Dell XPS 13" лаптоп во Македонија

gorgekara

Intern
2 декември 2015
18
8
Разгледувам моментално лаптопи низ продавниците наши, но никаде не можам да најдам Dell XPS 13". Бидејќи макпетрол се официјални дистрибутери си помислив дека они може да имаат, но немаат ништо поставено на сајтот.
___

Дали знае некој каде е можно да се најде ваков лаптоп и какви конфигурации има?
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,591
4,130
Макпетрол се за DELL, но кога купив делл лаптоп од нив на гарантниот лист стоеше ITD дистрибуција, ама они на мало не продаваат, само на Анхоч, Макпетрол и остали продаваат на големо.
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
516
652
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Anhoch можат да набават одредени конфигурации по изгор цени.
Пушти си барање и за ден-два ќе те исконтактираат.
13 - 14" лаптопи има доста избор, толку нема ништо по нашиве продавници што ти фаќа око ?
 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,845
1,952
Имаат салон во трговскиот беверли. Што и да имаш наумено, може да си го нарачаш и да ти го донесат.
Од друга страна имам лошо искуство со Макпетрол.
Лаптоп купен кај нив се водеше дека е купен некаде во африка и имаше локална гаранција. Бидејќи го имам купено од човек лаптопот немав никакви документи, освен тоа што имаше 5 годишна гаранција според интернет. Но немав забележано локација за гаранцијата.
Кога стигнав да ми треба гаранција, во макпетрол ми посочија дека да, има гаранција, но сепак не во Македонија, па нарачување на дел и поштарина ќе коштаа повеќе од хардот што откажа.
По некое време видов дека и лаптоп службен, исто така делл, купен од макпетрол, исто така има гаранција од истата афричка држава. Да го знаев тоа тогаш, имаше да ги торпедирам. Вака само пренесувам искуство од Макпетрол. ПОДАЛЕКУ ОД ТАМУ!
 

Томислав

On your way to fame
7 февруари 2013
873
962
До пред 2 недели гледав имаше два модела на Telekom.mk, али сега проверив нема, само обични делл, не xps
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,799
11,306
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Кажи кој модел те интересира и ќе пробам да ти најдам и кажам цена.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,858
6,883
www.mikrotikmacedonia.net
Макпетрол се за DELL, но кога купив делл лаптоп од нив на гарантниот лист стоеше ITD дистрибуција, ама они на мало не продаваат, само на Анхоч, Макпетрол и остали продаваат на големо.
Кај мене си стои Сервис Макпетрол. Како тоа не продаваат на мало ? Јас купив еден лаптоп од кај нив.

Имаат салон во трговскиот беверли. Што и да имаш наумено, може да си го нарачаш и да ти го донесат.
Од друга страна имам лошо искуство со Макпетрол.
Лаптоп купен кај нив се водеше дека е купен некаде во африка и имаше локална гаранција. Бидејќи го имам купено од човек лаптопот немав никакви документи, освен тоа што имаше 5 годишна гаранција според интернет. Но немав забележано локација за гаранцијата.
Кога стигнав да ми треба гаранција, во макпетрол ми посочија дека да, има гаранција, но сепак не во Македонија, па нарачување на дел и поштарина ќе коштаа повеќе од хардот што откажа.
По некое време видов дека и лаптоп службен, исто така делл, купен од макпетрол, исто така има гаранција од истата афричка држава. Да го знаев тоа тогаш, имаше да ги торпедирам. Вака само пренесувам искуство од Макпетрол. ПОДАЛЕКУ ОД ТАМУ!

Како тоа Афричка држава а купен од нив ? Пазарна инспекција ? Имаш фискална дека е купен од кај нив ? Си требал фа реагираш. Си бил пасивен. Кај мене кога проверам онлајн за гаранцијата според Service Tag ми дава дека е од Европа купен.
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,142
9,795
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Lancom си носат самите, засебен увозник и сервис си се. Правев поголема нарачка пред извесен период, специјални модели со Quadro P5000 ми порачаа, за неполн месец стигнаа. Меѓутоа се работеше за прилично голема сума (колку гарсоњера во центар на Скопје)

Јави се кај нив ќе ти кажат или прати им мејл. До сега со нив сум имал многу подобро искуство него со макпетрол 10 год. уназад.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,591
4,130
Кај мене си стои Сервис Макпетрол. Како тоа не продаваат на мало ? Јас купив еден лаптоп од кај нив.

Ок, ако сме буквални и јас купив монитор од кај нив, но ми нагласија дека тоа не им е пракса + немаат продавница за да влезеш и да купиш од нив директно.
 

gorgekara

Intern
2 декември 2015
18
8
Ако не пак ќе идам со алтернатива некоја. Пак ќе гледам 13" само други производители.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,799
11,306
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Не сум сигурен за моделите - на официјалниот сајт пронајдов модел со:
i7-8550U
8GB LPDDR3 1866MHz
256GB PCIe Solid State Drive

Ќе пробам утре или најдоцна во понеделник да ти кажам цени на овој модел како и цени за нешто што има на лагер/може да се нарача преку официјален дистрибутер.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,799
11,306
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,845
1,952
Како тоа Афричка држава а купен од нив ? Пазарна инспекција ? Имаш фискална дека е купен од кај нив ? Си требал фа реагираш. Си бил пасивен. Кај мене кога проверам онлајн за гаранцијата според Service Tag ми дава дека е од Европа купен.
Се води дека е купен во Ангола. Го купив од човек, кој делуваше сериозен и ми кажа дека нема документација за лаптопот. Проверив онлајн гаранција, и како што кажа, лаптопот е стар 2 месеца. Одлична цена и тоа е тоа.
Не забележав никаде ангола на онлајн гаранцијата.
Кога го однесов во сервис ми кажаа дека е од ангола и дека гаранцијата не е меѓународна. Тогаш баталив.

Но кога го средував едниот лаптоп на работа, при симнување драјвери видов и дека тој има гаранција од Ангола. Е тогаш беше прекасно, гаранцијата истечена, а јас немам црно на бело дека сум направил замерка за дефект на лаптоп, оти го однесов, го погледнаа и ми го вратија одма пред мене.

Макпетрол? Никогаш!
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,591
4,130
Но кога го средував едниот лаптоп на работа, при симнување драјвери видов и дека тој има гаранција од Ангола. Е тогаш беше прекасно, гаранцијата истечена, а јас немам црно на бело дека сум направил замерка за дефект на лаптоп, оти го однесов, го погледнаа и ми го вратија одма пред мене.

Макпетрол? Никогаш!

На гарантниот лист од лаптопот од работа (кој претпоставувам е купен со фактура во МК) стоеше дека е сервисер Макпетрол, ИТД или некој друг?

Во вакви ситуации им пишуваш директно на Делл за да си проверат Макпетрол по кои канали набавуваат, кај големите фирми за било што најстрого е забрането да се користат производи од дистрибутивен канал наменет за друга земја, знам случаи кога доаѓале претставници од HQ да видат како продукт наменет за Х земја заврши во Y земја, а земјите се раздалечени илјадници километри.
 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,845
1,952
@smole ја побарав гаранцијата на работа. Би требало да ја добијам деновиве, па ќе пратам меил до делл. Вакви фукари фирми се тие што не блокираат у развој на држава. Не е името проблем, проблем се фукари што гледаат да ќарат на ситно а прават проблем на крупно.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,509
4,183
Скопје
Не сум сигурен за моделите - на официјалниот сајт пронајдов модел со:
i7-8550U
8GB LPDDR3 1866MHz
256GB PCIe Solid State Drive
Тешко тој модел испод 70К денари.
Баш пред некој ден го гледав моделов
https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=2_24&product_id=230627

Не е Dell XPS, ама има позитивни критики на нет со оглед на цената.

Го има и со 512GB SSD и графичка GeForce MX150
https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=2_24&product_id=230638

ЕДИТ: Го има и во Сет за иста или слична цена.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,858
6,883
www.mikrotikmacedonia.net
Се води дека е купен во Ангола. Го купив од човек, кој делуваше сериозен и ми кажа дека нема документација за лаптопот. Проверив онлајн гаранција, и како што кажа, лаптопот е стар 2 месеца. Одлична цена и тоа е тоа.
Не забележав никаде ангола на онлајн гаранцијата.
Кога го однесов во сервис ми кажаа дека е од ангола и дека гаранцијата не е меѓународна. Тогаш баталив.

Но кога го средував едниот лаптоп на работа, при симнување драјвери видов и дека тој има гаранција од Ангола. Е тогаш беше прекасно, гаранцијата истечена, а јас немам црно на бело дека сум направил замерка за дефект на лаптоп, оти го однесов, го погледнаа и ми го вратија одма пред мене.

Макпетрол? Никогаш!
Еве што пишува кај мене на страната на Дел.

5aZlyrG.png
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,799
11,306
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Баш пред некој ден го гледав моделов
https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=2_24&product_id=230627

Не е Dell XPS, ама има позитивни критики на нет со оглед на цената.

Го има и со 512GB SSD и графичка GeForce MX150
https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=2_24&product_id=230638

ЕДИТ: Го има и во Сет за иста или слична цена.

Разликата во цена е оправдана. Имам кратко искуство со двата (малку постар модел на АСУС). Неспоредливо подобар е XPS.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,023
11,453
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
На гарантниот лист од лаптопот од работа (кој претпоставувам е купен со фактура во МК) стоеше дека е сервисер Макпетрол, ИТД или некој друг?

Во вакви ситуации им пишуваш директно на Делл за да си проверат Макпетрол по кои канали набавуваат, кај големите фирми за било што најстрого е забрането да се користат производи од дистрибутивен канал наменет за друга земја, знам случаи кога доаѓале претставници од HQ да видат како продукт наменет за Х земја заврши во Y земја, а земјите се раздалечени илјадници километри.

А замисли да купиш ОЕМ лиценца од И-беј наменета за Сомалија :eek:h: за 4 долари шо би рекол Рончич, ќе треба до @kirev да те убиеме на место :crazy:
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,509
4,183
Скопје
Разликата во цена е оправдана. Имам кратко искуство со двата (малку постар модел на АСУС). Неспоредливо подобар е XPS.
Не сум имал искуство со поновиве серии на XPS, го посочив моделот бидејќи се слични конфигурациски.

Испратено од Nexus 6P преку IT.mk форум апликација
 

RoninMK

Gaining Experience
20 април 2016
147
134
Не сум сигурен за моделите - на официјалниот сајт пронајдов модел со:
i7-8550U
8GB LPDDR3 1866MHz
256GB PCIe Solid State Drive

Во Бугарија модел 9360 со овие карактеристики и 3 год меѓународна гаранција е околу 1660€, ако сакаш можам да видам како би можел да стигне во МК и колку дополнително би чинело истото.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,987
Мислења
869,581
Членови
30,311
Најнов член
mrdeni
На врв Дно