• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

DEll 7480 bios password, заборавен pass

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Pyropwnage

Intern
28 август 2012
187
35
Штип
DEll 7450 bios password, заборавен pass
одамна го немам користено,
имам заборавено пас, и на bios и на оперативен
Доколку некој има идеја , би ми била од помош.

да дополнам дека пробав да ги извадам од конектори и двете батерии.
 

Miki98

Intern
13 јануари 2021
121
33
DEll 7450 bios password, заборавен pass
одамна го немам користено,
имам заборавено пас, и на bios и на оперативен
Доколку некој има идеја , би ми била од помош.

да дополнам дека пробав да ги извадам од конектори и двете батерии.
со усб види ако бутира,дирекно на усб со hbcd,или вади ја батеријата од матичната
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Pyropwnage

Intern
28 август 2012
187
35
Штип
Не бутира директ, пробав ги иџвадив и двете батерии, пак не ме пушта у биос
 

Miki98

Intern
13 јануари 2021
121
33

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,254
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Згреши го 10-15 пати пасвордот во биос и ќе ти даде код. Кодот укуцај го во сајтов доле и ќе ти генерира мастер пасворд. На некои дел лаптопи треба да е уклучено Enable Master Password.

Ако работи добро ако не барај го RTCRST падот на матична. Со вадење батерии на лаптоп неможеш да избришеш пасворд. Барем не на поновиве.

BIOS Master Password Generator for Laptops
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
со вадење батерија се брише пас?
Не

Побарај го @Daniel86 да го ре-флешне биосот. А податоците од OS ќе ги извадиш преку друг компјутер, уштекај го дискот и ископирај што ти треба (се надевам дека не ти е енкриптиран)
 
Последна промена:

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,576
4,110
Или барај го DELL сервисот на ITD па прашај ги нив, можеби можат да го ресетираат.

Во Lenovo тоа го прават ако доставиш доказ (фактура) дека лаптопот е твој.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

Pyropwnage

Intern
28 август 2012
187
35
Штип
Небитни де информациите, лаптопот ми е донесен од Швајцарија
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,889
7,599
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Доколку не успееш сам, побарај ме ќе го средиме.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,353
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно