Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

DELL G5 15 5521

Crockett80

Intern
22 ноември 2022
2
0
Здраво.. Што мислите за овој лаптоп?
Според мене има солидна цена за тие перформанси... Ем е QHD, ем е М.2 SSD..
Дали некој од вас има искуство со овој лаптоп или сличен модел и колку сте задоволни?
Има ли и друг лаптоп по слична цена за тие перформанси? Доколку има ако може да ми препорачате?

Напомена: Ќе го користам за програмирање, 3D моделирање, гејминг итн.. Така што реално сите од овие перформанси ми се потребни..
 

StalkeR

Guru
5 декември 2009
5.387
6.548
Ѕирни го и ова, ако се договорите за цена нешто...


И според мене ова е подобро него ли Dell от. Барем лично ми е многу грд тој дизајн.
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.421
1.525
Ѕирни го и ова, ако се договорите за цена нешто...


И според мене ова е подобро него ли Dell от. Барем лично ми е многу грд тој дизајн.
Да, и јас мислам дека леновото што е на линкот, нуди повеќе, а за помалку пари.
Ќе да е подобра зделка да се земи леновото, него ли делот (барем во оваа споредба).

Испратено од телефоно.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.700
10.105
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Баталете ги поновите модели од Dell, тешки катастрофи се со тоа биосите и автоматски overclock што предизвикува прегревање на најобични таскови и термален throttling. Ладењето им е срање, електронската изведба на плочите комплицирана и мешана од стари и нови па скоро и непознати делови, така да поправка би била доста тешка, 70% се сведува на менување цела матична.
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
464
890
лош деал за цената е тоа
Моделот на лаптопот не е добар, како што кажа членот од погоре знае да крева температура за најситна работа, доста е бичен при гејминг, пластиката е ефтина и решетките од задната страна се кршат брзо, тастатурата е 4/10, под просек за мој осечај.
Имам поевтина верзија од истиот модел, i7 11800h со 3050ti.
За мене лично малку од горе наведените работи прават некаква разлика, лаптопот се користи како десктоп, поврзан е со монитор тастатура и маус и не гејмам воопшто.

На твое место би разгледал модели од Lenovo Legion 5 или Gigabyte Aorus, двата модели нудат добри перформанси за цената, имаат добар дизајн и добар билд.
Разгледај ComputerUniverse за овие пари ќе си донесеш доста солиден лаптоп.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
561
446
Со овие перформанси, со исклучок на 12-тата генерација на „Intel“ што сеуште држи како нова технологија и е поскапа, за 60000 денари купив со 5800h со 3060 графичка и пола терабајт складна м2 меморија и „ddr4“. Мислам дека 40000 денари да даваш повеќе а да не добиеш минимум 3070 или 3080 или еквивалентите на „Amd“ не ти вреди. Ако гледав лаптопи за овој буџет сигурен сум дека на Универзимот или кај жирафите ќе добиеш класа подобра графичка карта.
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
649
794
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-12700H
Storage
2 x 1TB SSD
RAM
32gb DDR5
Case
XPS 17
Mouse
Logitech 502
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 11
Баталете ги поновите модели од Dell, тешки катастрофи се со тоа биосите и автоматски overclock што предизвикува прегревање на најобични таскови и термален throttling. Ладењето им е срање, електронската изведба на плочите комплицирана и мешана од стари и нови па скоро и непознати делови, така да поправка би била доста тешка, 70% се сведува на менување цела матична.
Даниел,
Кој производител/серија би ги препорачал ти ?
Кој имаат најдобро ладење на лаптоп ?
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.700
10.105
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Даниел,
Кој производител/серија би ги препорачал ти ?
Кој имаат најдобро ладење на лаптоп ?
Би одел со нешто од Леново, од посериозните модели, барем што се однесува до ладењето и перформансите немаат утка. Нешто од типот Legion.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.550
Мислења
964.779
Членови
34.921
Огласи
2.634
Најнов член
Natalija Canevska
На врв Дно