици. Значи програмирањето не се променило од пронаоѓањето на х86 архитектурата.

Се работи за конкуренција - се измислуваат нови програмски јазици и се фосираат како иновативни, современи, брзи а во стварност се работи за чиста економија. Секој производ а тука спаѓаат и програмските јазици има рок на траење. Така да мора да се измислуваат нови и нови јазици кои во суштина имаат различна синтакса а прават една иста работа.

Секој може да направи свој сопствен програмски јазик и да си го вика како сака; единствено што треба е да направи компајлер кој ќе ги препознава неговите елементарни делови и да ги преведува во соодветниот асемблерски код.

Sun има подобра маркетиншка позиција на пазарот и си ја форсира Јавата. Делфи беше лидер пред 10 години тогаш кога Јавата започна да се развива комерцијално. Сега е време на ActionScript 3.0 и полека полека почнува и Adobe да воведува елементи и функционалности од Јава. Така да еден ден се ќе се смени ако и веќе не е сменето :D

Шо викаше Бора чорба - Ми смо давно у машини...
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Секако дека не е добар но како да им докажеме на овие C++ -ве.

Мора да пронајдеме начин на кој сликовито ќе им се објасни таквиот ФАКТ.
Барај, слободно, ама тешко дека ќе најдеш.

Иначе и C++ е направен поради финансиски причини, но го направиле како што треба и не за џабе е најдобар.
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Барај, слободно, ама тешко дека ќе најдеш.

Иначе и C++ е направен поради финансиски причини, но го направиле како што треба и не за џабе е најдобар.

Yup. Се сложвам. И со мојот пост погоре само искажвав смеа на тоа дека C++ не е добар.
 

pudge

Intern
28 ноември 2007
128
1
dali samo ja ne svakam ili postovite ne vi se povrzani???

edniot clen vika deka c++ ne e dobar, i drug mu replicira: da be da dobar e , i jas se slozuvam.....
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
Секако дека не е добар но како да им докажеме на овие C++ -ве.

Мора да пронајдеме начин на кој сликовито ќе им се објасни таквиот ФАКТ.

Еве објани им на фирмиве посликовито http://www.research.att.com/~bs/applications.html :LOL:

Секаде каде што има допир со хардвер, hard core проекти во индутрија и игри таму е и C++.

А исто можеш видиш и за C++0x што се спрема па објасувај после.

Bell Labs и Bjarne Stroustrup не се играчки, неможе некој 30 години да истражува во програмски јазици и некој да му дојде само што се испилил во таа област и да му каже дека е подобар (Тука мислам на популарните јазици како Java,C# кои имаат големо влиание од C++).
 

GoranBT

Баниран/a
31 јули 2007
40
0
Еве објани им на фирмиве посликовито http://www.research.att.com/~bs/applications.html :LOL:

Секаде каде што има допир со хардвер, hard core проекти во индутрија и игри таму е и C++.

А исто можеш видиш и за C++0x што се спрема па објасувај после.

Bell Labs и Bjarne Stroustrup не се играчки, неможе некој 30 години да истражува во програмски јазици и некој да му дојде само што се испилил во таа област и да му каже дека е подобар (Тука мислам на популарните јазици како Java,C# кои имаат големо влиание од C++).

За жал ќе морам малку да ти ја појаснам темава... Се работи за програмски јазик Object Pascal или попознат како Delphi кој е 100% чист Pascal. А тоа ти е програмски јазик кој е базиран на ALGOL а сопствениот компајлер е напишан во самиот јазик Pascal. Значи имаш програмски јазик кој е создаден пред 38 години и од кој се произлезени MODULA-2 и Oberon програмските јазици.

Pascal е јазикот на кој е напишан првиот Machintosh оперативен систем.

Значи драги мои програмери правете разлика помеѓу C-like јазици и оваа друга генерација која јас погоре ја објаснив.

Delphi не е новоиспилен јазик како што погоре тврдиш.
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
GoranBT јас прво одговарaв општо за C++(сакам да дадам доказ дека C++ не е лош јазик) како што можеш да видиш од цитатот на кој е одговорено.
Никаде не е спомнат Delphi како јазик туку на јазиците во кој C++ има влијание како што стои во мојот одговор.
 

GoranBT

Баниран/a
31 јули 2007
40
0
GoranBT јас прво одговарaв општо за C++(сакам да дадам доказ дека C++ не е лош јазик) како што можеш да видиш од цитатот на кој е одговорено.
Никаде не е спомнат Delphi како јазик туку на јазиците во кој C++ има влијание како што стои во мојот одговор.

Во ред. Се извинувам. Стварно кога си одговарал си мислел дека C++ јазикот не е лош и не си сакал да го споредуваш со Delphi.

Но сепак би сакал да слушнам мислење за Delphi (иако не може да се направи директна споредба). Како би го окарактеризирал Delphi од ниво на програмер и зошто би го избрал или не би го избрал како јазик за изработка на некој софтверски производ. Што те тера да избереш баш C++ а не Delphi.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.458
Мислења
901.516
Членови
32.169
Огласи
540
Најнов член
MartinLee33
На врв Дно