1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Dell P2416D vs Dell U2515H

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од fuzzjaw, 29 Декември 2017.

 1. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,196
  1,844
  13 Јануари 2014
  Машко
  Се мислам помеѓу овие два монитори.

  P2416D e 16,480 ден., a U2515H 19,980 ден. во Анхоч.

  За разликата во цена се добива +1.2" дијагонала, USB 3.0 наместо USB 2.0, и поубав дизајн.

  Исто така знам дека Ultrasharp серијата генерално имаат попрецизни бои, ама не работам дизајн/фото/видео, така да тоа веројатно не би ми сменило многу.

  Некој со искуство/познавање да каже дали вредат 3,500 ден. плус за поскапиот?

  EDIT: Ќе се користат на лаптоп со Intel HD4600 и GTX950M. Не очекувам да играм било што на 1440p, за работа го земам мониторот, ама за U2515H не можам да најдам на интернет дали ќе добијам 1440p преку HDMI (лаптопот нема DP порт).
   
 2. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,785
  3,249
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  претпоставувам ќе гејмаш или нешто слично. би идел со U, од искуство преминав на ips (АОС монитор), и разликата е уау во однос на прецизност на бои. ми требаше време да се навикнам, ама после тоа ги видов бенефитите.
   
  steelseries, Nightingale и на fuzzjaw им се допаѓа ова.
 3. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,196
  1,844
  13 Јануари 2014
  Машко
  Пишав погоре дека немам намера да играм на него, го земам за работа. Веќе имам IPS панел (LG 24"), ама барам поквалитетна изработка и повисока резолуција.
   
 4. gokica

  gokica
  Модератор

  8,496
  10,515
  13 Јуни 2009
  На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
 5. windows8

  windows8
  On your way to fame

  758
  985
  12 Февруари 2012
  Машко
  На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,485
  26 oктомври 2012
  Машко
 7. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,196
  1,844
  13 Јануари 2014
  Машко
  Не гледам зошто е подобар избор за тој буџет од двата, а и не сум од Скопје за да можам да го земам.

  Како и да е, се одлучив за поефтината варијанта. Може клуч на темава.
   
 8. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  587
  986
  16 Јануари 2016
  Машко
  Касно ја глеам темава. Сум ги користел двата модела, у моментов го користам п2416д. За таа разлика у цена мислам дека се исплати 25ката. Помали рабови/поубав дизајн, фабричка калибрација и нијанса подобар панел. Не памтам тачно али ја ко поефтино да го земав 24ката пред ~година дена. Како и да е супер монитор си земал со здравје да си го користиш :)

  Ps. Си тера и на 75 херци без никаква загуба/мењање бои.
   
 9. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,196
  1,844
  13 Јануари 2014
  Машко
  Не стигнав да пишам. Во тие 2-3 саати од кога пишав дека се решив за P2416D, па додека стигнав до Анхоч, се премислив.

  Го порачав U2515H, среда е во Охрид :)

  Sent from my TI-83
   
  На Oktar, smole, Krkac и уште 3 други им се допаѓа ова.
 10. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,196
  1,844
  13 Јануари 2014
  Машко
  Чисто информативно ако некој налета на темава и ја има истата дилема како јас:

  U2515H поддржува 1440p 60Hz преку HDMI со Intel HD4600, без никакви проблеми, без custom резолуции, само plug and play.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,061
  4 Септември 2008
  Има ли DP? доста ми е од HDMI *овна.
   
 12. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,196
  1,844
  13 Јануари 2014
  Машко
  Да. Еден input и еден output за daisy chaining.

  Sent from my TI-83
   
 13. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,131
  3,483
  7 ноември 2014
  Машко
  Dell и DP се како Apple и iOS 11, само да ти кажам.

  5000 проблеми досега...
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,061
  4 Септември 2008
  Има 1440p @DP?
  Да, затоа се ставив на HDMI, имам проблем со DP, али осеќам видна деградација на приказ.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,196
  1,844
  13 Јануари 2014
  Машко
  Треба да има 1440p 60Hz и на HDMI и на DP, ама немам DP за да проверам.

  Sent from my TI-83
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 16. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,141
  1,798
  19 Мај 2011
  Машко
  Има DP U2515H и работи без проблеми, барем кај мене :D
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,485
  26 oктомври 2012
  Машко
  Aко некој ја види темава, ќе знае дека не треба да одбере ниеден од тие два :D
   
  На mkextremer му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  851
  2,193
  12 oктомври 2014
  Машко
  DP си е DP :innocent::innocent::innocent:
   
  На psyside и Oktar им се допаѓа ова.
 19. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,106
  1,402
  5 Септември 2008
  Машко
  U2515H е моментално best buy ISP монитор што може да се купи кај нас, 1440p изгледа многу подобро на 25 отколку на 27 инчи, има портови, репрезентацијата на бои е одлична. Дефинитивно се исплати за доплатиш 3000 денари. Јас го користам истиот модел за дизајн и дома и на работа, сум имал 10ина монитори во последниве 7-8 години, овој е еден од најдобрите што сум ги имал. Ако ти треба повеќе информации, слободно пиши ми


  п.с. ако купуваш Dell, секогаш купувај Ultrasharp, светлосни години се пред како и да им се викаа другите серии
   
  На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
 20. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,106
  1,402
  5 Септември 2008
  Машко
  Зошто е подобар овој монитор?
   
 21. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,106
  1,402
  5 Септември 2008
  Машко
  Зошто е подобар овој монитор? Зошто би сакал резолуцијата да ми биде развлечена на 2 инчи повеќе?
   
 22. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,196
  1,844
  13 Јануари 2014
  Машко
  Овој монитор влезе во игра како ефтина 1440p опција што ја има на лагер во Охрид. Тоа ми го покажаа во продавница. И е прилично поефтин од U2515H, затоа и беше дилемата.
   
 23. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,106
  1,402
  5 Септември 2008
  Машко
  По грешка ја пишав таа порака, извини, не можам да ја избришам. Тој е ок бидејќи ја прикажува на уште помал простор резолуцијата, се' ќе изгледа многу пофино :)
   
 24. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,485
  26 oктомври 2012
  Машко
  Затоа што тоа е идеална големина за таа резолуција, 25 инчи е релативно мала површина за таа резолуција.
  За жал, Виндоус ужасно скејлира и место да ти прикаже се во иста големина но со поголема резолуција, тој ти прикажува се со иста резолуција само во помала форма.
  Замисли тоа што го гледаш на 24" FHD монитор, да го гледаш во 80% помала форма на 25" QHD. Со 27 инчи се ублажува колку толку тој момент.
  Ете ако 25 инчи е идеална големина, тогаш зошто 27 инчната верзија е скоро 200 евра поскапа од 25 ичната, односно чини 31000 денари ?
  22" идеално за FHD, 27" идеално за QHD, 32" идеално за UHD мада и QHD може да се прошлепа.
  Ништо од ова не важи доколку виндовсот нудеше асален скејлинг.  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
 25. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,106
  1,402
  5 Септември 2008
  Машко
  Колегата до мене ја има 27 инчната изведба и секој ден ми вика дека се заебал и дека требал и он 25ка да си нарача. Можеби има врска тоа што сме на мекови, меѓутоа дома на Windows перфектно ми изгледа се' на 25ката.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...