• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Delphi vs. Other programming languages v2

  • Ја почнал/а темата dime
  • Време на почнување
  • Ја почнал/а темата
  • #1

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Ne sakav da ostanat neodgovoreni prasanjata na GoranBT od ovaa tema: http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=4517

Следниве прашања се упатени до сите оние програмери кои користат јазик поинаков од Deplhi и не се наменети само за C++ ветераните.

Одговарајте си во својата глава и анализирајте. Донесете конечна одлука и тогаш гласајте на погорната анкета...p/

1. Колкава е кривата на учење на вашиот јазик ???

Ova ne e tolku ednostavno da se odgovori i zavisi mnogu od prethodnoto iskustvo so drugi jazici. Jas na primer pocnav so programiranje vo Pascal vo sredno. I taka, znaev nekoi osnovni raboti vo Pascal i trgnav da ucam Delphi. Skapav edno 2-3 meseci i prilicno malku nauciv. I onda pred nekoja godina zemav Java da ucam, i znaejki C/C++ prethodno - nauciv za 2-3 nedeli. Da zemam sega Delphi da ucam ke go naucam za nekolku dena.. taka da ne e lesno da se opredeli taa learning curve. Za Delphi bi rekol deka moze da se nauci polesno od ostanatite jazici, deka poteknuva od Pascal, a Pascal e eden od najdobro dizajniranite strukturni jazici, cist i ednostaven, perfekten za ucenje programiranje (uste si go sakam :D).

2. Дали вашиот јазик поседува конзистентна апстракција?

Konzistentna apstrakcija? Ne razbiram bas na sto mislis tuka, bi bilo dobro ako moze malku da pojasnis :)

3. Бројот на компоненти кои му се достапни на програмерот во стил Drag and Drop?

E da, edna od revolucionernite resenija na Borland nema sto, VCL. Kako i da e, slicna e filozofijata i vo Borland C++ ako ne se lazam (ne sum go koristel..). NetBeans za Java go ovozmozuva potpolno istoto i raboti perfektno, zboram za vizuelnite komponenti. Visual Studio - vrska nemam. Ali da, Delphi za ova e neprikosnoven.

4. Дали другите јазици имаат multithreading имплементација како што има Delphi ? Се мисли на начинот на кој се прави нов thread...

Za Java mozam da ti kazam deka so sigurnost e daleku pomokna vo odnos na multithreading od Delphi.

5. Колку бази на податоци можеш да имплементираш во твојата апликација?

Vo Java najverojatno site mozni, eve ti eden link sam ke si proveris: http://java.sun.com/products/jdbc/reference/industrysupport/index.html. I so sekoja rabotis na ist nacin, JDBC.

6. Дали и на кој начин се прави полиморфизам, наследување и енкапсулација? (посебно обрни внимание на КАКО се прави??)

Jeste, znaci probaj malku Java vo slucaj da ne si probal pa ke bides iznenaden od toa kolku dobro raboti OOP.

7. Во C++ имате повеќекратно наследување што за неискусни програмери создава желба за премин во Јава. Зошто?

Toa e edna od pogolemite gluposti vo C++. Zosto? Zatoa sto nepotrebno go komplicira programiranjeto i se desavaat stvari kako deadly diamond of death i slicno. Dodeka vo Java multiple inheritance e mnogu dobro reseno preku interfejsite.

8. Колкава е големината на апликацијата во MB (спореди меѓу Delphi и другите јазици за креирање на Win32 апликации).

Epa vo Java ti e nekade kolku sto e i goleminata na kodot. Znaci 5KB kod ti e ~5KB aplikacija :) Ti treba samo da si instaliras JRE od 15MB, sto e prakticno nisto.

9. Дали во вашиот јазик можете да извршувате асемблерски команди директно од вашиот IDE?

Uf, no dankeschon :D Cisto da objasnam zosto vakvo nesto ne cini, barem vo Java svetot, a bogami i posiroko. Aplikaciite napisani vo Java u princip se stremat kon portabilnost - da moze da se izvrsuvaat bez problemi na sto e mozno poveke platformi. Zavisnost od fizickata masina -> no portability.. no portability -> mnogu pari potroseni za prilagoduvanje na istata aplikacija na razlicni arhitekturi.
I to, edna golema mana na Delphi - neportabilni aplikacii.

10. Дали во вашиот јазик може да се изработи client/server апликација со multitier структура и притоа да користите SOAP, HTTP, COM и XML заедно а без притоа да користи ниту еден DLL фајл?

Heh, Java - ne postoi takvo neso kao DLL.. a moze se ova, i toa mnogu bolje od Delphi ;) I da ne spomnuvam deka postoi neso kao Java Enterprise Edition.

Anyways.. ako i se voshituvam na nekoja softverska kompanija toa e definitivno Borland (pokraj Sun Microsystems). Lugjeto napravija revolucija, posebno vo oblasta na RAD (a posebno sum im blagodaren za Turbo Pascal i Turbo C++ :D). Steta sto vo poslednive godini pocnaa da se rasturaat i prodavaat..

A Delphi - poentata e deka e definitivno eden od podobrite jazici, i na svoeto vreme revolucioneren. No, ne deka e i najdobar, spored mene. Ednostavno ima svoi prednosti i nedostatoci, kako i sekoj jazik. A vo posledno vreme kako sto mi se cini odi nadolu, najmnnogu poradi politikata na Borland. I Kylix veke ne e ni podrzan od Borland ako ne se lazam (i kojznae dali i go seuste koristi nekoj). Ne sum rabotel vo Delphi odaaamna, i ova e od nekoja opsta kultura sto sum napisal tuka, taka da moguce e da sum zgresil nesto :)

@GoranBT - bas sum zainteresiran ako ja prodolzis diskusijata, bi sakal da naucam malku poveke za situacijata so Delphi vo momentov, i zosto smetas deka e bas najdobar vo odnos na ostanatite jazici. I eventualno da me popravis vo moite odgovori :)
 

Arhil

Intern
8 август 2007
102
1
Браво Диме си се потрудил добро да направиш анализа. Сум работел и во Паскал и во Делфи и во C++, во Јава. Најдобро се снаоѓав во Делфи али Јавата ми се допаѓа многу и како што иде напред технологијата мислам дека ќе биде No.1 затоа што правиш програма и работи на Windows, Linux, Mac OS ...... за C++ тој е за оние advanced програмери и е многу близок до hardware-от. И јас немам одамна програмирано во Делфи и мислам дека нема да се откажам од него...:bravo::bravo::bravo:
 

stefan

Gaining Experience
13 април 2007
376
156
Прилеп
Погледај сега embarcadero delphi xe6 после толку години колку е компатибилен и моќен.
 
Погледај сега embarcadero delphi xe6 после толку години колку е компатибилен и моќен.
Некропост на тема од 2008ма? Луѓево што пишале во темава веќе одамна не го посетуваат it.com.mk
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,193
4,992
OHRID кај ензероно
Некропост на тема од 2008ма? Луѓево што пишале во темава веќе одамна не го посетуваат it.com.mk
yeaa! Тие ти се како духови, ги слушаш односно гледаш темите и што пишувале како да е сега, но тоа било одамна, тие се нашите пра-пра форумџии но сега се само духови. :D ццц
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,734
Мислења
863,561
Членови
30,069
Најнов член
Кристина Ставрева
На врв Дно