• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Dell e6430 бара HDD password на бутирање

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
773
607
Ќе се обидам накратко да го објаснам проблемот.
За потреби во фирмата одбирав постара генерација лаптоп што ќе има прилично здрава батерија, наоѓам продавач кој ми понуди Dell e6430, здрава батерија, Windows 7 Pro OA налепница под батеријата, со моментално инсталирам Win10Pro на SSD.
Го пазарам лаптопот од Скопје за Битола, на мое барање му велам да го извади SSD-от, бидејќи на мој SSD треба да му ставам Win7.
Утрово го земам лаптопот, ставам мое SSD, и со бутабилно УСБ со win7 (креирав со Dell os recovery директно од нивната веб страна, а според service tag на лаптопот) го вклучувам лаптопот: излегува dell security management - hdd-0 is protected by password authentication system.
Во биос стои дека HDD има set password.
Пробав со друг HDD, исто не можи да помини is protected by password authentication system. Пробав и со второ усб со обичен win7 што секако не помина.
Продавачот прифати да му го вратам лаптопот и да проба да го врати извадениот SSD со Win10.
Во биос менував legacy, uefi, raid on, ahci, ata ништо не успеав.
Прашањето е како тој негов SSD поминал и се инсталирал win10, а сега отстранувајќи го бара password на hdd-0. Продавачот не знае од каде произлегол проблемот кога до вчера кај него лаптопот немал никаков проблем. IMG_20211127_100215.jpg Screenshot_2021-11-27-20-08-44-649_com.viber.voip.jpg

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,933
12,450
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Контактирај Dell Support ако не знаеш пасворд.

Или ова го пробај.

Демек во упатството ќе има како да исчистиш БИОС.
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
773
607
Можеби требаше подолго да се поиграм, ама заради кнап време со каргото, му го вратив до 14ч, за потоа да ја најдам таа bios-pw.org
Само една работа, со ставено SSD кодот беше скриен со ѕвездички, со ставено хдд, кодот беше комплет, тој подолу од скриншотот... Затоа касно увидов на тоа...
Енигмата е како тоа досега не постоело како проблем, а кај мене бидна IMG_20211127_211055.jpg

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 
Последна промена:

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
773
607
Update на ситуација, испадна дека не е виновен лаптопот, ssd-то и hdd-то кои бараат пасворд, беа употребувани на gembird hdd enclosure, hdd повеќе пати, а ssd само еднаш или два пати беше вклучено.
Сега двата диска не можам да ги иницијализирам, двата се неупотребливи, ми останува да пробам со Adata ssd toolbox, пробав на еден компјутер со win7 не сакаше да се вклучи програмчето, а пишува дека secure erase треба да се работи на win7 system

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 

Атачменти

 • IMG_20211206_123056.jpg
  IMG_20211206_123056.jpg
  74.1 KB · Прегледи: 28
 • IMG_20211206_120700.jpg
  IMG_20211206_120700.jpg
  89.1 KB · Прегледи: 28
 • IMG-f438818b6dae5f9f6de72cb7485e8b84-V.jpg
  IMG-f438818b6dae5f9f6de72cb7485e8b84-V.jpg
  55 KB · Прегледи: 26
 • IMG-b864f81589ece08bb7250153446cc035-V.jpg
  IMG-b864f81589ece08bb7250153446cc035-V.jpg
  34.3 KB · Прегледи: 29

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
773
607
Ако немаш податоци на ССДто слободно направи му secure erase и после формат.
И не го користи тоа УСБ то САТА.
Денес пробав со win7 a ssd дискот поврзан на плоча, но не можев да ја вклучам Adata ssd toolbox, крашуваше.
Утре ќе пробам на win10 system, дали ќе го прочита во самата програма и дали ќе направи secure erase

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,186
Мислења
879,738
Членови
30,813
Најнов член
viktor7
На врв Дно