• Поради преголемиот интерес за графички карти, и злоупотребата на платформата за личен профит, се забранува проценка на графички карти на неопределено време.
  Секој кој нема да го почитува ова правило ќе му биде одземено правото на огласување перманентно.

  Со почит It.mk
 • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проценка Dell P2417H

 • Ја почнал/а темата
 • #1

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,361
4,512
Бидејќи се подновив со поголем монитор, ми треба проценка за стариов да знам дали да го давам дали да го чувам. :)

Се работи за Dell P2417H , користен околу 4 и пол години, без гаранција. Состојба 9.5/10, перфектна без никакви забелешки.

Ми треба проценка, реално не знам колку би се движел.

Благодарам.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
506
603
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Со оглед на тоа шо U2414H оди за 5-6, а е далеку подобар панел од било кој P-панел.

3000-3500
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
542
505
Струга
Со оглед на тоа шо U2414H оди за 5-6, а е далеку подобар панел од било кој P-панел.

3000-3500
Грешно си информиран. U и P панелите си имаат премиум панел гаранција, само што U панелите се фабрички калибрирани, квалитетот/панелот се исти. Јас не би го давал под 5к.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
506
603
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Грешно си информиран. U и P панелите си имаат премиум панел гаранција, само што U панелите се фабрички калибрирани, квалитетот/панелот се исти. Јас не би го давал под 5к.
Сум споредил иста генерација u и p еден до друг, ни блиску не се во квалитет. Можеби до калибрацијата е, не знам. Сепак, зошто толку разлика во цена при купување нов, ако е “само калибриран” у-панелот ?

Пред два-три месеци од форумов купив u2414h, за 5к.
 
Последна промена:

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
542
505
Струга
Сум споредил иста генерација u и p еден до друг, ни блиску не се во квалитет. Можеби до калибрацијата е, не знам. Сепак, зошто толку разлика во цена при купување нов, ако е “само калибриран” у-панелот ?

Пред два-три месеци од форумов купив u2414h, за 5к.
U2414H е серија од 2014 по префиксот 14H, и мислам дека производството е прекинато од пред 2 години. Освем тоа, цената на P2417H беше ако не се лажам околу 200 евра пред поефтинувањето на мониторите (што се случи исто пред околу година дена). Еве членот нека каже колку го земал, но јас кога го земав U2419H, цената колку што памтам му беше таа (12.500 или 13.500 денари) што беше речиси идентична со мојот.

Ипак тоа што си земал U2414H за 5к не е баш мерило дека овај треба поефтино да иде, можеби проценката не беше најдобра или користен е многу години? Сепак е одлука на членот дали ќе го продаде или не. Башка тоа, најавено е поскапување на мониторите поради недостатокот на силикон, така да и тоа можеби треба да се земе во обзир.
 
Последна промена:

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
506
603
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
U2414H е серија од 2014 по префиксот 14H, и мислам дека производството е прекинато од пред 2 години. Освем тоа, цената на P2417H беше ако не се лажам околу 200 евра пред поефтинувањето на мониторите (што се случи исто пред околу година дена). Еве членот нека каже колку го земал, но јас кога го земав U2419H, цената колку што памтам му беше таа (12.500 или 13.500 денари) што беше речиси идентична со мојот.

Ипак тоа што си земал U2414H за 5к не е баш мерило дека овај треба поефтино да иде, можеби проценката не беше најдобра или користен е многу години? Сепак е одлука на членот дали ќе го продаде или не. Башка тоа, најавено е поскапување на мониторите поради недостатокот на силикон, така да и тоа можеби треба да се земе во обзир.
Во ред сето тоа, ама и сам кажа еве дека бил околу 12к нов. Панел шо е горен 4 и пол години, неможи да кошта 50% од цената на нов.

Како и да е, ако диктира пазарот повисока цена тоа е на продавачот да искористи.
Јас лично не би дал повеќе од 3,500 за монитор во горенаведената состојба.

Тој си вреди, ама ризикот е голем и со малку чекање излегуваат подобри понуди.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
542
505
Струга
Во ред сето тоа, ама и сам кажа еве дека бил околу 12к нов. Панел шо е горен 4 и пол години, неможи да кошта 50% од цената на нов.
Не е OLED за да наведуваме дека е ,,горен'' панелот. Едноставно не гледам зошто ризикот би бил голем во случајов кога членот наведува дека е 9.5/10 состојба на мониторот. Со нов може да налеташ и на мртви пиксели и на преизразен bleed со IPS панелите. Можеби прекршувам голем број правила за дискусија на проценка на цена, но мислам дека е патетично да се продаде ваков монитор за 50е, кога најосновен IPS панел без подесувања на stand, висина, тилт итн. кошта околу 100-120 евра во нашите продавници.
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,619
5,197
Со оглед на моменталната цена на мониторите на пазарот, односно споредено со Р2419Н кој е актуелен и се продава во продавниците по регуларна цена од 9300 денари, (не сметајќи попусти), цената на понудениот монитор би се движела некаде околу 4500 денари. Со оглед на тоа дека добил оценка 9,5 од можни 10 бода, во тој случај продажбата би можела да дстигне 5000 денари.
Многу често се неблагодарни проценки од оваков тип, бидејќи освен сопственикот никој друг не знае колку бил користен мониторот. Со оглед на тоа дека членот е добро познат, може да му се верува. Во тој случај доколку го продаде на познаник, можеби и ќе го продаде и по повисока цена.

За жал проценката во реален случај не оди погоре од 5000 заради следните причини:
- Амортизација заради поминат временски период (скоро 5 години)
- Стар модел (сите генерално исто изгледаат но бројката си го прави своето)
- Нема гаранција
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,361
4,512
Ви благодарам на проценките на сите. Горе доле и јас планирав некаде цена околу 5.5К, но сепак засега ке се повлече од продажба. Ке го чувам за мене :)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,146
16,568
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
5500-6000
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
849,277
Членови
29,441
Најнов член
Nikii
На врв Дно