• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

[Delphi]Енкрипција на текст

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Coolzrock

Intern
28 октомври 2008
139
5
Код:
unit unRC4;
 
interface
 
type
 PByteArray = ^TByteArray;
 TByteArray = Array [0..32767] Of Byte;
 
 TRC4 = class
 private
  D        : array[Byte] of Byte;
  I,J       : Byte;
  procedure Init(const Key: string);
  procedure Done;
  procedure Code(Source, Dest: pChar; Count: Integer);
 public
  function Encrypt(S: pChar; const Password: string): AnsiString;
  function Decrypt(S: pChar; const Password: string): AnsiString;
 end;
 
implementation
 
{ TRC4.Encrypt
 This function will return the text(S) encrypted with the chosen password. }
function TRC4.Encrypt(S: pChar; const Password: string): AnsiString;
begin
 SetLength(Result, Length(S));
 Init(Password);
 Code(pChar(S), pChar(Result), Length(S));
 Done;
end;
 
{ TRC4.Decrypt
 This function will return the text(S) decrypted with the chosen password. }
function TRC4.Decrypt(S: pChar; const Password: string): AnsiString;
begin
 SetLength(Result, Length(S));
 Init(Password);
 Code(pChar(S), pChar(Result), Length(S));
 Done;
end;
 
{ TRC4.Init
 This routine will prepare the encryption/decryption. }
procedure TRC4.Init(const Key: string);
var
 R, S, T, K    : Byte;
 U,L        : Integer;
 DummyArray    : array [0..1599] of Char;
begin
{$R-}
{$Q-}
 L := Length(Key);
 I := 0;
 J := 0;
 R := 0;
 U := 0;
 for S := 0 to 255 do
  D[S] := S;
 for S := 0 to 255 do
 begin
  if (U < L) then
   K := PByteArray(Key)[u]
  else
   K := 0;
  Inc(U);
  if (U >= L) then
   U := 0;
  Inc(R, D[S] + K);
  T  := D[S];
  D[S] := D[R];
  D[R] := T;
 end;
 Code(@DummyArray, @DummyArray, 1600);
end;
 
{ TRC4.Done
 This routine will clean the variables used when encrypting/decrypting. }
procedure TRC4.Done;
begin
 FillChar(D, sizeOf(D), 0);
 FillChar(I, sizeOf(I), 0);
 FillChar(J, sizeOf(J), 0);
end;
 
{ TRC4.Code
 This routine will encrypt the text. }
procedure TRC4.Code(Source, Dest: pChar; Count: Integer);
var
 S         : Integer;
 T         : Byte;
begin
 for S := 0 to (Count - 1) do
 begin
  Inc(I);
  T := D[i];
  Inc(J, T);
  D[i] := D[J];
  D[J] := T;
  Inc(T, D[i]);
  Byte(Dest[S]) := Byte(Source[S]) xor D[T];
 end;
end;
 
end.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ако веќе пастираш туѓи кодови наведи ја нивната локација од каде си ги нашол а не вака.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,169
16,629
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,792
Мислења
850,520
Членови
29,480
Најнов член
EnemyUnit
На врв Дно