• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

[Delphi] Cryptex v1.0 бета

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Програмата е сеуште под развивање, многу работи ќе се променат. Ако имате некаква идеја, или забелешка повелете...

cryptexhh3.jpg

virusscanty9.jpg


Резутат од скенирање: http://scanner.virus.org/scan/gom5EWe85/bb808de872a0eddd735bd7d97de25614256486a6
Линк за симнување: http://www.evilshare.com/dba09f10-3906-102b-8d56-00a0c993e9d6

Карактеристики:

-Подржува повеќе датотеки одеднаш (Ја енкриптира секоја датотека во различен стаб, или сите датотеки во ист стаб).
-Енкрипционен клуч (Енкрипција/Декрипција).
-Енкрипциони слоеви (Потешко се декриптираат).
-Извршување во меморија или испуштање на хард драјв.
-Подржува EOF-податоци.
-Секоја датотека може да има параметри.
-NTDLL компресија.
-Додавање на непотребни податоци во EOF.
-Промена на икона.
-Користење на произволен стаб.
-FUD при издавање
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Можеш ли повеќе да објасниш за што би служела програмава и каква корист би имал обичен корисник? Што всушност прави и слично..

Фала однапред
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Еве една забелешка, по отварањето на "За Програмата", по испишувањето на првата реченица, почнува да трепери он што е под првата реченица. Мислам дека кје мозе лесно некако да се среди.
 

CyberLord

Intern
16 април 2007
135
2
@Moscow_BoY:
При стартување на криптирана програма се појавуваат пораки како "Starting stub", "Assigning API:s", "Getting Module Filename" и сл, кои најверојатно ги користиш за полесно дебагирање, отстрани ги :)

Го поправив криптерот за да не се појавуваат пораките во криптираните програми :p
http://www.evilshare.com/f0a38d7e-3919-102b-a5a4-000b6aa2a5f8

Или пак со хекс-едитор отворете го криптерот и идете на адреса 0xA5AF8 и наредните три бајти заменете ги со 0xC2 0x10 0x00
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Можеш ли повеќе да објасниш за што би служела програмава и каква корист би имал обичен корисник? Што всушност прави и слично..

Фала однапред

Веќе направив видео матријал во кој се е детално објаснето, ќе треба само да ја намалам големината па ќе го постирам.

Еве една забелешка, по отварањето на "За Програмата", по испишувањето на првата реченица, почнува да трепери он што е под првата реченица. Мислам дека кје мозе лесно некако да се среди.

Да, приметив... има уште неколку други грешки. Ќе бидат поправени :)

@Moscow_BoY:
При стартување на криптирана програма се појавуваат пораки како "Starting stub", "Assigning API:s", "Getting Module Filename" и сл, кои најверојатно ги користиш за полесно дебагирање, отстрани ги :)

Го поправив криптерот за да не се појавуваат пораките во криптираните програми :p
http://www.evilshare.com/f0a38d7e-3919-102b-a5a4-000b6aa2a5f8

Или пак со хекс-едитор отворете го криптерот и идете на адреса 0xA5AF8 и наредните три бајти заменете ги со 0xC2 0x10 0x00

Ќе средам, фала на советот =)
 

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
268
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
stub.exe ne e undetected barem ne javnata verzija gore sto go imas spomenato e se postari verzii na antivirusi kaj mene so kaspersky 7 internet security najde ova backdoor.win32.IRCbot.aac
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
stub.exe ne e undetected barem ne javnata verzija gore sto go imas spomenato e se postari verzii na antivirusi kaj mene so kaspersky 7 internet security najde ova backdoor.win32.IRCbot.aac

Кога ја постирав беше целосно незабeлежителен. Тоа може да ти го потврди некој што ја симнал тогаш...
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.408
Мислења
900.224
Членови
32.119
Огласи
503
Најнов член
CilCil
На врв Дно