1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Продадено Делови за Компјутер

Дискусија во форумот 'Продавам' започната од toshex, 31 Март 2020.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,462
  4,778
  18 Септември 2013
  Машко
  Ми треба проценка за следниве делови (туку-речи два скоро цели компјутери):

  PC1:

  CPU: Intel Core i7-6700

  MB: Gigabyte Z170-HD3 DDR3
  GA-Z170-HD3 DDR3 (rev. 1.0) | Motherboard - GIGABYTE Global

  RAM: 4x 8GB (32GB total) Kingston HyperX Beast DDR3-2400 khx2400c11d3/8gx
  https://www.kingston.com/datasheets/KHX24C11T3K2_8X.pdf

  GPU: Gigabyte GTX 750 Ti OC 4GB GDDR5 GV-N75TWF2OC-4GI
  GV-N75TWF2OC-4GI | Graphics Card - GIGABYTE Global

  PSU: Cooler Master V500 80+ Gold RS-550-AFBA-G1
  V550 Compact Fully Modular 80 PLUS Gold Power Supply | Cooler Master


  PC2:

  CPU: Intel Core i5-4670

  MB: Gigabyte GA-Z87N-WIFI Mini ITX
  GA-Z87N-WIFI (rev. 1.x) | Motherboard - GIGABYTE Global

  RAM: 2x 8GB (16GB total) Kingston HyperX Black DDR3-1600
  (линкот подоле е за референца, и е од истиот модел на рам само со помал капацитет)
  HyperX Black 8GB (2 x 4GB) 240-Pin DDR3 SDRAM DDR3 1600 (PC3 12800) Desktop Memory Model KHX16C9B1BK2/8X - Newegg.com

  PSU: Silverstone ST45SF 450W 80+ Bronze SFF ITX
  SilverStone ST45SF INTRODUCTION

  CASE: Sharkoon QB One ITX
  QB ONE - sharkoon.com
   
 2. VerifiedUsers Overlay
  StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,174
  3,898
  5 Декември 2009
  Машко
  Јас сум заинтересиран за gtx750 кога ке оформиш цена. :)

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
  На incognito и toshex им се допаѓа ова.
 3. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,462
  4,778
  18 Септември 2013
  Машко
  Сите што ми пишаа до сега околу заинтересираност за делови или целосни комплети се забележани, и ќе ве имам ко приоритет кога ќе оформам цени по приоритет на пристигнати пораки.

  Се надевам некој од поискусните членови ќе даде проценки (пред се сметам на @gOJDO пошо он работи со тон делови на дневна база и најдобро го знае сметам пазарот). Јас стварно не знам точно, не сум во тек баш и не би сакал некој да ми замери. Може деловиве да вредат повеќе или помалку од шо мислам, или пак да не вредат воопшто ич во кој шо случај не би ги ни продал нели хахах.
   
 4. civikom

  civikom
  Gaining Experience

  148
  122
  17 Декември 2011
  Машко
  Пиши ми цена за првата понуда само без графичката,со членот StalkeR таман да се договорите

  Испратено од SM-G930F преку IT.mk форум апликација
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 5. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,462
  4,778
  18 Септември 2013
  Машко
  Океј бидејќи нема проценки ќе ставам цени кои според тоа шо гледав за слични понуди валјда се океј. Ќе очекувам реномирани членови како @gOJDO и слични нему ако има потреба во приватна порака да ми сугерираат ако за некоја цена ептен сум утнал па ќе ја корегирам. Но сепак верувам дека цениве се добри со оглед на состојбата на пазарот.

  ЦЕНИ:

  PC1 комплет: 21500 (со генеричко куќиште купено од Анхоч со солиден изглед, можам да обезбедам слики по потреба)

  (напомени: погледнете ја лситата на делови - значи компјутерот доаѓа без дискови и без оригиналните кутии; вишокот кабли за напојување од напојувањето не ги имам; компјутерот е моментално во употреба и заради трансфер на фајлови достава/подигање е можно најрано после Петок)

  PC2 комплет: 17000
  (напомени: погледнете ја листата на делови - значи компјутерот доаѓа без дискови и графичка, вентилаторот на кулерот за процесор е заменет со slim вентилатор со повеќе статички притисок од оригиналниот во мојата потрага за потивок кулер и подобро ладен процесор; доколку ви требаат ги имам оригиналните кутии од матична, напојување и слично; еден од двата фронт панел усб 3.0 порти на матичната не работи веќе некое време појма неам дали е до тие осигурачите шо ги има плочата и како се ресетираат - никојпат не сум се замарал да го средувам тоа)

  Графичката 750ти посебно може да оди за 3500, или 3000 со ваше подигање во моја близина, со тоа шо ако се продаде посебно цената на PC1 комплет секако ќе се намали за 3500 без графичката.

  Ако не се продадат комплет за цени за одредени делови ќе се дискутира после некој ден, а за истите пишете ми во ПП.


  ==============================================================================================

  Напомена, предност за купување со оглед на вонредната ситуација ќе биде следна (ве молам прочитајте):
  - Предност има продажба на комплети.

  - Предност имаат луѓе со кои може да се договориме за подигање во Скопје и луѓе кои пишале веќе по редослед како што пишале (доколку се од Скопје или може да организираат подигање од Скопје дополнителен приоритет), секако обете страни соодветно и колку што се може максимално почитувајќи заштитни и мерки за држење дистанца. Имам автомобил и можам да ги донесам доловите во ваша близина у Скопје.
  - Сметам дека имам доволно репутација на форумов да ви бидам доверлив дека максимално сум се погрижил да добиете тоа за што плаќате без да мора да доаѓате вие кај мене или јас кај вас дома за да тестираме у ова време на криза.
  - Деловите ќе бидат тестирани и ако треба снимени на live видео од како работат пред да бидат спакувани. Се што сакате да прашате ви стојам на располагање, и секако може и на видео позив да ви покажам во realtime како работи системот или што и да ве интересира.
  - Праќање по карго би сакал да избегнам, и секако не доаѓа предвид да плаќањето го чекам од карго така шо во таква ситуација исклучиво пари на сметка.
  - За напомени околу деловите погледнете ги деталите

  =====================

  Ги молам модераторите да конвертираат во продажба, и сите дополнителни коментари околу цена членовите да ми ги пишуваат во приватна порака.
   
  Последна промена: 1 Април 2020
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. VerifiedUsers Overlay
  Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,829
  26,024
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Кога е проценка, префиксот не се трга одкако ќе се оформи цена, само е забрането понатамошно коментирање во истата.

  Поздрав.
   
  На DennyMK и krema им се допаѓа ова.
 7. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,462
  4,778
  18 Септември 2013
  Машко
  Ти благодарам многу на појаснувањето, во иднина ќе знам и ќе се воздржам од вакви молби и пингови на администрација.
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 8. VerifiedUsers Overlay
  gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,685
  14,258
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  PC1:

  CPU: Intel Core i7-6700 = 8k
  MB: Gigabyte Z170-HD3 DDR3 = 3k
  RAM: 4x 8GB (32GB total) Kingston HyperX Beast DDR3-2400 khx2400c11d3/8gx = 8k
  GPU: Gigabyte GTX 750 Ti OC 4GB GDDR5 GV-N75TWF2OC-4GI = 2.5k
  PSU: Cooler Master V500 80+ Gold RS-550-AFBA-G1 = 1.8k

  PC2:

  CPU: Intel Core i5-4670 = 4k
  MB: Gigabyte GA-Z87N-WIFI Mini ITX = 3.5k
  RAM: 2x 8GB (16GB total) Kingston HyperX Black DDR3-1600 = 3.5k
  HyperX Black 8GB (2 x 4GB) 240-Pin DDR3 SDRAM DDR3 1600 = 1.6k
  PSU: Silverstone ST45SF 450W 80+ Bronze SFF ITX = 2.5k
  CASE: Sharkoon QB One ITX = 1.5k
   
 9. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,462
  4,778
  18 Септември 2013
  Машко
  Ти благодарам, проценките се тука некаде и со мојата логика. Ја само го вреднувам силверстоун напајањето на 3000 фиксно пошо е тешко да се најде ITX напојување и истите се за 1000-2000 поскапи на ново, а и куќиштето го вреднував 2000 пошо ново е 2800-3000 и тешко се наоѓа на лагер последно коа проверив, но се слагам дека 1500 е можда подобра цена за брза продажба и посебно у комплет.

  Сум заборавил горе да напоменам дека малиот компјутер доаѓа со DeepCool Gamer Storm кулер, но ќе додадам и опција (ако го најдам) за и со Intel Stock кулер за поевтино.

  Ќе прилагодам значи финално цените:

  PC1 комплет иде значи 21.000 фиксно (куќиштето иде гратис).
  PC1 без графичка иде за 18.000 фиксно (куќиштето иде гратис).
  Графичката од PC1 (GTX 750 Ti) иде за 2800, односно 2500 ако ја дојдете да ја подигнете вие во моја близина.

  PC2 комплет иде за 16.500 со GamerStorm Gabriel кулерот за процесор.
  PC2 комплет за 15.500 со Intel Stock Cooler на процесорот (ако го најдам stock кулерот).

  Цените се фиксни. Сите заинтересирани ќе бидат контактирани.

  По делови ќе се продава ако не се продадат комплетиве вака до крај на наредна недела.

  ОГРОМНА БЛАГОДАРНОСТ НА @gOJDO ЗА ПРОЦЕНКАТА!
   
  Последна промена: 1 Април 2020
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 10. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,462
  4,778
  18 Септември 2013
  Машко
  Проверив за напојувањето од PC1, доаѓа со сите освен еден сата кабел - вклучени кабли: (4 молекси, 3 сата конектори, два 8 (6+2) пински за графика, 24 пински, 8 пински (4+4) за ЦПУ.

  Еве и слики од двата компјутери. На сликите се гледа дека сите делови се максимално сочувани, исто така се гледа што доаѓа у секое куќиште:
  (се гледа и колку е мало PC2 и дека може вертикално и хоризонтално да стои).

  PC1:

  20200402_193137.jpg 20200402_191837.jpg 20200402_191842.jpg 20200402_192321.jpg 20200402_191920.jpg

  PC2:


  20200402_185906.jpg 20200402_185859.jpg 20200402_185935.jpg 20200402_184934.jpg 20200402_184953.jpg 20200402_185036.jpg 20200402_185007.jpg


  ОД АСПЕКТ НА МОМЕНТАЛНИ РЕЗЕРВАЦИИ:

  PC1 без графичка:
  Членот @civikom е контактиран уште вчера по оформување на цени. Се уште нема вратено, но неговата резервација ќе биде почитувана до утре. Членот кој е втор во ред @Jordan223 добива следно резервација до понеделник, кога рече дека ќе дојде да го подигне.

  PC2: е моментално резервиран за @HardCorec до крај на викендот. Доколку членот се откаже ќе се пристапи со договарање по редослед со сите други членови кои се заинтересирани за делови.

  За графичката има 5 членови кои се заинтересирани и истите во редослед ќе добијат по 2 дена резервација.

  Проблем е отежнатава ситуација со вирусот, така што карго и останати опции се отежнати за членови од други градови особено. Ќе ве молам при достава или подигање сите да бидеме соодветно заштитени и да одржуваме растојание. Благодарам.
   

  Прикачени датотеки:

 11. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,462
  4,778
  18 Септември 2013
  Машко
  Апдејт/BUMP:

  PC1 - резервиран/таксан без графичка.

  Графичката 750ти 4ГБ иде на продажба за 2800 денари, односно 2500 денари ако дојдете да ја подигнете.
  Членовите кои беа заинтересирани се веќе контактирани, првиот кој ќе резервира и гарантира дека ќе ја подигне до вторник добива приоритет.

  PC2 се става за продажба на делови.
  Приоритет имаат членови кои ќе земат најголем број на делови одеднаш а потоа по редослед на резервација.

  Некои од деловите веќе имаат заинтересирани купувачи и истите се контактирани по приоритет.

  ЦЕНИ:
  Intel Core i5-4670 --- 4000
  Gigabyte GA-Z87N-WIFI Mini ITX --- 3500
  2x 8GB (16GB total) Kingston HyperX Black DDR3-1600 --- 3500
  Silverstone ST45SF 450W 80+ Bronze SFF ITX --- 3000
  Sharkoon QB One ITX --- 1800
  DeepCool GamerStorm Gabriel (со Prolimatech ULTRA SLEEK VORTEX 120mm fan) --- 1000


  Да потенцирам пак дека АКО РАБОТИ КАРГО може да ви пратам по карго делови само под услов да парите ги добијам на сметка бидејќи нема шанси да идам во карго централата во Скопје со оглед на кризава.
   
  Последна промена: 4 Април 2020
 12. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,462
  4,778
  18 Септември 2013
  Машко
  PC1 резервиран (утре членот ќе си го подигне).
  Графичката резервирана (утре членот ќе си ја подигне).

  PC2 е расклопен и сите делови се соодветно спакувани во оритиналните пакувања.

  Во прилог еве видео и неколку фотографии од како работи PC2 со UBUNTU LIVE USB бутабилен драјв. На видеото се гледа дека сите делови ко целина работат (графичката во употреба е интегрираната Haswell графичка).

  VIDEO:
  https://photos.app.goo.gl/bwTbXzBbKkRwPkTJ6

  Слики:
  20200405_203410.jpg 20200405_212718.jpg 20200405_212839.jpg 20200405_212846.jpg 20200405_212852.jpg


  Во продолжение ќе објавам фотографии од поединечните делови и како истите се спакувани - објавени низ неколку постови бидејќи има лимит од 15 фотографии кои може да се прикачат по пост.


  МАТИЧНА:
  Gigabyte GA-Z87N-WIFI Mini ITX
  ЦЕНА - 3500 мкд


  Спакувана во оригиналната кутија заедно со упатство, бекплејт и оригинална wifi антена. Исто така доаѓа со заштитното капаче за сокетот.

  mb_20200405_220735.jpg mb_20200405_220759.jpg mb_20200405_221528.jpg mb_20200405_222541.jpg mb_20200405_224915.jpg mb_20200406_003115.jpg

  Link Gigabyte: GA-Z87N-WIFI (rev. 1.x) | Motherboard - GIGABYTE Sweden

  ПРОЦЕСОР:
  Intel Core i5 4670 (non K)
  ЦЕНА - 4000 мкд


  Спакуван во оригиналната кутија заедно со оригиналниот кулер кој скоро и да не е користен (само е тестиран процесорот со него кога е купен, и користен недела дена дури да се земе нов кулер).

  cpu_20200405_220847.jpg cpu_20200405_220940.jpg cpu_20200405_221017.jpg cpu_20200405_221101.jpg

  Link Intel: Intel® Core™ i5-4670 Processor (6M Cache, up to 3.80 GHz) Product Specifications
   
  Последна промена: 6 Април 2020
 13. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,462
  4,778
  18 Септември 2013
  Машко
  КУЛЕР ЗА ПРОЦЕСОР:
  DeepCool GamerStorm Gabriel (low profile cooler) со Prolimatech Ultra Sleek Vortex 12 вентилатор
  Intel - LGA115X // AMD - FM2/FM1/AM3+/AM3/AM2+/AM2/940/939/754
  ЦЕНА - 1000 мкд


  DeepCool heatsink-от доаѓа во половинка од оригиналната кутија со сиот пропратен mounting hardware.
  Вентилаторот доаѓа во оригиналната кутија.

  cooler_20200405_223340.jpg cooler_20200405_223445.jpg cooler_20200405_223608.jpg

  Link Deepcool: Gabriel GAMER STORM CPU AIR COOLER
  Link Prolimatech: Ultra Sleek Vortex 12 | Prolimatech


  RAM:
  Kingston HyperX Black DDR3-1600 CL10 2x 8GB (16GB kit) KHX16C10B1BK2/16X
  ЦЕНА - 3500

  Спакуван во оритиналното blister пакување.

  ram_20200405_215819.jpg ram_20200405_215836.jpg ram_20200405_215902.jpg ram_20200405_220239.jpg

  Link Kingston: https://www.kingston.com/dataSheets/KHX16C10B1BK2_16X.pdf


  КУЌИШТЕ:
  Sharkoon QB One SFF/ITX
  ЦЕНА - 1800

  Спакувано во оригиналното пакување со пропратни упатства и штрафчиња. Без вентилатори.

  case_20200405_230110.jpg case_20200405_230514.jpg case_20200405_230608.jpg case_20200405_225950.jpg

  Link Sharkoon: QB ONE - sharkoon.com


  НАПОЈУВАЊЕ:
  Silverstone ST45SF 450W 80+ Bronze SFF/ITX
  ЦЕНА - 3000

  Спакувано во оригиналната кутија. Напојувањето е минијатурно а стабилно и тивко. Од него покрај горе излистаните делови во иста конфигурација се има напојувано и Radeon 270x првично а потоа и Radeon RX 570.

  psu_20200405_224604.jpg psu_20200405_224300.jpg psu_20200405_224307.jpg psu_20200405_224446.jpg

  Link Silverstone: SilverStone ST45SF INTRODUCTION

  ----------------------------------------------------------------------------

  Да потенцирам пак дека АКО РАБОТИ КАРГО може да ви пратам по карго делови само под услов да парите ги добијам на сметка бидејќи нема шанси да идам во карго централата во Скопје со оглед на кризава.
   
  Последна промена: 6 Април 2020
 14. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,462
  4,778
  18 Септември 2013
  Машко
  Компјутерот број 1, Графичката и куќиштето продадени. Останато за продажба:

  CPU: Intel Core i5-4670 BOX
  во оригинално пакување, со сток кулер
  --- 4000 мкд

  MB: Gigabyte GA-Z87N-WIFI Mini ITX

  во оригинално пакување со упатство, бекплејт и вифи антена
  --- 3500 мкд

  RAM: Kingston HyperX Black DDR3-1600 CL10 2x 8GB (16GB kit)
  KHX16C10B1BK2/16X

  во оригинално блистер пакување
  --- 3500 мкд

  PSU: Silverstone ST45SF 450W 80+ Bronze SFF ITX

  во оригиналното пакување со адаптер плочка за ATX
  --- 3000 мкд

  CPU COOLER: DeepCool GamerStorm Gabriel (low profile cooler) со Prolimatech Ultra Sleek Vortex 12 вентилатор
  --- 1000 мкд

  Слики и дополнителни информации има во претходните постови погоре ^
   
 15. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,462
  4,778
  18 Септември 2013
  Машко
  BUMP: CPU i5 4670 | MB: ITX GA-Z87N-WIFI | RAM: Kingston HyperX Black 16GB DDR3-1600 CL10 | PSU: SFF ITX Silverstone ST45SF 450W 80+ Bronze | COOLER: DeepCool GamerStorm Gabriel

  Детали и цени во претходните постови.
   
 16. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,462
  4,778
  18 Септември 2013
  Машко
  Матичната продадена на @gOJDO со здравје да се користи.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 17. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,462
  4,778
  18 Септември 2013
  Машко
  BUMP, уште ова остана дечки:

  CPU: i5 4670 BOX --- 4000 мкд
  RAM:
  Kingston HyperX Black 16GB DDR3-1600 CL10 --- 3500 мкд
  PSU:
  SFF ITX Silverstone ST45SF 450W 80+ Bronze --- 3000 мкд
  COOLER:
  DeepCool GamerStorm Gabriel (за сите интел процесори како и за сите АМД освен AM4) --- 1000 мкд

  Детали и слики во претходните постови. Цените се фиксни!
   
 18. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,462
  4,778
  18 Септември 2013
  Машко
  БАМП! Продавам процесор Haswell i5 4670, Kingston DDR рам меморија, BLACK модел 1600MHz CL10, DeepCool Gabriel кулер и минијатурно напојување.

  Детали, цени и слики во претходните постови. Цените се фиксни.

  Се продаваат исклучиво на членови на форумот уште недела дена, после што веројатно ќе ги ставам и на реклама 5. Грабнете си дури има.
   
 19. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,462
  4,778
  18 Септември 2013
  Машко
 20. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,462
  4,778
  18 Септември 2013
  Машко
  BUMP:

  CPU: i5 4670 BOX --- 4000 мкд
  RAM:
  Kingston HyperX Black 16GB DDR3-1600 CL10 --- 3500 мкд
  PSU:
  SFF ITX Silverstone ST45SF 450W 80+ Bronze --- 3000 мкд
  COOLER:
  DeepCool GamerStorm Gabriel (за сите интел процесори како и за сите АМД освен AM4) --- 1000 мкд

  Детали и слики во претходните постови. Цените се фиксни!
   
 21. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,462
  4,778
  18 Септември 2013
  Машко
  Процесорот продаден на реклама5. Останато уште РАМ, Кулер за Процесор и Напојување.
  --- Споени мислења, 22 Април 2020 ---
  РАМ-от исто продаден на реклама5.

  Останати уште SFF/ITX напојување и low profile кулер за процесор. Напојувањето поради тоа што е тешко да се најде такво нема да го форсирам, а и кулерот пошо за 1000 денари не вреди замарање во кризава.

  Така што планирам ова да е последен апдејт на темава. Слободно контактирајте ме околу деловите што останаа по порака, за сега ќе ги замолам админите за клуч.
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...